• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Монтаж, топло и звукоизолации.
deianr - специалист
Още 30 см нагоре след ръба на тавана и завършва с алуминиева козирка.
8180 - майстор
Здрасти,
Без да навлизам подробно, само ще спомена, че в случая, всички тавани се явават ВЪНШНИ ограждащи елементи. Много отдавна съм се качвал на такъв "таван" и не си спомням на какво точно се държеше същинсткият покрив, но със сигурност (вероятно над всяка стена вътр./външна) има носещи елементи - термомостове. Допускам че "вътрешната" стена към др. вход също е доста "външна" - фуга с тенекия на фасадата!?
В покривното пространство би трябвало да има някакъв топлоизолиращ насипен материал (сгурия или др.) - не пречи да се провери какво е състоянието в момента. Макар и труден (вероятно е доста гадно и смръдливо), харесва ми варианта да се топлоизолира там - хоризонтално и вертикално на критичните места.
Не съм го правил, но един от вар., например, е да се отстранява последователно "сгурията", да се реди EPS възможно най-плътно и да се връща отгоре "сгурията". Сигурно има и по-умни варианти, но ЕПС (според мен) трябва да се покрие с нещо дишащо.

Питащият споменава, че досега се е отоплявал САМО хола - това очевидно е недостатъчно за досегашното ниво на влага в жилището - дано основният източник (бянята) е отстранен. За животното може да се помисли някакък отвор с гъвкав самозатварящ се отвор.
Ако някои помещения не се обитават (отопляват) е добре да се уплътнят вратите с/у разпространение на битовата влага към тях.
Сега погледнах, че докато "творя" темата набъбва. Тези 70% праг на вентил. в бянята ми се струват високо (зависи обаче и кога изключва). Трябва също да се прецени откъде ще се заменя "издуханият" въздух - дали има достатъчен приток. Иначе вентилаторът прави само шум.

Против съм махането на вътрешната изолация, ако не е компрометирана.
deianr - специалист
8180, благодаря за мнението.
Вентилаторът спира сам 5 минути след като смъкне влажността под 70%. Аз принудително обикновено го оставям да работи още. Банята видимо се изсуши и не се овлажнява наново.
Между двата входа наистина има фуга и стената към другия вход не е много вътрешна, но пък не е и външна и нищо не мога да и направя отвън.
Не съм се качвал в междупокривното пространство над апартамента ми, но съм чувал, че е голяма мизерия - въпросната "сгурия" както я наричаш е изровена на места от птици и т.н., но ако проблемът продължи, вероятно лятото ще се кача там и ще налепя EPS, ама трябва да изрина доста материал преди да сложа една плоча 1х0.5. Като се кача да погледна, ще пиша какво е състоянието.
Благодаря на всички дотук за мненията, темата остава открита... има още време преди да се предприеме нещо. Засега ще изчаквам да видя как ще мине зимата.
Master_Kenobi - V.I.P.
deianr написа:
При колко % влажност се образува конденз/мухъл? Вентилаторът в банята ми се включва автоматично при над 70% влажност.
Мисля, че във Форума четох някъде, че здравословната относителна влажност е между 20 и 70%. Извън тези граници било вредно за здравето. Някой да подтвърди, ако е така.

А кога се получава кондеза... Кондензацията на водни пари във въздуха започва при 100% относителна влажност. Но това е за въздуха и зависи от температурата. Тоест, конденза по "студените" елементи - дограма, прозорци, стени и пр. започва по-рано, защото са по-студени.

Определението за относителна влажност е:
Относителна влажност — отношението между количеството водна пара, намираща се във въздуха и максималното количество водна пара, което въздуха може да поеме при една и съща температура на въздуха. Изразява се в проценти.
Тоест при 100%, въздухът не може да поема повече водни пари и започва да ги отделя в течно състояние.
Относителната влажност пряко зависи от температурата. Така че освен това, колко е влажно помещението, е важно и колко е температурата на най-студените елементи в него (стени, дограма).
При една и съща отн. влажност и една и съща температура на въздуха, но при различни температури на "студените" елементи, върху по-"топлите" може да няма конденз, а върху по-"студените" да има.

Така че може да се даде еднозначен отговор на въпроса, при каква влажност започва кондензът.

Малко объркано го обясних, ама дано сте ме разбрали. Пък ако греша ме поправете. :)
8180 - майстор
Master_Kenobi написа:
deianr написа:
При колко % влажност се образува конденз/мухъл? Вентилаторът в банята ми се включва автоматично при над 70% влажност.
Мисля, че във Форума четох някъде, че здравословната относителна влажност е между 20 и 70%. Извън тези граници било вредно за здравето. Някой да подтвърди, ако е така.
Аз съм чел "по-тесни" граници - 40-60%.
А при колко се образува конденз - зависи от температурата на повърхностите. 70% определено е много, но това все пак е баня. Освен това %-те не са еднозначни. Те вървят с температурата на средата - ако въздухът е 70%-20оС, кондензира върху 14оС. За 70%-25оС - върху 19оС. Критично и определящо е влагосъдържанието! Процентите (относителната влажност) се променят с температурата, а влагосъдържанието - не.
Затова, дори да загреем въздуха в помещението, условията за конденз не се променят, докато не се загреят достатъчно всички критични повърхности (или не проветрим и сменим влогосъдържанието). :?
Нещо др. интересно - твърди се, че при по-висока влажност усещането за топлинен комфорт се премества с няколко оС нагоре (това дето го знаем, че на "сух" студ се деяни повече). :?
Master_Kenobi - V.I.P.
8180 написа:
Нещо др. интересно - твърди се, че при по-висока влажност усещането за топлинен комфорт се премества с няколко оС нагоре (това дето го знаем, че на "сух" студ се деяни повече). :?
Хм, тва... много интересно! И си е верно, да знаеш... Бил съм на едни географски ширини -42оС, направо виждам как лицевата кожа на дрехата е станала корава и ме е страх да не се счупи - буквално, а аз не го усещам, като толко студено. Ама сухо място! :) А водките беха само две, така че не се броят! :-D
------------
П.П. 8180, ти къде ходиш?! Знайш колко отсъствия ти писахме? Няма ли да уважиш спамерската тема? :-D
hygro - майстор
Master_Kenobi написа:
Мисля, че във Форума четох някъде, че здравословната относителна влажност е между 20 и 70%. Извън тези граници било вредно за здравето. Някой да подтвърди, ако е така.
Виж тук:

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 6149#16149
Master_Kenobi - V.I.P.
hygro написа:
Виж тук:

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 6149#16149
Е, тва е професионална лекция! :) Голямо Благодаря, hygro! :)
-------------

Запазих си я... Ами, не се появи в Търсачката. Аз ли бъгаво търсих... :?
deianr - специалист
Наистина полезно е това за влажността и температурата.
Аз поддържам 20-22 градуса. Значи влажността ми не трябва да скача над 65% за да няма мухъл, нали така?
Тази сутрин обаче, независимо в отоплявана или неотоплявана стая, кондензът по стъклопакетите можеше да се измери в литри. Количеството вода, попито от стъклата в топлата стая 21* и студената 14* беше приблизително еднакво, а външната беше -6* сутринта, през нощта и по-ниска. Откъде идва толкова много конденз по стъклата!?
sasooooooooo - "специалист"
Все съм се чудел и още нещо: Има ли смисъл проветряването, когато навън влажността е по-голяма, отколкото в къщи? Живея до морето и точно така става. Сменям по-сух въздух с по-влажен? :?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Решение на проблем с мухъл в панелен апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: