Монтаж, топло и звукоизолации.
П. Петков - специалист
schuldiner написа:
Щом стените са еднакви, остава само достъпът на пари да е различен (примерно едната е по-близо до източник на влага)...
...Или едната стена е по-близо до всмукателно-нагнетаелен
"генератор", създаващ локална вентилация, като например врата, отваряща се към затворен коридор. (При малки по обем помещения с добре уплътнена* дограма, ефектът на "вакуумиране" и "компресия" е осезаем.)


P.S.
* Вентилационните инженери, (О, Боже!...Няма земна сила, която да ги накара да напишат "смукателен" въздуховод с "в" отпред! :-D ), та те имат любим термин, използван при баланса на въздушните потоците в даден обем, а именно:... "чрез неплътности". :)

P.P.S.
При възклицанието "О, Боже!", имам предвид Владко Мурдаров. http://www.slovo.bg/showbio.php3?ID=21 :)
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID= ... 39&Level=1
schuldiner - майстор
Тъй де, ама как става така, че влагата стига до пода, но не и до другата стена? Значи имаме "генератор на локална вентилация" (не забравяй и аспиратора), имаме източник на пари (да речем мивката), а как влагата преминава зад облицовката над плота? Да речем първо като пара зад горните шкафчета, кондензира без да достига съседната стена, стича се зад облицовката и долните шкафчета, ама как? Според мен е някакво фатално точно количество, при това регулярно, затова включих кафемашина във вероятните причинители. Другият вариант е да тръгва отдолу, от канала, ама къде ги "неплътностите"?
Иначе за това в строителството се казва: "такъв му бил късметът на собственика". Всичко уж добре, но резултатът плачевен...

ПП Като спомена "О, Боже!", първо се сетих за Асен Спиридонов как коментира снукър по Евроспорт.
Мавруда К. Мерловска
О, благодаря за мненията. Не че разбрах това на П. Петков освен в частта как точно се изписва смукателен или всмукателен :)
Помещението е голямо, кухнята е 15м2, до нея има още 2 стаи по 20м2 и отгоре още една 25м2. Всичките са отворени, няма врати м/у тях.
Къща, не се отоплява редовно. На мухлясалата стена са наредени печка със ширм, кани, кафеварки, мивка. На сухата стена пералня.

Значи смятате, че всичките изпарения от уредите се кондензират само на тази стена и над плота и под него, така ли?

За всяко нещо трябва да има физическо обяснение. Ако се знае причината ще могат да се предприемат мерки да не се случва отново.
schuldiner - майстор
Мавруда К. Мерловска написа:
Значи смятате, че всичките изпарения от уредите се кондензират само на тази стена и над плота и под него, така ли?
Не съвсем - не всички изпарения. Вероятно има причина само част от парите да се навират зад всички препятствия точно на тази стена. За да кондензират единствено там при равни условия, значи пари просто не достигат до другата (т.е. търсим допълнителното условие, неизвестното, което променя резултата от калкулатора и не се хваща от термокамерата). Дали е защото е имало физическа преграда, заради ограниченото им количество или по съвсем друга причина, вече не може да се каже. Аз преди да сваля обзавеждането бих си поиграл малко на експерименти, но пак нямаше да знам със 100% сигурност. В твоя случай пък въобще нямам основания да твърдя, че съм прав. Просто предположение. А ако няма по-логично, приемаш го за вярно и... до следващия път.
8180 - майстор
Мавруда К. Мерловска написа:
Значи смятате, че всичките изпарения от уредите се кондензират само на тази стена и над плота и под него, така ли?

За всяко нещо трябва да има физическо обяснение.
Точно така.
Не видях категорични мнения - все още всички търсим някакво възможно обяснение.
Май не е лошо да дадеш някаква скица, че става странна тази кухня, поне за мен.
Има (дотук) "две външни стени", "граничи с две стаи".
По моите представи проблемните стени НЕ СА "еднакви" - поне на една от тях има прозорец и както е модерно, той вероятно е на стената с мивката. :?

Леко да поясня моя въпрос и подобно явление, наблюдавано във вила с външна ТИ. Само една северна външна стена на стълбище се навлажнява.
Вилите са единствените случаи, където ВЪТРЕШНАТА ТИ е за предпочитане, според мен. Режимът на ползване е такъв, че с пристигането се палят печки/парно, НО започва И ИНТЕНЗИВНО ГЕНЕРИРАНЕ на битова влага. Последната естествено кондензира по още студените стени и присъства като вода през целия уикенд. Към края на веселбата, евентуално започва да се изпарява, но тогава всичко се затваря и влагата остава в къщата и главно по най-проблемните места.
В описвания случай се наблюдава и ефектът "О, Боже" - стълбището е естествен "комин" за топлия и влажен въздух, което утежнява ситуацията. Налице е споменатото от Петков наличие на вход и изход, необходими за интензивно движение на въздуха.

П.П. Извинения към четящите - явно мързеливо и нескопосано съм приложил картинката си вчера и става боза. Мавруда (Мавруд ?) по добре се е справил(а). :)
П. Петков - специалист
Мавруда К. Мерловска написа:
Не че разбрах това на П. Петков...
Обяснението е, че при рязко отваряне на врата между помещения с малки обеми, в едното се създава надналягане, а в другото нисък вакуум (подналягане), при което се получават локални въздушни потоци близо до вратата, които постепенно изравняват тези налягания. Именно такива потоци могат да бъдат причина и за дехидратацията на близко разположена, "овлажнена" стена.
Но, щом като помещението е отворено и няма врати, значи "обяснението" е несъстоятелно.
Като скромно предположение, може би точно пералнята е източникът на "локалната вентилация", от която се получава "проветряване" на немухлясалата стена. Все пак, макар че тя (пералнята) е затворена отзад, самовентилирането на двигателя при центрофугиране, може би спомага и за неосезаемо обдухване на стената? Толкова малки потоци не могат да се "хванат" с никакъв анемометър, освен със запалена свещ. Не трябва да забравяме, че природата е измислила незабележим и много ефективен начин за "микровентилация" в пчелните кошери, а именно чрез движението на крилата на неподвижните пчели! А там, освен температурата на въздуха, по този начин се регулира и влажността му, което е съществено за влагосъдържанието на пчелния мед.
За поддържане на някаква циклична, микровентилация може да се ползва малък, нискооборотен, радиален вентилатор от акумулираща печка, който е съвсем безшумен. Той е производство на завода за двигатели в Тетевен и все още се намира като резервна част на пазара. Консумацията му е незначителна. Има и други възможности, но аксиалните вентилаторчета не са толкова ефективни при ниски обороти, а при високи - създават неприятен, шумов фон.
Разбира се, управлението трябва да е периодично (чрез таймер), или да бъде зависимо от "парогенераторите" - източници на влага. В Конрад има седмично програмируеми таймери, които могат да свършат тази работа, и които не са много скъпи - 13-14 лева.
При необитаема къща, таймерът може да се ползва и като имитатор на присъствие, ако съвместно с вентилатора се управлява и лампа.
Прикачен файл:
Picture 259.jpg
Picture 259.jpg (42.45 KиБ) Видяна 5876 пъти
Този "вентилатор" е с такъв, неугледен вид, защото е "три пъти в манджа турян, два пъти на боклук фърлян!"
Прикачен файл:
Picture 260.jpg
Picture 260.jpg (62.22 KиБ) Видяна 5876 пъти
schuldiner - майстор
Я едно въпросче за температурата зад шкафчетата - снимката с термокамерата след демонтажа ли е?
П. Петков - специалист
schuldiner написа:
Тъй де, ама как става така, че влагата стига до пода, но не и до другата стена? Значи имаме "генератор на локална вентилация" (не забравяй и аспиратора), имаме източник на пари (да речем мивката), а как влагата преминава зад облицовката над плота? Да речем първо като пара зад горните шкафчета, кондензира без да достига съседната стена, стича се зад облицовката и долните шкафчета, ама как? Според мен е някакво фатално точно количество, при това регулярно, затова включих кафемашина във вероятните причинители. Другият вариант е да тръгва отдолу, от канала, ама къде ги "неплътностите"?
Иначе за това в строителството се казва: "такъв му бил късметът на собственика". Всичко уж добре, но резултатът плачевен...

ПП Като спомена "О, Боже!", първо се сетих за Асен Спиридонов как коментира снукър по Евроспорт.
Нямаше ли едно понятие "парциално налягане" - в случая на водните пари? Не кара ли то влагата да прониква навсякъде? Аз съм електричар и нямам много познания в тази област.
Преди известно време трябваше да оборудвам кухня, при което съпругата много държеше печката да бъде вградена в плота на долния шкаф. Тази глупост не можех да я преглътна и спорът почти прерастна във война. Аз настоявах за нормална печка, тъй като парите от фурната под плота няма как да излязат от там, без да нанесат сериозни поражения върху ПДЧ-то. Спорът беше решен при търговеца на кухненските шкафове, който на въпроса ми: "Откъде ще излязат парите, които се генерират от фурната и са попаднали под плота?", даде следния, "компетентно-безапелационен" отговор: " А ми тя, парата..., си намира откъде да излезе!" :) С това спорът тихомълком приключи и вградената печка отиде в небитието.
Има една американска фирма за бяла техника "Advanced cooking systems", която произвежда невероятни изделия: http://www.auctionflex.com/showlot.ap?c ... 65&lang=En. Та в тази печка примерно, котлоните са спираловидни, плоски са от горната страна (за по-добър топлинен контакт с тенджерите), имат малък топлинен капацитет (бързо загряват и се охлаждат, тоест загубите са минимални), и заедно с всичко до тук се сменят от всяка домакиня за... десет секунди - без инструменти!!! Изводите на нагревателите са оформени като куки на закачалки и влизат в скрити под плота керамични куплунги. Резервни котолони се продават във всяка верига магазини. По-интересно е, че аспирацията на фурната е изведена чрез въздуховод-"че" под спиралата на десния заден котлон!!! Така, отделената пара (и главно топлина), може да се ползва за подгряване на допълнително поставен върху котлона съд. Освен това парата не се извежда отзад, където е управлението на печката, и където аспираторът не е толкова ефективен, а близо до средата на печката, непосредствено в най-активната му зона. Другото много важно е, че при европейските печки, парата, която обикновено е в задната част на уреда, кондензира по студената повърхност на фаянса и се стича надолу по стената. Тук това го няма! А бе-е-е..., "Как ще ги стигнем американците, че и подминем дори?" :)
Мавруда К. Мерловска
Ужас, аз ли съм тъпа или нарочно така ми пишете. Прациални налягания, микровентилации, аз даже не мога да ги изпиша без да се върна да ги препиша. :?

Моя грешка при обясненията. Кухнята има 3 външни стени и се намира на североизток, до нея има антре, до него хол. Над антрето по стълба се качва до кабинет.
Снимката с термокамерата е правена лятото, преди демонтаж, над шкафовете.
8180 написа:
... По моите представи проблемните стени НЕ СА "еднакви" - поне на една от тях има прозорец и както е модерно, той вероятно е на стената с мивката. :?
Вярно е =D> както описах преди на снимката на мухлясалата стена са наредени от ъгъла надясно: шкафче, печка+ширм, шкаф, мивка и ПРОЗОРЕЦ. Да не би от там да идва цялата пошлост.

Добре де, какво ще ми препоръчате да сложа на стените за да не става пак така. Само да не предложите да си боядисам тухлите с термошилд ли беше, някаква вълшебна боя.
EDI - майстор
Най-простото решение е да стоплиш повърхностно стената, сиреч нещо от сорта на 20 мм XPS залепен с пяна.

Тема "ШОК!!! А аз очаквах мухъл зад всички шкафчета. Защо?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: