Монтаж, топло и звукоизолации.
Преди време много се чудих защо "новото строителство" е с толкоз ниско ниво на шумоизолация и започнах да се интересувам и да си правя изводи: леки и кухи тухли, липса на вертикален зид и оставяне на кухини между самите тухли /говоря за 4ките/ и т.н.

Но това, което ми направи впечатление беше, че в 99% от случаите разстоянието между тухлите и бетонната плоча се запълва с монтажна пяна.

Почти всички стари постройки са зидани етаж по етаж, или иначе казано бетонната плоча и хоризонталните трегери лягат освен на колоните и носещите стени, така и на интериорните.

Винаги това е била представата ми за "солидно" строителство, когато няма монтажна пяна между тухлите и носещата конструкция, просто някак си ми се струва по-добре, дали за здравина, дали за шумоизолация.

Наскоро гледах едно клипче на "Мисия моят дом, "където обясняваха за зидането с тухлите на Porotherm, как са изчислени, че при зидане последния ред тухли да се сложат цели, без рязане и да останат 2см., които да се запълнят с монтажна пяна, която да предотвратява слягането на плочата върху зида и допълнителното му натоварване.

И започнах да се чудя, дали все пак това не е по-добрият вариант при съвременното строителство, или е жалък компромис в бързината на строене и липсата на слягане на сградата.

Линк към видеото: http://www.misiamoiatdom.com/298-%D0%B7 ... 0%BA%D0%B8
plamen6703 - майстор
Монтажна пяна не може да поеме натоварванията от слягане на плочата върху зидарията!
radius - майстор
Между неносещия зид и конструкцията не трябва да има твърда връзка. Това заради земетръсни изисквания.
И напротив, така е по-трудно да се строи, щото не ползват тухлите за кофраж.
PCL82 - майстор
Изискването за 2см фуга запълнена с пяна или слаб разтвор е земетръсни изискване при стени от кухи тухли, които не стават за носещи стени. Не спазването на горното води до спукване на тухлите, често диагонално. Щетите и рискът за хората са по-големи.

За Поротерм имат системи за носещи тухлени стени, масово използвани в западна Европа. У нас обаче явно не покриват по-високи земетръсни изисквания.
radius написа:
Между неносещия зид и конструкцията не трябва да има твърда връзка. Това заради земетръсни изисквания.
И напротив, така е по-трудно да се строи, щото не ползват тухлите за кофраж.
Виждал съм интериорни стени вертикално с разтвор прихванати към колоните, но с шпилки набити към колоните, които остават в разтвора между определени редове тухли за целта /2,3 и преди предпоследния/.

Тема "Зидарии етаж по етаж или ...?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: