Монтаж, топло и звукоизолации.
ditronix - специалист
Не знам дали уцелвам раздела, ако не- съжалявам, пращайте темата там дето и е мястото. По същество. Става дума за едно таванско помещение. Доста голямо, доста удобно- навремето, когато бях младеж се хванах и го постегнах. Измазах стените (майстор маза, аз мъкнах кофите нагоре по стълбите), после със съветите на майстора и с гледане си направих замазката на пода. Таванът бе гол като пушка-преградните стени са половин тухла и в последствие това се оказа големият проблем. Та стегнах стените и пода, за покрива реших да ползвам фазер. Мертеците-мисля, че така се казват гредите, на които са наредени дъските, бяха горе-долу добри, поставени равномерно. Купих фазера и с двама приятели подковахме тавана. Последва чистене, "обзавеждане" и много, много добри и приятни моменти горе. Носещите греди разделят цялото помещение на три части. На ъгъл е, най-ниската част естествено се обособи като килер, останалите две- едната "хол" (колко карти сме изиграли там, колко ракия сме изпили, за останалото-нито дума :) ), другата- работилничка-сервиз. Всичко бе много добре, но както знаете в Провадия от време на време ни пораздрусват земетресения. Местни, на сравнително малка дълбочина, кратки, но с добра амплитуда. И така преградната стена не издържа. Допълнителния фактор за малката и здравина според мен е това, че стената е изградена на линията на един комплект носещи гред- тухлите са нареждани между гредите. Бе с две думи, след като ни издруса 2-3 пъти като хората и няколко реда тухли от най-горните паднаха. И така малко по малко таванът запустя- роди се синът, дойдоха и други ангажименти. Сега обаче се очертава след десетина месеца да се прибирам у дома- предстои ми освобождаване от работа преди пенсиониране. Та искам отново да спретна тавана, за да има де да се развихря. Досега беше лесно- в завода имам огромно помещение за офис, въпреки всички рестрикции, наложени с времето повечето неща си ги правя тук. Достъпът не ми е проблем, но след десетина месеца всичко приключва. Та първия въпрос- как да ремонтираме стената, за да добие тя някаква устойчивост на тия трусове. Разбира се, всичко това е условно, но все пак. Мисля си за шишове, забодени в гредите, които да придържат тухлите. Разбира се, тухлите ще се редят със силен разтвор, не само с пясък и бяла вода, но все пак. Лошото е, че от другата страна таванът е на съсед, с който не се търпим, Едва ли ще се съгласи да ме допусне там, за да се работи по-свястно. Ако стената се събори и се направи наново ще е идеално, но това не зависи само от мен. Та приемам предложения за решаване на този проблем. Второто- има ли такова животно като водоустойчиво OSB? Искам да заменя фазера с OSB, за да стане таванът като хората. Питам за водоустойчиво, защото все пак над него има само едни дъски и керемидите. Всичко става, счупвали са се керемиди и е протичало. Мисля, че това са двата основни проблема, с които ще се сблъскам. Искам да съм наясно, защото ми писна от "големи" майстори и желая да контролирам процеса на ремонт, доколкото ще ми бъде възможно.
VLADO66 - майстор
Има водоустойчиво- OSB 3,но не лежи на тази кълка.Ако трябва,пренареди си керемидите и под тях сложи здрава пародифузна мембрана.Хубаво е между гредите да поставиш изолация от вата.Стената може да я изградиш наново ,като оставиш фуга 1-2 см между тухлите и ребрата които да запениш добре с полиуретанова пяна.

Тема "Моля, дайте съвети за таванско помещение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: