Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
aleksnp - специалист
Здравейте,
Ще правя растерен таван в банята. Размерите на помещението са 210 см./125 см. Паната ще са 60/60 см. влагоустойчиви. В другите помещения съм слагал каменна вата за изолация. В банята, може ли да се слага вата? Може ли да ми предложите разположение на паната? Таванът е плоча.
4799inpl64 - специалист
нед апр 18, 2021 2:16 pmaleksnp написа:
Здравейте,
Ще правя растерен таван в банята. Размерите на помещението са 210 см./125 см. Паната ще са 60/60 см. влагоустойчиви. В другите помещения съм слагал каменна вата за изолация. В банята, може ли да се слага вата? Може ли да ми предложите разположение на паната? Таванът е плоча.
Те платната са от вата.
aleksnp - специалист
чет апр 22, 2021 8:47 am4799inpl64 написа:
нед апр 18, 2021 2:16 pmaleksnp написа:
Здравейте,
Ще правя растерен таван в банята. Размерите на помещението са 210 см./125 см. Паната ще са 60/60 см. влагоустойчиви. В другите помещения съм слагал каменна вата за изолация. В банята, може ли да се слага вата? Може ли да ми предложите разположение на паната? Таванът е плоча.
Те платната са от вата.


На кое казвате платна?
Pooh - майстор
Паната, за Растерен таван, се наричат и "платна". Паната за бани, са от пресована вата с цветен (най-често бял) воал. Самата идея, за полагане на вата в баня, особено при Растерен - окачен таван, е доста еретична - нивото на влажност, дори и с перфектна вентилация - ще направи от всяка вата - напоена с вода каша, за норматив. :wink:

Тази схема, за разпределяне на профилите, е най-правилна, от визуална гледна точка, но повишава леко разходът на материал.

Прикачен файл

24_05_2021_NS.jpg
Аз лично, бих разположил профилите - така.
24_05_2021_NS.jpg (116.01 KиБ) Видяна 4098 пъти
resistbody - майстор
съб апр 24, 2021 9:33 amkozl написа:
Е сега има и PVC пана 60/60 см за бани.
Има и по-хубави модели, но са по-добре от онея с ватата.. аз изхвърлих всички с ватата и минах на PVC... Това най-доброто за банята, може и цяла ламперия да си направи, ама тея по-лесно се свалят за почистване, не да търкаш горе и да с си чупиш врата...
aleksnp - специалист
съб апр 24, 2021 10:56 pmresistbody написа:
съб апр 24, 2021 9:33 amkozl написа:
Е сега има и PVC пана 60/60 см за бани.
Има и по-хубави модели, но са по-добре от онея с ватата.. аз изхвърлих всички с ватата и минах на PVC... Това най-доброто за банята, може и цяла ламперия да си направи, ама тея по-лесно се свалят за почистване, не да търкаш горе и да с си чупиш врата...
Благодаря за отговорите. Ще купя PVC пана. А нещо над тях за изолация мога ли да сложа? Или така да остане, само с пана, без изолация над тях? Целта е разбира се, да не топля плочата на тавана или те паната са достатъчни? И още един въпрос имам, кой е носещия профил на схемата и къде са окачвачите?
kozl - майстор
За изолация EPS или XPS само с дюбели към тавана примерно.
Ако се опасяваш от течове по тавана, добре е да се премахне мазилката и топлоизолацията да се допре до бетона на плочата.
Ватата като поеме вода и натежава и ще натовари окачения таван, а плоскостите от EPS или XPS ще са окачени с дюбелете, за това дюбелите трябва да са качествени.
resistbody - майстор
Залепи XPS на тавана после си прави окачения таван... без вата..
aleksnp - специалист
чет апр 29, 2021 9:16 amresistbody написа:
Залепи XPS на тавана после си прави окачения таван... без вата..
Благодаря за отговорите на всички. Какъв XPS да използвам, с какво да го залепя за тавана и какви дюбели да използвам? Да къртя ли мазилката на тавана? Последен етаж съм, над мен са тавански помещения.

Тема "Растерен таван в баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: