• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
Tottis - помощник
Здравейте,

Почваме ремонт на ЕПК жилище. Среден етаж - Югозападно и Североизточно изложение.
Като цяло идвахме в студените месеци и вътре беше 18-19градуса без да има радиатори на ТЕЦ-а. Само тръбите са топлили.

Като цяло много се чудя дали да слагаме окачен таван с вата защото височината е само 2.53м. Нямам идея защо е толкова. В панелката ми е 2.6+
Моята идея е да се запази максимално височината е майстора каза, че може да слезем около 5-6см от най-ниската точка на тавана като ще можем да сложим и 5см вата в този случай.

Въпроса ми е дали според вас няма да се захлипи малко помещението и дали би се усетила някака разлика в топлината зимата с и без картон в този случай?

Като цяло ми предстои да сложа външна изолация и да сменя дограмта с по-хубава.
feikot - специалист
Като цяло винаги има полза от ватата на тавана. Според мен обаче пространствения комфорт ще си отиде като свалиш на 2.5м. Всеки сам си преценяВА
speka_rs - майстор
Според мен си заслужава да се изолира, ако се притеснявате от височината помислете за друг вид изолация. Моят апартамент е на 2.45 м след изолацията и не ме притеснява височината.
Всяка стотина дадена за изолация е вложена в комфорта за живеене в това жилище.
muhala - майстор
Ние си направихме 5см вата и картон. Тавните бяха на 2.80+ и това не беше проблем. Сега за на 2,75.
Топлинен ефект има. Обаче ако го правя пак, ще сложа акустични окачвачи и пожароустойчив картон, защото е много по-здрав, плътен и многократно по-труден за деформация. Соред мен картона влошава акустиката. Не кънти от звуци вътре, а предава много добре ударния шум.
Hoвoceлckи - майстор
Можеш да залепиш фибран 2-3 см.
chapara - майстор
Може и да се накове ватата, а после да се измаже с мрежа и лепило :wink:
Hoвoceлckи - майстор
Все пак не всяка вата и/или с не каква да е мрежа?
шоп - майстор
съб май 21, 2022 7:37 amHoвoceлckи написа:
Можеш да залепиш фибран 2-3 см.
Обаче е супер пожароопасно и при пожар едва ли ще имате възможност за евакуация.
шоп - майстор
съб май 21, 2022 7:05 pmchapara написа:
Може и да се накове ватата, а после да се измаже с мрежа и лепило :wink:
Това някой изобщо правил ли го е?! Искам да го видя:-)
Как може изобщо да се даде една равна перфектна повръхнина, която няма да изглежда на дунавски вълни при монтаж на осветителен прибор?
chapara - майстор
Не съм го правил, но колега го има в дома си, целия апартамент + стените и съм го виждал. Перфелтно седи. Питал съм го как. Здрава основа. Малки кюфтенца лепило, вероятно може и пяна, от как се откри топлата вода. Най твърдата и тежка вата. 15 бр дюбели на кв.м. Първо лека обмазка с лепило, после мрежа с лепило и крайно преди финиша, гипсово добро лепило на мастар. Всичко внимателно без излишни нанасяния. Накрая финишна шпакловка и боя. Това преди повече от 10 години. Посещавал съм го нееднократно, не е мръднало, почти комшии сме. Парно почти никакви сметки, дограма перфектна и апартамента е партер, вътрешен. За мен разковничето е във ватата, дюбелирането и майсторлъка.
  • 1
  • 2

Тема "Картон с 5см вата - заслужава ли си за таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: