• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11
Монтаж, топло и звукоизолации.
deianr - специалист
Момчета, одисеята продължава. На външната стена, която е с вътрешна 3 см XPS и външна 5 см EPS-F, западно изложение, се наложи да оправям един контакт.
Не можете да си представите ужаса ми като пипнах бетона в отвора за контакта - МОКЪР!!!
На снимката даже можете да видите капчиците!
Изображение

Ами сега какво правим? :? :shock: :cry:
zliabili - специалист
За много години първо и много успехи на този форум на всички в него!

Искам да попитам нещо по тази тема с влагата.Надявам се да не го пише някуде защото четох мн теми и нищо не видях за по моито питане.

правиме вътрешна изолация на на кухнята която има доста влага /с две външни стени/
-която има външна изолация 8см
-на стените сложихме вата без фолио но на тавана да слагаме ли с фолио тъи като там избива най мн влага и да не стане по лошо.
-а дали не се препоръчва влагоустоичив гипсокартон за таван на кухня

май стана малко объркано ама ако има несхто неясно сум тук. предварително благодаря ако има някой съпричастен в тези снежни и почивни дни
ronik - специалист
deianr написа:
Момчета, одисеята продължава. На външната стена, която е с вътрешна 3 см XPS и външна 5 см EPS-F, западно изложение, се наложи да оправям един контакт.
Не можете да си представите ужаса ми като пипнах бетона в отвора за контакта - МОКЪР!!!
На снимката даже можете да видите капчиците!
http://img71.imageshack.us/img71/7884/dsc01561ne5.jpg

Ами сега какво правим? :? :shock: :cry:
Както бяха писали в една друга тема за - "изолацията е толкова добре напраена, че влагата няма откъде да излезе". Евала на майсторите, обаче няакой друг не си е свършил работата :roll: . Въз основа на бедния ми емпиричен опит бих ви предложил и на двамата да махнете цялата вътрешна изолация и да сложите насякъде външна. Измажете стените с поне 2 см вароциментов разтвор и ако дограмата ви е с гумено улътнение, направете отдушници в нея( може да изрежете кръгли отвори за по-лесно) и ги използвайте не само за украса. Ако ви се струва много груб метода и много хамалогия, пробвайте нещо друго. Каквото и да пробвате обаче имайте наум, че трябва да се справяте с изкарването на влага навън от херметично запечатано жилище.
deianr - специалист
Аз имам някакви съмнения, че проблемът може да е малко по-лек.
Това в случай, че някой потвърди, че кабелът за контакта на външна стена на пенелка последен етаж слиза от над плочата към мен. Възможно ли е? В смисъл водата да се процежда по кабела отгоре-надолу като идва от плочата отгоре във въздушната възглавница.
Мисля си така, защото баща ми каза, че още от едно време този контакт не се ползва, понеже се мокрел и давал късо. Това от времето преди да направим вътрешната изолация. Преди имаше някакъв стиропор отвътре като изолация, който едва ли е запечатвал така.
zliabili - специалист
значи да разбирам щом има външна изолация НЕ трябва да има вътрешна , а пък и да не говориме да има вата с фолио?

а на тавана, то от там най мн дърпа топлото защтото има мн студено таванско отгоре????
8180 - майстор
Така .... Ч*Н*Г !

Гледам се е появил нов питащ и нов проблем при автора.
deianr,
Събират се доста сведения, а и аз залагам на "ТЕЧ" за контакта.

zliabili,
Форумът определено няма единно мнение за вътрешната ТИ, както и за прословутото "издишване" на влагата през стените. Писано е на много места, но дори в първите 1-2стр. тук също го има:

1-во мнение: Вътрешната изолация запечатва стените и не позволява на влагата да излиза. Затова е вредна и трябва да се избягва. Няма да питам как най-масовият вариант с ТИ - вата "запечатва".
Привърженици (тук) - Мастер Кеноби и Роник.

2-ро мнение: ТИ си е ТИ без значение къде и как е положена. Ефектът й е според дебелината, материала и качеството на полагане.
ТИ няма отношение към влагата. Последната се проявява основно след смяна на дограмите и силно зависи от режима на ползване.
През стените (изолирани или не) НЕ МОЖЕ да се издиша необходимото количество влага за нормална жизнана среда (ок. 10 ЛИТРА/24ч.). Някакво количество влага се среми (през зимата) да излезе навън и то е достатъчно да компрометира ТИ (особено вътрешната). Затова при вътрешна ТИ се ползват паронепропускливи материали (XPS) или паропрегради (питаното фолио).
Привърженици (тук) - Велси и моя милост.

Мастер Кен,
Да не ходя в др. тема за предложения - според мен, ето един въпрос, по който е хубаво да се достигне единно мнение и да се "забучи и заключи" като "важно" най-отгоре в "саниране" (а вероятно и при гипскартона). :?
zliabili - специалист
чела съм на няколко места и съм останала с впечатлението че винаги се стига до спор и няма точен отговор.
значи мога да ви кажа на 100% какъв е резултата след още 1 - 2 години. 2007 декември направихме вътрешна с пароизолация а това лято направихме външна 8см. засега сме живи.ако има нещо то ще е след време и ще споделиме.
8180 - майстор
zliabili написа:
чела съм на няколко места и съм останала с впечатлението че винаги се стига до спор и няма точен отговор.
Абе то има (естествено моят е точен :) ), но вероятно спекулациите на недоучени търговци, представители и пр., майстори, които ги слушат и подобни усложняват задачата. Пише го в нормативите и по книжките - ама...
Да включа и някои проектанти - те също подценяват проблема, вероятно защото по старите учебници се е застъпвал по-слабо, а къщите са "дишали" през дограмата и парното на мах за без пари.
Master_Kenobi - V.I.P.
8180 написа:
Мастер Кен,
Да не ходя в др. тема за предложения - според мен, ето един въпрос, по който е хубаво да се достигне единно мнение и да се "забучи и заключи" като "важно" най-отгоре в "саниране" (а вероятно и при гипскартона). :?
Да се "забучи" - добре! :) Предложението да стане "важна тема" е предадено... където трябва.
Ама как да се "заключи," като не само аз подкрепям, по-скоро такова мнение:
ronik написа:
Както бяха писали в една друга тема за - "изолацията е толкова добре напраена, че влагата няма откъде да излезе". .... Въз основа на бедния ми емпиричен опит бих ви предложил и на двамата да махнете цялата вътрешна изолация и да сложите насякъде външна. Измажете стените с поне 2 см вароциментов разтвор и ако дограмата ви е с гумено улътнение, направете отдушници в нея ... Каквото и да пробвате обаче имайте наум, че трябва да се справяте с изкарването на влага навън от херметично запечатано жилище.
Или нещо не съм те разбрал, 8180?! :?
Последна промяна от Master_Kenobi на пон яну 05, 2009 12:46 am, променено общо 1 път.
Тани - модератор
zliabili написа:
За много години първо и много успехи на този форум на всички в него!

Искам да попитам нещо по тази тема с влагата.Надявам се да не го пише някуде защото четох мн теми и нищо не видях за по моито питане.

правиме вътрешна изолация на на кухнята която има доста влага /с две външни стени/
-която има външна изолация 8см
-на стените сложихме вата без фолио но на тавана да слагаме ли с фолио тъи като там избива най мн влага и да не стане по лошо.
-а дали не се препоръчва влагоустоичив гипсокартон за таван на кухня

май стана малко объркано ама ако има несхто неясно сум тук. предварително благодаря ако има някой съпричастен в тези снежни и почивни дни
Е нека и аз да си кажа мнението , а който не е съгласен с мнението ми , нека го обори !

Във въприсите ти има доста неясноти :

- каква е външната изолация?
- над тавана на кухнята има ли обитаемо помещение или и тази повърхност е "външна" (предполагам че е така по мухъла)


Понеже все още нямам отговори на тези въпроси ще дам един по-общ отговор , който би отговорил на повечето зададени в тази тема въпроси .

За да не се задържа влага в стените , било то строителна или тази която се отделя нормално при обитавани помещения -: пране, къпане, цветя , миене на съдов и дори от дишането ни, трябва да се спазят няколко правила! Стените и таваните трябва да останат дишащи навън и ако има паропреграда то тя трябва да е от вътрешната страна. Това става с правилното подбиране на материалите. Външна изолация - задължително "дишащ материал.В никакъв случай XPS , който е паронепропусклив. Той е по-подходящ за вътрешна изолация , но според мен по-добрия вариант за вътрешна ТИ си остава вата с пароизолация и гипскартон. Трябвало е да сложите на всички външни стени(и тавани) пароизолация!Използването на влагоустойчив (зелен) гипскартон ни лишава от едно ценно качество на гипса -естествената регулация на влажността- да поема излишната влага от въздуха и да я отдава , когато въздуха стане сух . Избора на вътрешна или външна изолация по-скоро се обуславя на начина на обитаване на помещението . Ако искаме бързо затопляне за сравнително кратко обитаване на помещението(обяд, вечеря) , то по-подходяща е вътрешната ТИ .При този вариант реално затопляме само въздуха , но за съжаление това предполага и по-бързо изстиване на помещението след като спрем подаването на топлина. При външна ТИ пък използваме акумулиращата способност на стените , но пък трябва доста време (дни) за да затоплим помещението в такава степен!

Ами това е засега "накратко" :-D


ПП позволих си да "забуча" като важна ТАЗИ ТЕМА , а заключване на тази не виждам причини!
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

Тема "Решение на проблем с мухъл в панелен апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: