Монтаж, топло и звукоизолации.
Здравейте на всички,

Поздрави от един верен читател, а вече и писар с първо мнение :) Изчетох доста теми тук и на различни места, но туй като получавам различни мнения бих искла да се допитам и вас, хора с опит и хора които вече са минали по този път. Става въпрос за шумоизолиране на таван в апартамент (всички стаи и коридори), като основната цел е така нареченият изолиране на Въздушен шум от по-горен апартамент. За целта смятам да поставя гипс картон с вата, туй като предложените ми най-ефективни решения за сандвич панел с гумена мембрана значително оскъпяват проекта. Та въпроса ми е, коя вата би била най-ефективна за шумоизолиране - на места се говори за стъклена, на други се предлага каменна с високо съотношение кг/м3. В добавка към това, виждам че има прозводители предлагащи звукоизолиращи гипс картон панели (* не звукопоглъщащи, а изолиращи), някой имал ли е допир с такива и заслужава ли си да се използват. Да спомена че по време на монтажа, задължително ще се изпозлва упланителна лента, там където конструкцията има допир със стената.

Надявам се темата да бъде полезна и за други съфоръмници.

Поздрави
npnconstruction - специалист
Ако говорим за ефективност например "Файърекс" изолация с пирамидална форма, характерна за звукозаписните студиа, е много добра. Също "Екобон" с дебелина не повече от 10-20 мм. Но те са много скъпи. Каменната вата е по-добра от стъклената и в шумоизолационно отношение и в топлоизолационно. Колкото е по-голяма плътността, толкова по-добре. Има гипсокартон на Knauf, който го дават звукоизолационен, не съм работил с него и нямам преки наблюдения, но съм чувал, че е по-добър от обикновения. Шумоизолираща микропореста лента се слага на UD профилите.
Благодаря за съветите. Почти приключих с изолацията, но за съжаление ефекта за изолиране на звуков шум клони към 0. Ако знаех, че това ще е резултата, не бих хвърлил толкова труд и пари. Ето как е направено: използваната вата е Frontrock - 8см, която е един панел с 2 см много плътна и 6 не толкова (2см - 150кг/м3 и 6 см 85кг/м3 (приблизително, че не ги помня вече)). След това 12,5мм гипскартон обикновен. За Констукрцията се използва звуковата лента, на всички УД-та и на всеки очкачваи бе поставено от нея. В момента ми остава да шпакловам фугите, но резултата който търсих почти да не чувам горният апартамент е нулев :? . Дано съм бил полезен. Ако ще правя нещо подобно за останалите стаи, най-верятно ще изпозлвам специлано създадени плоскти за тази цел. Да, скъпи са (57лв панел 1м на 1.5м,), но няма изграждане на конструкция и по спецификации им дават доста сериозни шумоизолационни свойства . Ако някой ден се реша, ще пиша дали има ефект.

Силно се надявам да не сме объркали нещо по време на монтажа и заради това да няма ефект, но очаквах много повече от толкова плътна вата.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Въздушен шум се изолира чрез поглъщане. Изолацията трябв ада е в помещението със шума. И е поглъщаща - представи си звукозаписно студио.... Обичайно в сгради има ударен шум. Изолацията ти е ОК, но е недостатъчна. Шумът се предава по конструкцията - стени....
Искаш ли по-подробно да обясниш проблема? Какво по-точно се чува и какво е положението отгоре? Подово покритие ....
Здравей,

Благодаря за включването. Под недостатъчна изолация да разирам че са малко СМ като дебелина или че трябва да се правят и стените ? Опитвам се да изозлирам въздушен шум (говор), като не е толкова силен, не се разбира какво се говори, просто ме дразни и реших че с едно такова таванче нещата ще се подобрят. Апартамента от горе не знам с какво е, мисля че са с гранитогрес, но със сигурност няма нищо м/у пода и плочките.

Поздрави
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Да, стените имах предвид. В плочките по пода е основният проблем. Подари им мокет....
И огледай директните "говорители" -отдушници, тръби...
По принцип текстилът - завеси, килими, мека мебел, обира въздушния шум, но ако отгоре имаш офис или модернистично-минималистично обзавеждане, си е кауза пердута

Тема "Звукоизолация на таван с вата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: