Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Whiskey - специалист
Здравейте колеги,

Говорим за стара селска къща, която трябва да стегна и направя уютна за ползване. В една от стаите имам този таван:

Изображение

Това, че изобщо не ми харесва е по-малкият проблем. По-големият е, че таванът е адски крив, като не говорим за изкривяване от времето, а просто изпълнението е такова. От едната страна таванът е със 6 см. по-висок отколкото от другата. Днес като сложих дългия нивелир... вълни. Идеята ми е да лепя ламинат на тавана, но това очевидно не може да се случи директно на дървената обшивка. Първоначално смятах да накова летви през 40-50 см., но ми се струва, че няма да имат нивелиране и с подлагане на трупчета някъде нещо ще се обърка. Обмислям вариант за CD профили, единична скара на тези П образните окачвачи (не на куки). На тях ще монтирам 9 мм OSB и вече върху него ще редя ламината, като мисля да ползвам специалните метални скоби за закрепване, само на лепило не знам, страх ме е да рискувам, пък и ще е по-сложно за демонтаж (не дай Боже). Въпросът ми е това има ли проблем да стане? Виждал съм OSB като обшивка на стенни конструкции, но на таван май по-скоро не. Всеки милиметър височина ми е важен, защото таванът не е от най-високите, в момента най-ниската част ми е на 2.41, очевидно ще слезем на 2.35. Предполагам в монтажа на CD профилите няма нещо по-различно заради това, че ще слагам OSB - същите разстояния, същото подсигуряване откъм крепежи и т.н. Предполагам UD обкрайчването също е задължително, макар че някои майстори казват, че си го спестявали...
naster - майстор
Стара, уютна, селска къща... Супер автентичен таван имате! Сигурно и вратите са в подобен стил? Дали само да не го освежите в по-светъл цвят? Ламинат на тавана при по-малко от 2.40м ще е силно клаустрофобично. Лично мнение... а нивото няма да оправите с трупчета - то се "изправя" с лазера/нивелир при полагане на Уд-тата. ОСБ за какво точно - ламинат ще залепне и за картон - щом с плочки става...
Whiskey - специалист
Автентичен... така изглежда, вярно е, но не е нищо особено. Освен това е твърде тъмен, а прозорците не са особено големи. Само с освежаване няма да стане. Отделно, искам да прекарам в тавана малко кабели, както и да сложа 3-4 санта вата. ОСБ-то ми е за да мога да кова пирончета в него. Не искам да лепя ламината, ще монтирам със специални скобички. Ще избера нещо светло, няма да е по-клаустрофобично. Иначе да... лазер, УД-та по него.

Тема "Окачен таван в стара къща - OSB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: