Монтаж, топло и звукоизолации.
pakumba - специалист
Здравейте,
не е като да не съм попрочел и съответно си избрах някаква конфигурация. Ситуацията е следната, тухлен апартамент от 2007 год, като очевидно тогава е издаден на гипс картон. Под картона има 25 см дебела тухлена стена, която е неизмазана, а самия картон на топки е лепен. Имам една единствена стена, която граничи със съседа и му чувам хъркането, вибрацията на телефона и като звънне се чува съвсем отчетливо. :?
Та прилагам схема на стената. Идеята ми сега е:
1 етап- къртене на картона и на топките, с които е лепен.
2. изпушване на дупките между тухлите
3. замазка на тухлената стена
4. каменна вата с плътност 90кг/м3, уж специална за шумоизолация. Дебелина 10-12 см, може и 15, не съм решил, но не по-малко от 10.
5. конструкция за гипс-картон, като под профилите ще се слага гумена лента, окачвачите също ще са с гумена лента.
6. Паната няма да само картон, а шумоизолиращи панели, които имат гумена мембрана на тях с дебелина 1 см. Много подобно на това http://euromax.bg/?cid=47&NewsId=193 , но с дебелина общо 22,5 мм, 12,5 мм е картона и 10 мм е гумата.

На последен етаж съм, искам да си изолирам спалнята само от въздушен шум със съседа отстрани. Тавана няма никаква изолация /картон, фазер или окачен или каквото и да е/.
Според вашия опит да разчитам ли на сериозен ефект от тези ми занимания, искам да постигна такова ниво на шумоизолация, че ако се пусне телевизор с нормално усилен звук, да не го чувам. Сега не знам колко ще се чува, обаче щом се чува хъркането, подозирам ще мога да си слушам спокойно от съседа.
Ето и схемата на ситуацията и благодаря за мненията ви.

Прикачен файл

Untitled.jpg
zdraveca - специалист
Да предупредя, че не съм някакъв специалист. Според мене добре си го замислил, аз може би бих пропуснал т.3 от плана ти, вижда ми се излишно. И на стената към килера може и да не се силиш чак толкова с дебелината на изолацията, и 5 см за там мисля ще свършат работа.
pakumba - специалист
Днес картона е свален и започна изпушването на дупките. Зидарията е под всякаква критика, имам и снимки, но по-натам ще ги кача, не само, че има фуги по 3 см, не само, че през някои от тях се вижда в съседа, не само, че има тук таме напречно сложени тухли, демек с въздушните тунели напречно на стената, а не надлъжно, тук таме единички има, ами дори на места липсват и тухли. Решил съм да го правя както трябва, затова и дебелината на изолацията е такава и затова правя и стената към килера. Освен това в самия килер също адски се чува, затова реших да се изолирам и оттам.
Според мен замазката е много важна, защото като сложиш на неизмазана стена картон, според мен, също не съм специалист, но си мисля, че действа като мембрана на звука- той си минава през дупките, а целите платна картон предават звука към моята стая.
ulieliadi - специалист
Замажи дупките на стената и нареди плътно ватата. Няма нужда да измазваш стената. Също по схемата която си дал, килера е по-добре да го изолираш отвътре , а не от към спалнята.
Наистина неприятен проблем е това със шума, но при новото строителство често е така.
pakumba - специалист
ulieliadi написа:
Замажи дупките на стената и нареди плътно ватата. Няма нужда да измазваш стената. Също по схемата която си дал, килера е по-добре да го изолираш отвътре , а не от към спалнята.
Наистина неприятен проблем е това със шума, но при новото строителство често е така.
А да я компресирам ли ватата- да сложа например 10 см вата, а конструкцията да я направя на 9 см от стената и така да понатъпча ватата с 1 см?
VLADO66 - майстор
Фугите можеш да ги напълниш с пяна,внимателно и навсякъде.Консрукцията се монтира върху гумени ленти.
pakumba - специалист
Стените са измазани. Днес обаче говорих със специалист, надявам се де.... та той ми каза така- сложи вата с плътност до 70 кг, по-нагоре си гуми шумоизолационните качества. След нея остави малко кухина и тогава картона. Идеята била, че при преминаването във въздушната среда, звука си губел от скоростта. Хубаво, обаче аз чета навсякъде, че въздуха е най-добрия проводник на звук и не бива да има такива кухини? Как е последно?
Отделно той ме убеждава, че 5 см вата била достатъчна. Аз лично бях намислил мнооого по-дебела.
Дайте акъл
ivanovrg - специалист
за пример ще ти дам
работил съм на спортна зала и кино салон
там се слагаше по 30см вата за да не се чува звука навън и между залите на киното
gechev - специалист
Най добър според физиката метод за въздушен шум е редуването на твърдо с демпфер, или два пласта гипсокартон, един 5 см вата, после пак 2 пласта гипсокартон и 5 см вата. Това е истината. Може и полистиролбетон на плочи. Но после когато ти стане тихо, да не ти стане мъчно за комшията? :lol: :lol: :lol:
pakumba - специалист
Ами да, така е, обаче това отнема много място.
Каква плътност на ватата да търся- казват, че над 70 кг ефекта на шумоизолация пада, в което има логика. Обаче пък като търся специална вата за шумоизолация, винаги резултатите са панели с голяма плътност, над 90 и дори говорим за 110-150кг.

Тема "Шумоизолация на стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: