• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Здравейте,

Имаме проблем с шумни съседи - тичане, скачане, местене на мебели, предимно ударен шум. Сградата е тухлена.
Смятам да поставя окачен таван, като мога да си позволя максимум 10см за изолация. Ще сложа шумоизолационна лента на UD профилите и на окачвачите. Смятам да сложа каменна вата с най-висока плътност, както и кори за яйца. Попаднах и на различни видове звукоизолиращи мембрани/ленти/гуми, но те са предвидени за поставяне на пода, над плочата. Дали има смисъл да се поставят на таван? Изобщо интересуват ме материали, които мога да използвам при окачен таван, за да изолират възможно най-добре ударния шум.

Някой има ли опит с това и може ли да ми даде съвет?
muhala - майстор
Напълно разбирам какво преживяваш. Направих ГК с вата на тавана преди да съм живял въобще в апартамента. Нанесохме се и започна мъката ни. Комшиите отгоре ходят като коне. Нямам оплаквания от останалите комшии, но точно тези над нас са абсолютни ганьовци. Те имат килими, които лепнат, но лятото ги нахат и ходят боси и набиват пети. Около 5 пъти съм им правил забележки, като направо ме бяха докарали до полуда.
В крайна сметка почнаха да се съобразяват, че под тях вече живеят хора и зпочнаха да ходят като хора.
Та исках да кажа, че картона с ватата изобщо не помага. Даже си мисля, че без него щеше да е по-добре. Цялата конструкция е доста лека и подвижна, което я прави да действа като мембрана. Освен това, шума се предава от тавана по стените, така, че и да изолираш тавана, ще чуваш думкането от стените.
Друг проблем може да е ако вашите комшии са си направили замаска на пода без да я отделят от плочата и стените или пък ако са си наредили теракот или гранитогрес.
Говори с приматите отгоре и им обясни, че когато живеят в ЕС трябва да се съобразяват с всички в ЕС. Ако не им харесва да се преместят в самостоятелна къща и да местят мебели колкото искат.
naster - майстор
Г-н Мухъл да не живеете под нас? Шегата настрана, с две деца на 8 и 3 съм... и се извинявам всяка седмица, когато срещна съседката отдолу. Ще е така, докато си построим къщата.

Иначе при нас плочата е от П-образни обърнати панели, в/у които има дървени греди, ОСБ и паркет, пълно е със сгурия (60-те). И пак се чува... И аз чувам съседите отгоре, които са тихи хора, но паркетът им не е пипан от половин век. Таваните ни са с ГК и вата, имам чувството, че от картона се усилват шумовете, особени ниските честоти.
muhala - майстор
вт юли 30, 2019 3:41 pmnaster написа:
Г-н Мухъл да не живеете под нас? Шегата настрана, с две деца на 8 и 3 съм... и се извинявам всяка седмица, когато срещна съседката отдолу. Ще е така, докато си построим къщата.

Иначе при нас плочата е от П-образни обърнати панели, в/у които има дървени греди, ОСБ и паркет, пълно е със сгурия (60-те). И пак се чува... И аз чувам съседите отгоре, които са тихи хора, но паркетът им не е пипан от половин век. Таваните ни са с ГК и вата, имам чувството, че от картона се усилват шумовете, особени ниските честоти.
Здрасти. Не сме комшии. Този отгоре не знае какво е компютър или само е виждал. :)
Ако скачат деца ще го преживея, защото са деца, но на възрастен човек да му правиш забележка и да те гледа тъпо..... Засичах веднъж.. този идиот мина от хола в кухнята и обратно 5 пъти за 2 минути.
При нас блока също е от 60те със сгурия, после нещо отлято като дървени трици с лепило и над него паркет.
Плочата не е отлят бетон а предврително напрегнати панели с цилиндрични отвори.
И да... Картона усилва шума. Получава се нещо като мембраната на високоговорител.
шоп - майстор
вт юли 30, 2019 3:56 pmmuhala написа:
Картона усилва шума. Получава се нещо като мембраната на високоговорител.
Без да съм живял в такъв имот ще потвърдя на база това което съм чел и чета в руски форуми. Получава се ефекта на барабана. Дори окачения таван от ГК да е монтиран на окачвачи и профили с демферираща микропореста лента ефекта на шума се мултиплицира.

Решението е единствено "отгоре" поне 5 см фибран под замазката и 2 см фибран околовръст. Да се получи така наречената плаваща замазка.

Пак от руските форуми хората са сравнително доволни от опънат таван. Донякаде намалява ударния шум ако окрайчващите лайстни са с демпфер.
naster - майстор
Опънат таван? Това, дето Нео от Матрицата огъваше стените ли е? :-D

Иначе в техн. данни за сух под дават само с 20мм ЕПС плюс един слой гипсфазер 18мм - подобрение от 19 децибела при ударен шум, т.е. 6 пъти?!
шоп - майстор
вт юли 30, 2019 4:47 pmnaster написа:
Опънат таван? Това, дето Нео от Матрицата огъваше стените ли е? :-D

Майтапа настрана, но лично аз до 20 дни трябва да реша как да завърша 100м2 на етажа на сина ми.
Нямам опит с опънати тавани, но натам клоня.
Определено няма да е окачен таван с ГК на скара, пароизолация и вата.

Освен опънат таван клоня към две ръце шпакловка с мрежа + финиш или
5 или 7,5см мултипор пак с две ръце шпакловка мрежа и финиш

Не търся топлоизолация нито щумо, защото над имота живея аз. Просто в момента височината е 2,8м и тавана е здрава, но супер крива мазилка от 1981 год.
naster - майстор
Грунд, мултипор и шпакловка... ако мултипор може да поеме неравностите, или затова се грижи ПУ пяна или лепило?

Съвсем субективно, опънатият таван е много ангажиращ стилово и дизайнерски: виждал съм го за ресторант, фризьорски салон, в жилище само в коридор и баня. Изглежда добре като дифузьор за осветление... цената също беше неприятна...
muhala - майстор
Аз поне пвече с картони няма да се занимавам. Научих си урока.
Lutchezar - майстор
Един приятел слага опънат таван. Финалното опъване се постига с 60 градуса в помещението в продължение на 3 часа.
Аз съм студолюбив, и от такива техники бягам надалеч ;-)
  • 1
  • 2

Тема "Шумоизолация на таван - ударен шум" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: