Монтаж, топло и звукоизолации.
Skip_01 - помощник
Дано пиша в правилния раздел.

Проблема е, че след положена вътрешна топлоизолация (стиропор) на етаж от тухлена къща и след това направената шпакловка - появиха се на всички стени микропукнатини. Къщата е на окло 20 год. и предполагам проблема не е от слягане. Прилагам снимка на такава пукнатина. В конкретния случай тя е над врата.

https://imagizer.imageshack.us/v2/880x4 ... 7UdPT6.jpg

Майсторите се чудеха за причината, но нищо не измислиха и казаха, че причината е в стиропора ...
Моля, ако имате идея за причината, ... както и как може да се оправи да споделите.
Макар че града е малък, пътувам до близкия областен град за да им напазарувам материалите които искат.
EDI - майстор
С какъв материал е шпакловката, има ли мрежа отдолу.Аз и вътре шпакловам с бяла смес на ТЕРАЗИД за ТИ и никога не ми е пукало нищо.Ако отгоре е гипсова смес и е положена върху циментова смес, колко време мина от изсъхването на циментовата, щото си иска поне 10 дена съхнене.
Hoвoceлckи - майстор
Не бих конкретизирал времето за съхнене на мазилката предвид различните метеорологични условия и куп други фактори.Полагана ли е мрежа? Как е лепен стиропора - Първо е измазано с хоросан, изсъхнала е мазилката и след това ТИ е лепена с някакво лепило нанесено на гребен? Или "на кюфтета"?
От снимката много не се разбира за проблема. Това нещо си къртил ли? Струва ми се, че пукнатината на шпакловката повтаря такава на варовата (гипсова) мазилка?
chapara - майстор
Грешката е че по този начин не се прави вътршна топлоизолация, т.е. първата грешка е у теб, а втората в майсторите. Наплескано количество лепило, утежняване на конструкцията, вероятно нарядко дюбелирано. Като за външна топлоизолация се предвиждат три ръце шпакловка, първа преди мрежата и след дюбелиране и две ръце с мрежата и след нея, като всяка ръка шпакловка не трябва да надвишава 2 мм. От снимката е видно трупане на лепило, което има свойствата на свиване, за това се прави на три ръце и предполагам са изправяни кривини, напълно недопустимо :wink: С поста си не се заяждам, изказвам мнение. Сега имате пари хвърлени на вятъра за матерял и в джоба на невежи изпълнители. Спасението евентуално е гипскартон на конструкция, но с много уговорки като паропрегради :wink:
infomar
Skip_01 написа:
Дано пиша в правилния раздел.

Проблема е, че след положена вътрешна топлоизолация (стиропор) на етаж от тухлена къща и след това направената шпакловка - появиха се на всички стени микропукнатини. Къщата е на окло 20 год. и предполагам проблема не е от слягане. Прилагам снимка на такава пукнатина. В конкретния случай тя е над врата.

https://imagizer.imageshack.us/v2/880x4 ... 7UdPT6.jpg

Майсторите се чудеха за причината, но нищо не измислиха и казаха, че причината е в стиропора ...
Моля, ако имате идея за причината, ... както и как може да се оправи да споделите.
Макар че града е малък, пътувам до близкия областен град за да им напазарувам материалите които искат.

Обясни с думи прости как е положена топлоизолацията, колко е дебела, каква е мрежата... лепилото, въобще с какви материали... за колко време и кога - при каква външна/вътрешна температура, ако е сега зимата, подгрявано ли е с печка вътре?

Както си написал може само да се гадае...
Skip_01 - помощник
Ремонта започна от м.август. Втори етаж (последен) от къща. Махнахме дюшемето и го пратихме на дърводелец. На пода сложихме тръбите за локално парно (газ). Сложих нова ел. инсталация, вкл. и правихме заземяване, дефектно-токова защита и т.н.

Махнахме мазилката до тухла.
Направиха ми вътрешна топлоизолация с EPS Austrotherm(3cm) на целия етаж, като започнаха едни майстори и след залепянето на плоскостите стиропор(на места на топки, на места на гребен) започнаха да слагат турски гипс сатен и sheetrock директно върху изолацията. Разделихме се с тях и дойде друг майстор, който каза, че ще оправи всичко.

Сложи един слой теракол с мрежа, след това мазилка, шпакловка и sheetrock. Теракола го сложихме с идеята да не стоят меки стените и да не се нацепват ако примерно се облегне човек на тях. Всичко стана перфектно, сложихме ключове и контакти, като последното нещо което остана е боята и слагането на климатиците.

Разбрахме се след като сложат 2 слоя боя на стените за климатиците приоритетно, да сложим климатиците и да ги пуснем да топлят за да отстранят влагата, която направо се стичаше по прозорците. Речено - сторено, сложихме климатиците и ги пуснахме да топлят. Ако не се лъжа монтажника ми каза, че ги е оставил на 25 градуса.

На следващия ден отидох до къщата да видя как е станало и ахнах. Абсолютно всички стени, по които има налепена изолация се бяха напукали на малки цепнатини - като паяжина.. Струва ми се, че имаше тук - таме леки напуквания и преди климатиците и боята, но след като ги пуснахме тях вече след втория ден целия етаж стана в паяжини… Освен миниатюрните пукнатини, тук-таме има и по-осезаеми с размер към 0.5-1 мм.
Още преди да дойде ред на климатиците се позачудих защо, на вече направена шпакловка, на места слагат фазерна лента и пак шпакловат. Явно са се борили с пукнатините.

Решихме да тестваме по една стена - една майстора и една ние. Майстора директно сложи още една мрежа отгоре, шпаклова и боядиса, а ние запълвахме цепнатините с акрилен кит с идеята да видим дали ще се появят нови цепнатини. Вчера установих, че нови цепнатини продължават да се появяват и както се вижда на снимките от последния линк, изглежда не са само повърхностни.

Сега ми трябва експертно мнение за това дали може да се ремонтира с допълнителна мрежа и шпакловка или това ще реши проблема само временно, като след известно време заради нездравата основа (предполагам?)ще започне пак да се напуква. Каква може да е причината за напукването? Решим ли е проблема или трябва всичко да се изкърти и да се почне от начало…

След като видях, че с първите майстори не върви и трябва да се следят нещата доколкото е възможно, започнах да снимам от време на време и снимките могат да помогнат да се разбере къде е проблема.
Сега качвам снимките в различни албуми по дати и линкове за различните етапи на ремонта ще ги сложа в темата.

Изключително съм признателен за отговорите и се надявам да довърша ремонта по правилния начин ... и да се избавя веднъж завинаги от пукнатините.
Съжалявам, че хвърлих толкова пари, а сега имам жилище с пукнатини.
Обяснението на майсторите е, че всичко са направили както трябва ...
infomar
Skip_01 написа:
....
Сложи един слой теракол с мрежа, след това мазилка, шпакловка и sheetrock. .......
Аз правя така:
- изолация лепя както намеря за добре - гребен или топки като ползвам ТЕРМОФЛЕКС® ЛЕПИЛО ЗА EPS/XPS (с фибри), може и каквото намерите щом е за вътре.
- мрежа !!!!!!!!!! ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!!!!!!!!! - аз ползвам ТЕРМОФЛЕКС® БЯЛА ШПАКЛОВКА ЗА EPS/XPS Полагам шпакловката и върху нея мрежата, като я набивам вътре и заглаждам.
- след като изсъхне отново шпакловам със същият материал но без мрежа. Т.Е. един кат мрежа - две шпакловки. По ъглите полагам двойни ленти мрежа за подсилване.
- от горе финално покритие - гипс или каквото намерите за добре, но само след пълно изсъхване!
- на места съм слагал и ТЕРАФЛЕКС® БЯЛА ЦИМЕНТОВА ШПАКЛОВКА - по яка е от другата.

До сега нямам никакво напукано вътре, вънка или... където и да е.
Skip_01 - помощник
Благодаря за отговора.
Може ли върху вече боядисаните и напукани стени да се положи ТЕРАФЛЕКС® БЯЛА ЦИМЕНТОВА ШПАКЛОВКА на Боро и да се сложи в нея мрежа (в ъглите - двойна мрежа) и после да се изравни ...и след седмица да се шпаклова с финишното покритие ... и пак след около семица да се изшкури... и после грунд и латекс? Мрежата трябва ли да се дюбелира ... и ако трябва - на какво разстояние между дюбелите?

ПП/ Към момента навсякъде мрежите са две - една върху стиропора и още една при шпакловката с лепилото за заяздравяване на стените.

1. Или преди полагането на бялата циментова шпакловка да се мине една ръка по стени и тавани с Боро Бетонконтакт или друго, което е по-подходящо ... за да има по-добро прилепване на цим.шпакловка към основата?

2. И трябва ли върху първата цим.шпакловка да се положи втора, да се изчка и после да се слага финишната.

3. Плаши ме, ако кажете че всичко до стиропора трябва да се свали и филма да почва отначало.
Последна промяна от Skip_01 на съб дек 10, 2016 6:17 pm, променено общо 1 път.
Hoвoceлckи - майстор
Skip_01 написа:
Сложи един слой теракол с мрежа, след това мазилка, шпакловка и sheetrock.
Каква мазилка? Колко дебела?
Не можах да разбера навсякъде ли е минато първа ръка сатен и върху него мрежата с теракол? Виж от някъде отчупи парче изолация с всчките мазаници и с лупа разгледай напречно някоя пукнатина. Ако можеш да установиш до къде е навътре. Не мсля, че слоят с мрежа е напукан. Не ми харесва така наречената "мазилка". Кажи за нея, после пак ще умуваме. И давай снимките - току виж накой забелязал нещо ...

П.П. Напляскали сте яко. Не бързай да трупате още разнородни материали. Ако не - сваляне на материал, то поне чакане на много добро изсъхване ... Настрой се за удължаване на ремонта във времето. Аз лично не бих го препоръчал, но и ГК е решение ...
Skip_01 - помощник
Hoвoceлckи написа:
Skip_01 написа:
Сложи един слой теракол с мрежа, след това мазилка, шпакловка и sheetrock.
Каква мазилка? Колко дебела?
Не можах да разбера навсякъде ли е минато първа ръка сатен и върху него мрежата с теракол?
......
Объркал съм се ... Върху стиропора има слой Теракол с мрежа, ... после полжена шпакловка с гипс-сатен... и накрая финишмата с шитрок.
Така е навсякъде ... след теракола навцякъде е минато с гипс-стен. Видях че са купували турски - това проблем ли е?
Та в тази връзка може ли да се сложи Теракол циментова шакловка, като отдолу (под латекса и шитрока, има Теракол гипсова шпакловка.

Тема "Малки пукнатини след вътршна топлоизолация и шпакловка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: