• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Монтаж, топло и звукоизолации.
Тани - модератор
И защо реши че трябва да има конденз и съответно мухъл?
ronik - специалист
Проверих ги преди 30 минути. Плочките пак са си с роса. Изстъргах малко от мазилката, ронеше се на прах. Не отричам, че има влага в нея, тя поема и отдава изравнявайки се с влагата от околния въздух, но забележи, че не поема все повече от всяко следващо къпане ;) Невидимата вода може и да е по-вредна, нямам информация, но въпроса в този конкретен случай е с колко невидимата вода в мазилката е по-вредна от невидимата във въздуха. Ние постоянно дишаме влажен в някаква степен въздух и много рядко ядем мазилка :lol: . А какво ще докаже намазването на бутилката с вар и оставянето и във фризера? Че варта ще се покрие с лед и няма да поема ли? Кога ще стане това в едно отопляемо жилище? Под -20° навън? Много са малко дните в годината с такава температура, а и да има 1-2 седмици през годината ще се преживе, друго си е с месеци да имаш конденз в стаите. Всъщност аз не разбрах каква теза защитаваш. Моята най-общо казано е за външна изолация и за вътрешно хигроскопично покритие, със забранено използване на запечатващи покрития, освен където има течаща вода разбира се. Между другото предишни спорове не съм чел , не знам за какво точно се е водил спорът.

Прикачен файл

Изoбражeниe11.jpg
външна баня, зима, мазилка и роса по фаянса 5 часа след къпане
Изoбражeниe11.jpg (65.29 KиБ) Видяна 17366 пъти
Тани - модератор
По принцип си прав . Всеки решава какви компромиси да прави - със микроклимата в жилището си , със здравето си и т.н. Ти си решил да скриеш проблема в по-дебела варова мазилка и да се правиш че го няма . За да осъществиш тази своя идея поддържаш стените си студени - избора си е твой! Ние с 8180 смятаме , че ни е по-комфортно когато стените са ни по-топли а и влагата няма как да кондензира по тях. За сметка на това че ни е по-топло и нямаме конденз обаче плащаме по-малко а отопление! Ами ние това сме си избрали ! Всеки има глава на раменете си. Имай предвид обаче , че колкото и да е дебела мазилката си има капацитет и при по-често използване на банята ще се намокри осезаемо и тогава чак по средата на лятото ще изсъхне а дотогава мухъла ........, така че твоя вариант не работи в 100 процента от случаите , докато нашия от всякъде е 6 !
ronik - специалист
Започвам сериозно да се съмнявам, че наистина не мога да обяснявам :) . Какво често, какъв капацитет, какво намокряне, какво лято бе Тани :shock: . Тази баня е на 28 години, колко още да я чакам да подгизне, както описваш? Допускам, че не обръщаш внимание на факта, природен закон или каквото е там, че материята се стреми да изравни влажността си с тази на околния въздух! Какъв проблем е, че мазилката има поне два пъти по-голяма допирна площ с околния въздух и успява много по-бързо да се освободи от тази влага? Това е предимство не проблем. А при варианта, който сте избрали - изолирани, топли стени, къде се кондензира? Предполагам прозорците и повишена влажност на въздуха, до следващото проветряване. В случай, че проветрвате, топлият въздух трябва да си замине. Новия студен и свеж и по-сух въздух трябва наново да се затопля. При моя случай това става много по-бързо, защото стените също го затоплят. При вас само шпакловката и боята ще отдаде, ако е с гипскартон и малко повече, но не толкова, колкото цялата стена в моя случай. Още нещо важно искам да добавя, При външна изолация точката на замръзване се измества във външната страна на стената. Когато сложите и вътрешна изолация, стената си остава студена и въпреки че сте сложили и външна, точката на замръзване ще се измести от вътрешната страна. Обичам равномерните и постепенни промени и избирам това. Резките и бързи неща нека бъдат за хора като вас :razz: . За мен спорът е приключен, разбирам какви са вижданията ви, надявам се и вие сте разбрали моите, ако имате възражения за неща, които съм писал ми ги посочете. Няма да се сърдя. Остава да решим проблемът с проветряването при новите напълно изолиращи дограми. Как хем да проветряваме, хем да не губим много топлина е много интересен въпрос.
8180 - майстор
Да допълня Тани - в "нашия вариант" плащаме ПОВЕЧЕ за отопление.

Роник,
По "моята" физика това, което виждаш и показаваш върху плочките е същото и върху варта - кондензирала пара, демек вода. Само дето не го виждаш върху варта. По плочките в някаква степен би могло да се стече и намалее количеството (дори да се обера с гума), докато от варта може сама да се изпарява.
Не го твърдя на 100%, но предполагам за това изпарение ще е необходима същата енергия, колкото и за да не се допусне конденза.
И в двата случая (вар/плочки) не е приятно и полезно - желателно да съхнат стените.
Ще се замисля по-сериозно, ако кажеш, че в тази баня никога не е имало мухал, въпреки че е възможно, защото на гъбите им трябва освен влажност и температура - всички гъбари го знаят.
Разглежданият случай не е типичен и едва ли е мечтана цел откъм комфорт, но за дискусията е интересен.

Основното ни различие е, че мислиш варта за "дишаща" и че това помага на влагата да премине през нея и излезе навън през стената. И обратното, ако е запечатана стената - този (вероятно полезен според теб) ефект отсъства. Да, теоретично има такова движение, но количествата са толкова малки, че правят въпросното "дишане" илюзия.
И пак ще повторя - водната пара кондензира върху повърхности с температура под точката на росата, без значение какъв е материала.
Последният влияе на последствията.

Кеноби,
Не те разбирам напълно с тези "различни" условия, които принципно изменят нещата.
ronik - специалист
Съгласен съм, че за единица площ същото количество влага е попило и в мазилката. Въпросът обаче е във времето за съхнене. При фаянса в банята добре - една част ще се изтече , а каквото остане не е проблем за него. Лошо е за стая, все пак капките имат по-малка площ за изпарение и ако не се забърсва ръчно, предимството за отдаване на влагата е в полза на мазилката. Не съм споменавал, за минаването на влагата от варта навън през целия зид, бъркаш ме с някой. Много по бързо и близо е да се изпари навътре в стаята, а и все пак разглеждаме вариант с външна изолация и не вярвам през нея да мине нещо заслужаващо внимание. "Дишането" от зида е навътре при моя случай, ако изобщо стигне до него нещо от мазилката . А що се отнася за банята ми, никога не е имало мухъл в нея, което може би се обяснява от факта, че е със стара дограма и врата, и прозореца се затваря почти само зимата.
Тани - модератор
Преместих темата тук
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 496#109496
понеже от това мнение темата тръгна в посока , която не е свързана нито с раздела нито със заглавието на старата тема, а от друга страна е изключително полезна !

Тани
deianr - специалист
Хубаво си я разделила, но за изолации не се ли пише в "Преградни стени и Предстенни обшивки", а не в "Отопление". Иначе много важна тема.

Предстенните обшивки са само част от ТИ. Темата стана доста по-глобална и обхваща топлоизолационни СИСТЕМИ . Те не са само СУХО СТРОИТЕЛСТВО , каквото е наименованието на този раздел и затова съм я преместиЛ в отопление .Е може би трябваше в саниране , но няма да я местя отново!

Тани


ОК, съгласен. И извинявай за женския род :)
Последна промяна от deianr на съб яну 10, 2009 6:54 pm, променено общо 1 път.
sasooooooooo - "специалист"
Аз пък мисля, че темата е за раздел "саниране".
deianr, виж ТУК
Matchless - специалист
Скоро и към квантова физика може да се премине като гледам:)Въздухът си има коефициент на насищане с влага или допустима граница,след която при досег с по-студен обект влагата се оросява или кондензира по обекта.Повече влага-повече конденз,а това дали се абсорбира от обекта зависи изцяло от материала от който се изграден.Та..дори при перфектна изолация ако има постояен източник на влага ще има и конденз.Затова хората са измислили едни неща наречени вентилационни системи и влагоабсорбатори.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Решение на проблем с мухъл в панелен апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: