• 1
  • 2
Монтаж, топло и звукоизолации.
andy_forresite - майстор
На тавана върху CD профилите се полага кнауф класик в случая, в един слой, след това кръстосвате втория слой (перпендикулярно на първия) и накрая подпъхвате и паропреградното фолио. Не знам кое накъде ще се вентилира, но влагата, колкото и да е малко, няма работа при ватата.
Накрая затваряте с по един лист ГК от тънкия. Не два слоя на тавана, а един, че това тежи много и недай си боже да рече да пада...
ulieliadi - специалист
ср яну 01, 2020 2:42 pmandy_forresite написа:
На тавана върху CD профилите се полага кнауф класик в случая, в един слой, след това кръстосвате втория слой (перпендикулярно на първия) и накрая подпъхвате и паропреградното фолио. Не знам кое накъде ще се вентилира, но влагата, колкото и да е малко я има, няма работа при ватата.
Накрая затваряте с по един лист ГК от тънкия. Не два слоя на тавана, а един, че това тежи много и недай си боже да рече да пада...
Глупости [-X
Паромембраната се лепи с двойнолепещо тиксо върху профилите или между два пласта гипсокартон без никакви дупки и пролуки. След това се лепи лента паронепропусклива навсякъде.
Тънкия картон предполагам имаш предвид 9.5мм въобще не се използва за тавани!!! За да не пада се пресмята тежеста на тавана и се изчислява какви окачвачи, колко, през какво разстояние и т.н.
andy_forresite - майстор
12.5 мм. 9.5 знам че е за направа на форми с огъване.
За другите тънкости не знаех. Паронепропускливата лента по фугите, които са покрай стените ли се залепва, или буквално навсякъде?
B0t - специалист
Относно паробариерата, намерих тази стара тема, в която пише AntonBM: viewtopic.php?f=2&t=13504&start=50, в която потребителя PIP пише:

"Интересна тема :)

Интересува ме има ли пракитическа опасност от конденз/мухъл при комбинация на външна изолация (в моя случай 8см епс) и вътрешна изолация на външните стени и тавани с 4-5см вата+гипсов картон?
Вътрешните стени може ли да са измазани, за по-добър акумолиращ ефект или е необходимо да се използва гипсов картон + вата на 80см от външните стени?

Благодаря."


на което Антон отговаря:

"PIP, престарал си се с топлоизолацията! Няма лошо... нито пък има шанс да се получи мухъл някъде по стените ти. Няма смисъл да измазваш стените. Акумулиращият ефект на замазката е пренебрежим. С гипсо-катрон, става по-красиво. Щом имаш и външна топлоизолация няма нужда и от пароизолация на ватата.
Единствените места, където може да се получи мухъл са термомостовете. По-опасните места са балконските плочи, козирки контактуващи с таванната плоча, около прозорците (ако не е обърната топлоизолацията към тях) и т.н."


Във същата тема, потребителя failure описва своя таван, като описанието на същия е почти 1:1 с моя с изключение на това, че аз нямам вата по скатовете, а само над окачения таван:

"Здравейте,
Моля за компетентно мнение относно следното изпълнение. Покрива е направен от 15 см греди над тях 18 мм OSB и битум. Подпокривното пространство е изолирано с 15 см вата по скатовете, има окачен таван и вата над него - без пароизолация (има найлон само над мокрото помещение). Над окачения таван са монтирани четири отдушника, като има движение на въздуха зад ватата по посока билото (проверено ). При така направена ТИ не се забелязват омокрения и конденз зад ватата - все още не се обитава но тази зима се отопляваше. Въпроса ми е след като досега няма влага във ватата, трябва ли да се очакват проблеми след време?"


на което потребителя VLADO666 отговаря:

"След като ватата се вентилира смятам че няма да има проблем."

И последно, потребителя 8180 отговаря на общ въпрос за полагане на вата и нуждата от пароизолирането и:

"3. По отношение на пароизолацията, нещата са по-конкретни от зададения въпрос. Често пароизолацията е излишна :)"


Имам приятел, който живее 9 години в къща строена от майстора, който строи и при мен, като външните стени са със същата конструкция като при мен. Отваряли са преди години една от стените за да проверят състоянието зад картона - конденз или поражения от такъв не са открили ..
naster - майстор
Това са много частни случаи. Също така, нищо не споменахте за външна изолация на стените, а само за вътрешна. Аз приключих с вата, картони и паропрегради. Изхарчих около 5000 лв, а икономисаните 200 лева за Кнауф решение просто не си заслужаваха риска. Тъй като гоня и висока степен на пасивност на сградата, въздухонепроницаемостта е другият фактор, който ме вълнува.
B0t - специалист
чет яну 02, 2020 12:02 amnaster написа:
Това са много частни случаи. Също така, нищо не споменахте за външна изолация на стените, а само за вътрешна.
Външната изолация е 10см EPS.
naster - майстор
Отговорили са Ви и в другата Ви тема, която е за същото нещо. Според мен трябваше там да продължите дискусията. На оригиналното питане - поръчайте си каквато искате вата на топове 10см, а после я делете при необходимост, или я полагайте на цяло, на кръст, или не, според възможностите.

А има ли причина да не искате изолацията да е изцяло отвън по стените?
B0t - специалист
чет яну 02, 2020 9:49 amnaster написа:
Отговорили са Ви и в другата Ви тема, която е за същото нещо. Според мен трябваше там да продължите дискусията.
Прав сте, извинявам се, просто не забелязах как фокуса на темата се измества. Аз получих отговори на въпросите ми в тази тема, така че я считам за приключена и благодаря на взелите участие, като вашите подробни обяснения ми бяха от голяма полза.

чет яну 02, 2020 9:49 amnaster написа:
А има ли причина да не искате изолацията да е изцяло отвън по стените?
Да, финансова :)
  • 1
  • 2

Тема "Полагане на вата в стени и таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: