• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Hoвoceлckи - майстор
Бих ти препоръчал вместо XPS - OSB. И не да го лепиш за дъските, а да го монтираш почти в долния край на гредите (така че те да останат видими). И над него - вата.
Ал_ - специалист
ср фев 16, 2022 12:10 amLutchezar написа:

"Гараж, работилница и място за събиране лятно време в случай че вали"

Това иска авторът. Че е забавно - забавно е, идеята е да се получи.
Именно. Може би оттук идва разминаването - никъде не съм споменавал нито механа, нито ремонт на автомобили. Целта е при лошо време лятото да се вкара масата вътре, и 10-15 човека хем да са на сухо, хем да са почти навън, хем да им е комфортно. Според мен е напълно постижимо и с наличните 30 квадрата, без да е нужен хангар за целта.

Новоселски, благодаря. Подобна идея обмислях, но с гипскартон, понеже не съм фен на осб-то като покритие. Но нали е добре да има въздух над ватата, а това няма как да се постигне при 10 см вата, затова се отказах от подобно изпълнение.
Lutchezar - майстор
Въздухът е във ватата всъщност, не е нужно да е над нея.
Hoвoceлckи - майстор
Предполагам търсиш този ефект?

Прикачен файл

IMG_20220219_174716_HDR.jpg
Ал_ - специалист
съб фев 19, 2022 5:51 pmHoвoceлckи написа:
Предполагам търсиш този ефект?
Да.
Извинявам се за забавянето, но други задачи излязоха и гаражът остана на заден план. После един месец чаках шпакловчик, накрая му теглих една и подхванах сам. Първата ръка готова
Изображение

Понеже имам наличен стиропор 5 см ще има ли осезаем ефект ако изолирам стените и отвън?
Lutchezar - майстор
съб юли 30, 2022 7:21 pmАл_ написа:
.....
Понеже имам наличен стиропор 5 см ще има ли осезаем ефект ако изолирам стените и отвън?
Ако е на 2 слоя да. Има смисъл ако ти е хубава дограмата, особено стъклопакета, това също е голям източник на топлозагуби.
Hoвoceлckи - майстор
За пръв път чувам ТИ на два слоя :? При мен имаше значително осезаем ефект от 2 см вътрешна. При 5 - външна, смятам, че трябва да е още по-добре. По принцип - "колкото повече ..." и тук всички ще ти го препоръчат. Стойността на стиропора, общо взето е най-малкия разход в една ТИ. От друга страна, лично не вярвам, че ефекта от 10см е кой-знае колко по-голям от 5 см. Последният масово се влага при ново строителство на "кооперации" и хотели. Решението си е само твое.
Lutchezar - майстор
На 2 слоя защото вече го има и е 5 см. Ако беше 10, естествено щеше да е на един слой.
За нашия климат е по добре да е повече, не напразно в наредбата за енергийна ефективност е заложено средно 10-15 см, идва от средните коефициенти на топлопредаване на масовите строителни материали.
Вътрешната винаги има по осезаем ефект, но без външната само запечатва помещението без да се ползва акумулиращия ефект на стените. Който не търси акумулиращ ефект направо си строи с термопанели.
  • 1
  • 2

Тема "Изолация на таван на гараж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: