Монтаж, топло и звукоизолации.
Мавруда К. Мерловска
Здравейте,

стигнах до премахването на кухненските шкафчета. Имаше издайнически следи, че зад тях има здрав мухъл, но каква бе изненадата ми, когато се оказа, че едната стена е абсолютно чиста. На снимките е един и същ ъгъл, който сочи точно на север. На едната поза са стените зад долните, а на другата - стените зад горните шкафчета. Двете стени са едни и същи като конструкция и са със следните пластове отвън навътре: естествен камък, стиропор, тухла, гипсокартон.
Някаква идея защо се е получило така. Аз смятах да сложа минерална вата 10см до тухлата и после конструкцията с гипскартона, но сега по-важно е да разбера защо едната стена е суха и оттам ми се променя и стратегията за топлоизолация.
Състоянието е идентично за целите стени, а не само за ъгъла: Лявата е суха и чиста и горе и долу, дясната - в мухъл здрав.

Помагайте моля.

Прикачен файл

85.jpg

Прикачен файл

82.jpg
ESPACE - майстор
По някаква причина едната стена е по-студена от другата. И на нея кондензира влагата. Топлете и ползвайте аспиратор, когато готвите.
Мавруда К. Мерловска
аспиратора се ползва редовно. единствената причина за която се сещам е, че северозападната стена да е по-топла защото следобед се огрява от слънцето. Може ли да е само от това. Лятото правих обследване с термовизионна камера, ще потърся някоя снимка на този ъгъл.
По сметки U=0.523W/m2K и конденза би трябвало да се образува където е експандирания полистирен, но на практика не е така.
Мавруда К. Мерловска
Няма да е от разликата в температурите на стените. На снимките се вижда, че тя е само 0.4С. Петното в долния край е доказан локален дефект. Виждат се и топките от лепило, с които е залепен ГК. Някакви идеи защо само едната стена е компроментирана?

Прикачен файл

29.jpg

Прикачен файл

30.jpg
radius - майстор
Мавруда К. Мерловска написа:
По сметки U=0.523W/m2K и конденза би трябвало да се образува където е експандирания полистирен, но на практика не е така.
Не е ли много това U, на мен ми излиза ~3 см EPS, което си е декоративно.
Според мен термокамерата мери температурата на повърхността на стената, а тя е изравнена от въздуха в стаята. Зад шкафовете обаче картината е друга.

Иначе заглавието е доста вестникарско.
Мавруда К. Мерловска
0.523 е. Защо зад шкафовете ще е различно? Всичко е еднакво и на двете стени.

Прикачен файл

81.png
8180 - майстор
Мавруда,
Нещо ме смути в теоретично/графичните ти представяния/разсъждения, най-вече хоризонталната синя линия на графиката ти. Тя предполага µ=1 за вътрешните 3 слоя. :?
Опитах да възпроизведа (приблизително).
Изображение

По конкретното питане първо бих разузнал възможността за течове - вътрешни и външни.

П.П. Имам някои съмнения (мои си, любителски!) за прецизността на калкулатора по отношение на въздушните слоеве - не е фатално в случая, според мен.

П.П.1"К." в прякора ти за "капама" ли намеква? :)
Мавруда К. Мерловска
8180, изобщо не зная какво е мю, вкарвам данни - нещото изкарва резултат. Така че дали е 1 за вътрешните три слоя ми е все едно да е 3 за външния слой :)
Течове няма по цялата стена, има пробив само долу в ляво, където съм показала на последната снимка, но на дясно стената е 5 метра дълга и цялата е в мухъл.
А стените са 2см камък, лепило, 4см стиропор, лепило, 25см тухла единица, топки лепило, гипсокартон на СЗ стена и в допълнение мухъл на СИ стена.
Когато добавя 10см минерална вата като най-вътрешен слой U=0.220W/m2K, обаче мухъла идва навътре...

ПП. Капама би подхождало повече, но истината е Каберне :lol:

Прикачен файл

80.png
8180 - майстор
Ха, Мавруда,
Някакви мистики стават с този калкулатор или директните линкове към картинките там.
Одеве бях възпроизвел твоята първа картинка - без ватата вътре. Сега гледам се е сменила.
Както и да е - поизясних си нещата и СИ ВЗИМАМ думите назад за правата линия.

Според мен има грешка в данните за базалта в базата на Калкулатора. Точно във въпросното µ=10000. Зададено е убийствено голямо - от порядъка на паропреградите и това обяснява картинките ти. Не разбирам от къмъни, но такова µ във външните слоеве е вредно, ако все пак е вярно.

Както и да е, според мен структурата на стената ти не е лоша и едва ли е причина за наблюдавания конденз, освен супер висока влага в помещението или др., неизвестно засега, което да обясни и разликата в стените.
Не казваш дали случайно не гледаме вила/къща, която се ползва (топли) периодично.

Видно и от картинките с доп. вата нещата могат допълнително да се влошат от нея - кондензът да се приближи до ватата и гипсокартона. Решението е да се сложи паропреграда между бъдещите картон и вата.

Изчакай и др. мнения.
schuldiner - майстор
Щом стените са еднакви, остава само достъпът на пари да е различен (примерно едната е по-близо до източник на влага). Проблемната стена не е ли с мивка? Кафеварка? Нещо подобно...

Тема "ШОК!!! А аз очаквах мухъл зад всички шкафчета. Защо?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: