Почерпете информация и ценни съвети от темите за окачени тавани или разгледайте
изпълнители за окачени тавани и сравенете оферти и цени за вашия предстоящ проект
PIP - майстор
чет яну 25, 2024 7:36 pmшоп написа:
Масово ватата без пароизолация се е увлажнила свлека и горните 50 см от стените я няма. Изолацията е мижава и клони към нула.
Нямам намерение да го правя, но се съмнявам да е така. Едно, защото не съм я слагал да е рехава, второ, основната квадратура на таванския етаж са тавани, прави и скосени, външните стени с вата са ниски и не са фактор (има и външна изолация), на вътрешните (високи) стени няма вата с изключение на първите 60см до външните. Както и да е, ако има влага във ватата рано или късно ще избият петна върху гипсокартона или ще се усети като миризма. Може да се случи, ако не се отоплява, освен проветрението.
georgi82 - специалист
чет яну 25, 2024 7:26 pmHursa написа:
чет яну 25, 2024 4:59 pmgeorgi82 написа:
Е ,естествено че ще се проверява,то и сега на етажа отдолу се проветрява винаги поне по 2 пъти на ден,въпроса е дали ще е достатъчно,ако е достатъчно всичко е ок,ако не за това разигравам и най-лошия вариант ,за да съм готов.Навсякъде вече гледам препоръчват поставянето на пароизолация с цел предпазване на ватата от навлажняване,за това и аз сложих,пак казвам че съм затворил картона на стените с по 10 рапида колкото да стои и не е проблем да я махна ако трябва.реших и за тавана да не слагам 20 см плътна вата а да сложа 15 и отгоре да оставя 5 см за някаква циркулация на въздуха.
След като ще проветрявате - така няма ли пак да влизат миризмите отвън? :) И няма ли да е по-добре този въздух, който влиза да е през филтри. Вероятно слабо ще повлияят на постъпването на някой газове, но ефективно ще задържат твърдите частици и аерозолите.
Според мен, когато се поставя вата, като вътрешна топлоизолация - винаги е добре да се поставя и паропреграда. Ватата е добър топлоизолиращ материал (с високо термично съпротивление). Но е с много голяма паропропускливост (с много ниско съпротивление на газова дифузия). Обикновено много по-голяма от другите материали, които се използват за изграждане на стени (дори от тънки дървени летви). Затова поставена от вътрешната страна на стената, без пароизолация - слоя вата е с много близка абсолютна влажност до тази в помещението по цялата си дебелина. Но температурата пада силно по дебелина на слоя (ако навън е студено, вътре топло :)) Поради това е много вероятно да се стигне до кондензация на водните пари във ватата в близките до външните стени слоеве. Тавана пишете, че е с осб плоскости - те са с много ниска паропропускливост, по-ниска от паропропускливостта на фибрана, а той често се ползва за ефективна паропреграда. Мисля, че няма особен смисъл да оставяте тези 5 см над ватата, по добре да сложите по дебела слой вата. Този (въздушен) слой за да върши работа - трябва да е вентилируем - т. е. да има отвори долу (например под стрехите) и горе (около билото). Така през него преминава затопления въздух. Зимата - от топлината преминала през ватата от помещенията, лятото - от нагретия от слънцето покрив. Над ватата тогава се поставя паропропусклива преграда, за да изсъхва слоя вата, ако се навлажни (под вата се поставя също паропреграда). Така, ако се образува конденз под покрива (малко вероятно) или ако навлязат капки вода през него или с въздуха в този слой - те да не проникнат във ватата, а да се "изтъркалят" :) по мембраната и да изсъхнат сравнително бързо в следствие циркулацията на въздуха през така образувания въздушен слой, между покрива и ватата покрита с мембрана. В случая нямате организиран такъв слой за вентилация - до колкото разбирам.
Аз над осб-то имам паропропусклива мембрана на двойна скара, осб ми препоръчаха когато ми правиха покрива защото е по устойчив на насекоми от дървото макар и третирано,ако съм знаел това по рано може би да съм избрал ламперия, но вече е късно.Иначе си мисля, че мога да осигуря вентилация защото двете стаи са от двете страни на поповете които крепят билото а то е на височина над 3 метра т.е. по 1,5 метра и в една и в другата стая тавана е прав на 2,45т.е ще имам отгоре около половин метър по цялата дължина на стаите и след тези 1.5 метра започва скосението вляво и вдясно на което мога да оставя тези 5 см. Покрива е 4 скатен и двете стаи с коридорчето ще са до средата на къщата където също ще имам половин метър на който мога да оставя вентилационни отвори към другата половина на къщата която си е таван не затварян отвътре никъде и е доста проветрив.
шоп - майстор
чет яну 25, 2024 7:51 pmPIP написа:
Нямам намерение да го правя, но се съмнявам да е така. Едно, защото не съм я слагал да е рехава, второ, основната квадратура на таванския етаж са тавани, прави и скосени, външните стени с вата са ниски и не са фактор (има и външна изолация), на вътрешните (високи) стени няма вата с изключение на първите 60см до външните. Както и да е, ако има влага във ватата рано или късно ще избият петна върху гипсокартона или ще се усети като миризма. Може да се случи, ако не се отоплява, освен проветрението.
Блаженни са вярващите.
Ватата изолира само ако е суха. Един човек отделя над 2-3 литра вода с дишане и пот за 24 часа. Ако няма паробариера тази вода отива във ватата.
Ако в помещението има и готвене, пране, сушилня, цветя ситуацията става мнооого интерсна.
Пролет, лято есен водата отива във ватата, тя натежава и се свлича. Масово при стените горните 50 см са без вата, а долните 50 см имаме сбита консистенция, която нищо не изолира.
Зимата е още по-трагично, когато водата стигне точката на оросяване.

Та затова изолация с вата само с паропреграда. Ватата изолира САМО когато е суха.
PIP - майстор
чет яну 25, 2024 8:13 pmшоп написа:

Блаженни са вярващите.
Ватата изолира само ако е суха. Един човек отделя над 2-3 литра вода с дишане и пот за 24 часа. Ако няма паробариера тази вода отива във ватата.
Ако в помещението има и готвене, пране, сушилня, цветя ситуацията става мнооого интерсна.
Пролет, лято есен водата отива във ватата, тя натежава и се свлича. Масово при стените горните 50 см са без вата, а долните 50 см имаме сбита консистенция, която нищо не изолира.
Зимата е още по-трагично, когато водата стигне точката на оросяване.

Та затова изолация с вата само с паропреграда. Ватата изолира САМО когато е суха.
Знам как работи изолацията и как се прави конструкция, и на теория и на практика, само дето има много други фактори влияещи за крайния резултат.
Последна промяна от PIP на чет яну 25, 2024 11:24 pm, променено общо 1 път.
georgi82 - специалист
чет яну 25, 2024 8:13 pmшоп написа:
чет яну 25, 2024 7:51 pmPIP написа:
Нямам намерение да го правя, но се съмнявам да е така. Едно, защото не съм я слагал да е рехава, второ, основната квадратура на таванския етаж са тавани, прави и скосени, външните стени с вата са ниски и не са фактор (има и външна изолация), на вътрешните (високи) стени няма вата с изключение на първите 60см до външните. Както и да е, ако има влага във ватата рано или късно ще избият петна върху гипсокартона или ще се усети като миризма. Може да се случи, ако не се отоплява, освен проветрението.
Блаженни са вярващите.
Ватата изолира само ако е суха. Един човек отделя над 2-3 литра вода с дишане и пот за 24 часа. Ако няма паробариера тази вода отива във ватата.
Ако в помещението има и готвене, пране, сушилня, цветя ситуацията става мнооого интерсна.
Пролет, лято есен водата отива във ватата, тя натежава и се свлича. Масово при стените горните 50 см са без вата, а долните 50 см имаме сбита консистенция, която нищо не изолира.
Зимата е още по-трагично, когато водата стигне точката на оросяване.

Та затова изолация с вата само с паропреграда. Ватата изолира САМО когато е суха.
Аз също мисля така въпреки ,че моите стени са от каменна вата с плътност 50 кг³ едва я наблъсках и не мога да си представя как би се свлякла, но в тавана ще е стъклена която е доста по рехава и мисля че влагата би я победила много лесно и от 15 -20 см след време да се окаже 5-10 см,за това си мислех за вариант да оставя паробариера само към тавана а да я махна от стените ,но и да не се свлече като се намокри и не топлоизолира за какво ми е,само за пълнеж и то може да е и миризлив пълнеж.
georgi82 - специалист
Сега пак се качвах да позяпам и забелязах ,че там дето се събират осб-итата точно под билото,не знам умишлено или не майсторите са оставили фуга 4-5см т.е. не са ги срещнали плътно,и това може би е добре защото си е един вид естествена вентилация на пространството над ватата.
chapara - майстор
Те хубаво са оставили за вентилация, но и там трябва да има вентилационни отвори през покрива.
georgi82 - специалист
пет яну 26, 2024 1:51 pmchapara написа:
Те хубаво са оставили за вентилация, но и там трябва да има вентилационни отвори през покрива.
Е то през този отвор ако циркулира въздух дори и без вентилирани керемиди си мисля ,че е доста проветрив отгоре защото моята скара е направена
1.греди
2.осб
3.контра летва
4.паропропусклива мембрана(тя оформя улей между контралетвите)
5.летва
6.керемида

И по този начин доста добре се вентилира даже при по силен вятър се чува шум от движението на въздуха над осб-то.
Hursa - майстор
чет яну 25, 2024 8:10 pmgeorgi82 написа:
Иначе си мисля, че мога да осигуря вентилация защото двете стаи са от двете страни на поповете които крепят билото а то е на височина над 3 метра т.е. по 1,5 метра и в една и в другата стая тавана е прав на 2,45т.е ще имам отгоре около половин метър по цялата дължина на стаите и след тези 1.5 метра започва скосението вляво и вдясно на което мога да оставя тези 5 см. Покрива е 4 скатен и двете стаи с коридорчето ще са до средата на къщата където също ще имам половин метър на който мога да оставя вентилационни отвори към другата половина на къщата която си е таван не затварян отвътре никъде и е доста проветрив.
Ако действително тавана се вентилира (дори да е много ограничено) - според мен, така както сте решили е много добре. С тези "5 см" над ватата по скосените участъци, ако правилно съм разбрал, ще съедините всички пространства около помещенията с пространството под билото. Така дори да постъпват водни пари през неплътна преграда, от долните помещения (или дори отделни капки вода, вкарани от вятър, например) - ще може да се изведе тази влага от този сравнително голям обединен обем около и над помещенията. От помещенията пари в тези пространства, заради паропреградите не би трябвало да попада, дори да попада поради малки неплътности, ще е малко и не е проблем *за ватата също). Според мен, добре е слоя вата да е покрит с нещо паропропускливо. Така се избягва не само случайно външно овлажняване, но набиване с прах, боклуци, избягва се разпрашаване на самата вата, подобрява се малко нейната топлоизолираща способност, подобрява се "газоплътността на топлоизолиращия слой". Препоръчват да е покрита с паропропускливо ("водонепропускливо") фолио. Но си е скъпо и може би в случая не си заслужава. Ако измислите с какво по-евтино да я покриете, ще е добре. (Не е добре ватата да е от всички страни покрита с паронепропускливи материали.) А как сте поставили непропускливото фолио - писахте, че не сте го поставили според предписанията.
Последна промяна от Hursa на пет яну 26, 2024 7:00 pm, променено общо 1 път.
aig_welding - специалист
пет яну 26, 2024 4:43 pmgeorgi82 написа:
пет яну 26, 2024 1:51 pmchapara написа:
Те хубаво са оставили за вентилация, но и там трябва да има вентилационни отвори през покрива.
Е то през този отвор ако циркулира въздух дори и без вентилирани керемиди си мисля ,че е доста проветрив отгоре защото моята скара е направена
1.греди
2.осб
3.контра летва
4.паропропусклива мембрана(тя оформя улей между контралетвите)
5.летва
6.керемида

И по този начин доста добре се вентилира даже при по силен вятър се чува шум от движението на въздуха над осб-то.
А не е ли проблем в тази конфигурация, че ОСБ-то на практика не пропуска?

Тема "Помагайте,дилема с пароизолация на тавански стаи." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: