Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
tarlyo - специалист
След като ТИ плащаш труд и материали, не виждам какъв е проблема да изпълнят това което искаш? Кажи им, че горния етаж е необитаем и зимата ще е студен, и да слагат паромембрана.
Hursa - майстор
Според мен - при вътрешна изолация, каквато в случая ще е и тази - проблем може да има по периферията. Когато поставите тази изолация на тавана - вече топлина от помещението няма да постъпва свободно и до периферната зона, където граничи със стените. Поради това, вътрешната повърхност на външните стени, зоната им покрита от таванната изолация - ще бъде със сравнително ниска температура, когато на вън е студено (особено в зоните където има тераси, дори прозорци). През гипсокартона и ватата дифузията (в случая на водните пари) е много добра - и абсолютната влажност в слоя изолация ще бъде близка до влажността в помещението. Поради това е възможен конденз върху тези по-студени повърхности, както и във ватата граничеща с тях.
За съжаление - ефекта на подобна изолация по отношение на шума от горе е много малък. Необходимо е специално изпълнение, доста скъпо и пак ефективността може да не е голяма. По-добър ще е по отношение на шум от ваша страна.
torbalan - Дървен философ
Ако сградата е добре изолирана отвън - конденз не се очаква да има. Конденз има, когато стените са студени.
chapara - майстор
Моя случай е идентичен почти едно към едно. Сложил съм мембрана преди 10години и нямам грижи. Застраховай се и сложи .
Последна промяна от chapara на ср ное 29, 2023 6:02 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
вт ное 28, 2023 8:25 amkozl написа:
Аз живея в ЕС и под мен и над мен има обитатели. Преди малко направих тест със спиртен термомер на пода и до тавана, разликата е 4 целзиеви градуса - 19 при пода и 23 при тавана.
Обаче имам и инфраред термомер на Флуке и насочен в пода показва 21,6 и 22,6 на тавана.
На кое да вярвам :?
На спиртният. Инфрачервеният ползва едно свойство на материалите (повърхностните) дето му се казва емисивност. Той реално мери излъчената енергия в инфрачервеният спектър. Обаче една повърхност има емисивност 0.8, а друга 1. Тая дето има 0.8 ще покаже (поримерно) 8 градуса, а тая дето има 1 - 10 градуса.

Към автора - ти преценяш има ли смисъл от някой лев отгоре за да ти е мирна главата. Дори при необитаем апартамент шанса да паднат толкова температурите, че да има конденз над ватата е малък. За пример давам апартамента дето живеех до скоро. Там температурата на необитаем апартамент след месец и половина отсъствие се движеше около 18 градуса. Сградата беше с топлоизолация отвън (5см ЕПС) и ПВЦ дограма. В тази сграда ако слагам окачен таван с вата нямаше да слагам мембрана.
Hursa - майстор
вт ное 28, 2023 5:18 pmtorbalan написа:
Ако сградата е добре изолирана отвън - конденз не се очаква да има. Конденз има, когато стените са студени.
Ако има поставена външна изолация - действително, най-вероятно няма температурата на външните стени, граничещи с ватата да е достатъчно ниска. Все пак тази ивица едва ли ще е по-широка от 10 15 см и дори без външна изолация, ако помещенията с изолирания таван и това над него се отопляват добре, няма да е много ниска.
Но ако горното помещение не се отоплява, дори при 18 градуса в него, трябва да се внимава с влажността. Особено, ако се поддържа сравнително висока температура долу. Все пак, аз бих поставил "паробариера". Според мен, при вътрешна топлоизолация - по-добре да прекалим от колкото да се окаже, че не сме дооценили някои фактори.
zz_stefanov - майстор
Никога не разчитайте, че под вас и над вас е обитаемо. Лека и пръст на съседката, от долу при нас стана необитаемо, а отгоре частично обитаемо. Веднага се усети разликата при отоплението. Та никога не е късно да възникне и конденз.
kozl - майстор
ср ное 29, 2023 9:08 pmzz_stefanov написа:
Никога не разчитайте, че под вас и над вас е обитаемо. Лека и пръст на съседката, от долу при нас стана необитаемо, а отгоре частично обитаемо. Веднага се усети разликата при отоплението. Та никога не е късно да възникне и конденз.
Стефанов, решенията са компромисни заради цените. Примерно програмите за енергийна ефективност защитават сградата като комплект на ЕС. Не се разглеждат отделните жилища в пакета на сградата.

И аз да споделя пример от сградата, в която живея.
Собственик на апартамент решава да подменя дограмата и сваля всички прозорци в апартамента си към фасадите. Това става лятото. Обаче го закъсва финансово и зимата апартамента остана необитаем и като въздуховод. Не получих оплаквания от конденз от съседните апартаменти, но замръзналата вода в отоплителната инсталация на апартамента напролет направи беля и в този и в долния апартамент като се размръзи замръзналото.
Долният апартамент няма окачен таван. Мазилка и шпакловка под плочата. Над плочата само замазка.
А що не се оплакаха от конденз от долния апартамент :?
Може би не са го забелязали.
zz_stefanov - майстор
+1 Конденза слава богу не е абсолютно задължителен. Изпаренията зависят от много неща колко души и как живеят. Поливане на цветя, вентилация, доизсушаване на пране (по морето честа практика за тези които нямат сушилня), .... все неща дето сме ги приказвали тук.
Но да сложиш вата на тавана и да икономисаш от мембрана, а после обстоятелствата да се променят и тя да се накваси.....

Тема "Необходима ли е пароизолация за окачен таван в жилище на среден етаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: