Монтаж, топло и звукоизолации.
kGitsov - специалист
Здравейте,

Живея в панел от 6 години (под наем) и сега правим основен ремонт на жилище, което съвсем наскоро закупихме (пак панел). За последните 6 години мога да извадя статистика съседите колко пъти са говорили по телефона и колко пъти са кихнали. да не говорим че се чува и като влизат в коридора и си пускат лампата.

Стените които имат досег с новите ни съседи са 14 см бетон, който освен тапет и лека гипсова шпакловка, друго отгоре нямат. Такива стени имам в коридора и в дневната.

Интересува ме с какво мога да изолирам шума който аз бих произвел и същевременно съседите?
Мислех си за предстенна обшивка с гипскартон и каменна вата, но ме притеснява, че едни 6-7 см ще изгубя от широчината на стаята
Възможно ли е да се постигне добър ефект на шумоизолация с минимално отстояние, но същевременно достатъчно, за монтаж на контакти и прекарване на ел инсталация. Каква плътност на каменната вата (или каквото препоръчате вместо нея) е като минимум, за да постигна добър ефект?

Освен за стените, търся добър съвет за шумоизолация на пода. Мислех си за корк около 10мм под настилката или дори под замазката и отгоре естествен паркет. Таваните ще са окачени и там смятам да направя някаква изолация.

Същевременно с този въпрос, ще попитам и за топлоизолация. Апартаментът е външен, т.е. две от стените на дневната и спалнята са външни (изключвам тези с прозорците). На тези стени е направена изолация със стиропор, но не е много дебел. Обмислям вариант да направя и на тези стени предстенна обшивка с гипскартон и вата, но се чудя дали ще постигна добър ефект, или по-добре да търся вариант за по-добра изолация отвън?

Вероятно някой ще каже, каква ми е ползата като отесня помещението от едната страна с 6-7см и от другата с толкова, ще кажа че така и така трябва да се потя в прекарване на кабели и рязане на бетон за вграждане на контакти, може дори да ми излезе по-евтино, да не говорим че ще спестя в отопление зимата, все нещо.. :|
torbalan - Дървен философ
Толкоз години, ако си живял в апартамент, и не си свикнал - защо си купил апартамент.

Аз, като се преместих в къщата (след 30 години по панелки), нощем не можех да заспя. Чуствах се все едно съм умрял... Почнах да си пускам радиото, че да заспивам на радио... Все нещо да има там, да шуми...

Не знам колко години минаха, но вече спя без радио и не се стряскам, ако се събудя случайно последнощ... :)

Единствения съвет, който мога да ти дам е, не обръщай внимание на шума... Ако е в рамките на нормалното де :)
kGitsov - специалист
Здравейте отново,
Въпреки че нямаше много отговори и предложения искам да споделя опит и да кажа какво направих в крайна сметка и пак да питам, ала глас в пустиня...
Значи реших изолация на стените да не правя отвътре, а евентуално по-натам да залепя друга изолация върху старата отвън. Като пояснявам веднага това се налага, тъй като е направена обща изолация на всички апартаменти от 8ми до 4ти етажи (вкл.) и ще е грубо да я режа. Затова най-добре отгоре с по-дълги дюбели и лепило, една ламаринка отгоре, за да не подлизва между двата слоя и така.
Както и да е, само на една вътрешна стена ще направя гипскартон (към съсед), за да си прекарам инсталациите и да си направя шумо и топлоизолация с 5см 30кг/м3 каменнавата.

Вмомента съм на ниво премахнати замазки и за изравняване на нивото смятам да налепя XPS или EPS, а отдолу армирана замазка 4см
Въпрос - добре ли е да се слага EPS (стиропор) под армираната замазка. Идеята ми е да съкратя малко бюджета, защото се оказва че трябва да се сложи 3-4-5см на места, което с дебелината и цената се набухва допълнително. Знам че стиропора е по-мек, но все пак като се сложи армирана замазка би трябвало да е по-стабилно, особено при положение, че ще се ползва за живеене, не за склад.

П.П.> На снимката на банята се оказа че под плочките има циментов пласт около 3 см на места, под него мозайка, под мозайката замазка и перлит, обща височина 17.5 см :vom:

Прикачен файл

замазка-дневна.jpg
дневна
замазка-дневна.jpg (76.1 KиБ) Видяна 6407 пъти

Прикачен файл

замазка-баня.jpg
баня
замазка-баня.jpg (83.41 KиБ) Видяна 6407 пъти
nikolov333 - майстор
По принцип аз правих подобна процедура на целия под в апартамент строен 60-те години на миналия век :-D . Изкъртиха всичко до панел на пода.. изхвърлих два самосвала боклуци, после тънка изравнителна замазка за да подготвя основата за лепене и залепих 5см XPS на гребен, шпакловкахме с теракол отгоре, сложих армировка и 5-6 сантиметра замазка отгоре. Понеже съм 1-ви етаж над мазета и пода ми няма стопляне. Ако съседите под вас отопляват навсякъде изолацията по-скоро пречи, но не се знае и докога ще те топлят де.. Сега, ако го правя пак това, сигурно ще заложа на сух под, с дървено дюшаме, макар че поддръжката му си иска внимателно отношение.
За звукоизолация си има специализирани матеряли..
http://www.zvukoizolacia.com/zvukoizolaciya-za-steni
kGitsov - специалист
nikolov333 написа:
По принцип аз правих подобна процедура на целия под в апартамент строен 60-те години на миналия век :-D . Изкъртиха всичко до панел на пода.. изхвърлих два самосвала боклуци, после тънка изравнителна замазка за да подготвя основата за лепене и залепих 5см XPS на гребен, шпакловкахме с теракол отгоре, сложих армировка и 5-6 сантиметра замазка отгоре. Понеже съм 1-ви етаж над мазета и пода ми няма стопляне. Ако съседите под вас отопляват навсякъде изолацията по-скоро пречи, но не се знае и докога ще те топлят де.. Сега, ако го правя пак това, сигурно ще заложа на сух под, с дървено дюшаме, макар че поддръжката му си иска внимателно отношение.
За звукоизолация си има специализирани матеряли..
http://www.zvukoizolacia.com/zvukoizolaciya-za-steni
За тези неща които си написал, имам питанки - задължително ли е да се лепи тоя xps на гребен отдолу, ако ще слагам армирана замазка 4-5 см?
За второто иначе съм съгласен че няма да ме топлят съседите, но ми е важно да спра основния шум от говорене, защото е най-дразнещ, а топлото че няма да идва отдолу не ме бърка. Притесняваме че може да бие на кухо с XPS-a под замазката, но не съм сигурен, не съм ходил по такъв под досега.

Отделен върпсо, като сме заговорили за замазки. под замазката в банята добре ли е да мисля за хидроизолация? или е достатъчно само на ъглите да обърна с лента и другото от плочките ще дойде? :?
nikolov333 - майстор
Точно заради биенето на кухо, го залепих на гребен ХPS -а аз. Отгоре го шпакловкахме с теракол преди замазката, пак по тази причина. Замазката ми е 6-7см, обикновена, а не земновлажна.. Не оставих дефлационна фуга покрай стените, макар че трябваше, понеже замазката ми се напука тук там, но не се е надигнала де. Отгоре съм с гранитогрес 50*50 реден без фуга. Много важно е при големия формат плочки да се шпаклова и гърба на плочката с лепило, а не само пода на гребен. Иначе се надигат след време. За сега нямам проблем с чукането на кухо, но съседите над мен са с ламинат на пода, а у нас таваните са с гипс картон с вата и като стъпват се чува все едно са неподковани коне.. За дебелината на изолацията на пода, колкото повече толкова по-добре, а замазката около 5см, не по-малко и не много повече..

Тема "Въпрос за шумо и топлоизолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: