Монтаж, топло и звукоизолации.
skoti - напреднал
pakumba - Би ли споделил как върви ремонта и ако си го завършил има ли търсения ефект,
защото ми се налага и на мен да правя такава шумоизолация.
В абсолютно същата ситуация съм и аз с моята спалня.
pakumba - специалист
Ремонта приключва, вчера боядисах първа ръка с латекс. Аз си бях решил да го правя както трябва и да не пестя. Резултата е налице, трудно ми е да обясня точно, обаче имам място, където 2 стени се засичат- едната е новата, а другата си е старата само на картон. Като си залепя ухото на старата- чува се как се говори, само на 5 санта от нея като си залепя ухото на новата и изолирана стена- нищо. Не си го представяй, че половин стена съм изолирал, просто още не съм сложил изолация и на "старата". Отделно новонаправената стена изолира идеално от шум, нищо не се чува. Като чукна на нея с пръст и все едно чукам по 30 сантиметрова бетонна стена, звука е супер плътен и имаш усещането за масивност. Аз съм супер доволен, но пак казвам- правил съм си всичко сам с много мерак, доста време вложено и немалко средства, като преди това четох инструкциите за полагане, гледах клипове на фирмата производител на изолацията. Сега не твърдя, че съм особен разбирач, но научих, че трябва да имаш филтрация на всички честоти, което се постига с различни материали. Аз сложих каменна вата с висока плътност 70кг и дебелина 8 см, това в профилтие, които бяха 100 мм. Върху профилите сложих мембраната, която е скъпа- едно платно е 1,20 на 1м и струва 44 лв. Под профилите навсякъде съм слагал гумена подложка, която лепих със силикон както за стената, така и за самите профили. След като се сложи гумената мембрана, то трябва снадките да се обработят, като има специална лента, която не знам точно какво й е специалното, освен цената. Аз лично ги замазах със силиконче снадките. Допълнително под всеки окачвач се слага гумена подложка, като метъра й е 17 лв, но като цяло на мен квадрат от подложката ми стигна да си обкантя навсякъде /20 кв 3 стенички общо/. При полагане на всичко съм ползвал яко силикон и дефакто дупки в конструкцията ми няма. Вече финишния слой е обикновен картон, нищо по-специално. Имам и много снимки, но сега нямам време да ги качвам.
Според мен само с вата нищо не се прави, може би да има известен ефект, но аз седях на вата около седмица, докато се снабдя с гумената мембрана и не усетих впечатляващ ефект. Въпросната гумена мембрана е най-тънката /10мм/ и най-евтината шумоизолация, която намерих, е, на тази фирма и от този клас. То едва ли е някаква извънземна технология, може би и да може да се замени с нещо, но нямам време за такива експерименти. Ефекта за мен е повече от задоволителен. Ако има още нещо- пиши. Мога и снимки да кача по-натам, мога и да помагам с малкото опит, който имам.
nikolovvd - майстор
pakumba написа:
Идеята била, че при преминаването във въздушната среда, звука си губел от скоростта.
Така е! Около 330 m/s e скоростта на звука във въздуха и тя зависи от температурата му, а в метал грубо е около 3 пъти по-висока.
В твърдите тела звуковите вълни могат да бъдат както напречни, така и надлъжни, а в течностите и газовете – само надлъжни.
Звуковите вълни подобно на всички други вълни се разпространяват с крайна скорост. В различните среди звуковите вълни се разпространяват с различна скорост.
pakumba - специалист
Позлвах съветите на много отзивчив човек от Ди-трейд. Г-н Стефан Попов и той ми подсказа как да стане цялата работа, така че ги препоръчвам преди такива дейности, поне консултация по телефона с тях. Та освен вата и мембрана, имам и въздушна междина от 3-4 см.
Абе ефекта еееееееее супер добър, представям си ако се прави стая в стаята изцяло.
skoti - напреднал
pakumba - Много добре си го описал.
С колко см общо се увеличи стената ( мина напред ) ,след изолацията ?
pakumba - специалист
В сравнение с преди- около 8-9 см. От самата тухлена стена съм на около 13 в момента, може би и 14, защото така или иначе тухлената стена беше много крива и нямаше как да сложа конструкцията на 1 см от нея, та се наложи да я направя на 4 см, след това имам 100 мм профили и след края на профила 1 см гумена мембрана и 12 мм гипскартон, така че идват и повече от 14...
Обаче си мисля, че прекалих с ватата и така или иначе основния ефект не идва от нея. С тази плътност вата има и 4 см, не, че не се произвежда друга, просто малко хора пазарят с такава висока плътност и се намира трудно, аз намерих 4 и 8 см.
Обаче да ти кажа, ако проблема не ти е огромен със съседите, то май е не лош вариант направо панели да налепиш. Например http://www.zvukoizolacia.com/ZVUKOIZOLA ... -SYSTEM-20 или други, но от този тип- готови. Страшна занимавка е иначе. Има и на Изолгомма 3 слоен, вата+гума+картон отгоре, директно лепиш с полиуретаново лепило за сегашната стена и май беше 3-4 см, обаче е страшно скъпо, точно не помня, но от рода на 60 лв /м2. Аз след толкова положен труд, съжалявам че не напрасках готови панели, досега да съм приключил 10 такива стени.
skoti - напреднал
В съседната тема за шумоизолация, колега беше написал за този вариант с готовите панели.
Цената на ме притеснява, стига да свършат работа въпросните панели.
При мен ,шумовете които чувам ,са вечер като реша да спя и спра тв-то, чувам съседа как хърка или пър*и .
pakumba - специалист
сигурно и ти можеш да го помиришеш чак. Ами според мен Изолгомма са много качествени материали. Колко може да се вярва на тестове и характеристики им не знам, обаче ако не те притеснява цената, слагай готовите панели. Като аз все пак бих проверил какво имам под картона и ако си неизмазана стена, то да я измажеш. Някак не върви да слагаш супер модерни изолоционни панели, смятани и мислени, пък отдолу да оставиш стена неизмазана и с дупки. Продупчи някъде зад гардероб примерно и виж през дупката какво има, ако е неизмазана- сваляй картона, хубава замазка и после директно лепи http://www.euromax.bg/?cid=47&NewsId=120. Добра идея е да съчетаваш материали с различна плътност, можеш отгоре да сложиш директно гипс-фазер /стига тези панели да го позволяват/. И не забавяй- никакви пролуки, никакви неизпушени фуги, никакви твърди връзки.
skoti - напреднал
Стената е бетон,като от моята страна съм сложил и 5 см изолация ( стиропор е ), гипсова шпакловка и латекс.
Това от последния линк, което си ми пратил добре изглежда, то ли е към 60 лв/м2 , че няма цена на сайта?
gechev - специалист
Само полистиролбетонни плоскости. Другото е харчене на пари. Ако имате много пари изграждайте нови стени. Не е лошо да харчиш. Май не сте чели стари теми.

Тема "Шумоизолация на стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: