Монтаж, топло и звукоизолации.
hidrazin - майстор
Тези в bauhaus не са това което търся.
Но благодаря.
:partyman:
Globe - специалист
Тази сутрин ми хрумна нова идея: Профил електрозаварен правоъгълен 100 x 60 x 3. Два един върху друг заварени и хванати с анкери към пода. Отгоре облечени с гипсокартон . :-D :-D
Globe - специалист
Има голямо развитие по стената и се сетих да споделя прогреса :) Направих въпросните профили ,както ги мислех: 2 винкела заварени върху шина с цел да получа точен размер за тухлата ,а отдолу 2 профила 1 върху друг ,за да получа отстоянието от плочата :)
За мой късмет се оказа ,че тавана е безумно прав и има около 1мм разлика при 3,30м (на широчина). Единственно пода има ралзика ,но той е на плоча в стаите и тепърва ще се прави ,та е лесната част :) Другото най-хубаво е ,че конкратно на вратата на тази стена се оказа най-висок пода в целия апартамент ,та там ще ми е отправната точка. Оставям 3см просвет под вратата за замазка + 3 слоен ламинат (който съм харесал (14мм) и подложка). Всъщност в другия край на стаята е около 2см по-нисък пода ,което мисля че е ОК.
Старите тухли се махнаха безумно трудно и даже голяма част от тях се наложи да счупим.. Нямаше полагана арматура и бяха лепени с нещо като циментова смес.. Нямаше и почти фуги на доста места.. Това ме навежда на мисълта ,че това което правя няма шанс да бъде бутнато или да падне !!! Слагам няколко снимки:
Прикачен файл:
20201203_130017.jpg

Прикачен файл

20201223_224508.jpg

Прикачен файл

20201222_224528.jpg

Прикачен файл

20201222_224511.jpg

Прикачен файл

20201221_204908.jpg
Последна промяна от Globe на нед дек 27, 2020 8:27 am, променено общо 1 път.
Globe - специалист
За сега се получава доста бавно ,но не става зле. Предполагам ,че нямаше никой да си играе толкова ,а за направата на профилите нараво щяха да ме отсвирят :) :) Надявам се на еднаквите фуги да прикрие несъвършенствата ,защото колкото и да се старае човек - все пак тухлите не са 100% еднакви и прави... Общо взето над 2 часа ми отнема да наредя 2 реда ,нищо че ми изглежда дооооста по-бързо докато го правя...... В момента в който е нареден 2-рия ред, лепилото е доволно стегнато на 1-вия ред и почти не може да се бута за корекция. Все пак гледам да правя по 2 реда на ден :) През ред слагам арматура хоризонтално и я вързвам за вертикалните. Въобще за сега се движа по плана, който бях описал по-рано. За сега сметките ми излизат адски точни и тухлите се хващат точно на ред и влизат точно в профилите (доста си играехме да нагласим профилите да са в 1 равнина.. Все пак и те се изметнаха доста при заварките и там падна голямо кривене.
Трябва да направя малък зъб на стената за вратата (около 5-6см) и мисля да го направя от картон тези дни.

п.с снимките са правени предимно на лампа ,но на живо и през деня изглеждат доста по-добре тухлите :)

Прикачен файл

20201225_154532.jpg

Прикачен файл

20201225_154524.jpg

Прикачен файл

20201225_142002.jpg
Последна промяна от Globe на нед дек 27, 2020 8:33 am, променено общо 1 път.
chapara - майстор
Идеално. Хубавите работи бавно стават :supz:
Globe - специалист
За чудещите се отностно рязането на стъклените тухли - става. :) Тухлите не са закалени ,което прави рязането възможно. Водното рязане ги реже без проблем. Недостатъка е ,че тухлата е дебела и куха в средата .Това кара струята да се "разпрашава" и съответно среза от едната страна да е малко неточен. В конкретния експеримент срязах тухлата за отвор за ключове за осветление. Отвора е с точност до мм.. :) Страничната дупка за влизане на кабелите направих с диаментена корона (реже без проблем). Направих малко кръгло "легенче" от пластилин в което да има вода и с лек натиск я пробих без проблеми. Кабела ще прокарам в касата на вратата. 1-вия ред тухли над вратата също ще бъдат рязани ,за да съвпаднат с реда тухли от стената :) Ще ги изправя с повече разтвор , който ще влезе и в самата тухла ,но няма да се вижда и не ме притеснява. Над тях ще има само 2 малки реда, та здравината не ме притеснява. Намерих 40мм розетки за картон, които поставени от двете страни на тухлата застават точно на 0 (нали е 80мм дебела) :mrgreen: :mrgreen: . По-големия и крив отвор от едната страна не е проблем ,защото периферията на ключа го скрива :)

Прикачен файл

20201209_140527.jpg

Прикачен файл

20201209_142511.jpg

Прикачен файл

20201209_140707.jpg
Globe - специалист
Понеже остават 3 реда (но пък най-трудните) ,вече се оглеждам за вариянт за фугиране.. Чудя се дали с фугираща смес да го направя или със самото лепило? За сега по-скоро клоня за фугираща смес. На места ще трябва да я "натъпча" навътре повечко ,но се надявам да няма проблеми. Понеже това за мен е най-големия АД бих чул някой съвет за фугирането... Като например в конкретния случай с какво би било най-удобно според вас да използвам ,като инструмент? До сега много малко опит имам с това и винаги съм изпитвал страх.. :lol: :lol: Обикновено сместа (макар и много малко) започва да съхне доста бързо и да ми се провлачва ,защото явно постоянно ги пипам.. Фугирането е черешката на тортата и ако не стане добре "язък" ,че по 3 часа съм редил 2 реда тухли.. След като ги напълня веднага ли да ги оформя леко с гъба или да чакам? Естествено ще фугирам малки карета с по няколко тухлички. Например ми споделиха следния съвет: Сложи оцет във водата ,като забърсваш, за да се пресече и да не стават петна и т.н? :finga: :supz:
Globe - специалист
Стената стана малко наклонена баш на края ,но серия от леки независещи от мен променливи доведе до този край в последните 1-2 реда.. Все пак ми хареса ,нищо че последния ред леко завива (Все едно тръгва по тавана) :-D :-D :lol: :) Прекалено малки допуски бях оставил за всичко.. Даже се наложи да режа горния профил ,който е 4мм и дълъг 3.33м..(Това няма да го забравя скоро..) За около 2мм не влизаха последния ред тухли в профила ,а реално в него има 3 см над тях въздух. :) Та след рязането пак на схема влизат ,но стана.. Направих да изглежда по-добре от към помещението ,където ще се вижда най-често.В другата стая хоризонталната фуга е по-големичка.. Големия + на тухлите е ,че завършват с изпъкнал R и това визуално залъгва малко окото :) :) Както се казва: "Кривото е красиво" ! ,а и е попито с моята пот :)
Тухлите над вратата рязах ръчно с ъглошлайф и диамантен диск (Бош от 10лева). Реално става ,но много бавно и трябва да се внимава ,че отчупва парченца от тухлата постоянно.. Целия бях екипиран + очила и шлем. Пусках и по малко вода (за спорта). Опцията с водното я размислих ,защото като е куха тухлата нали разпрашава струята и от другия край става... По-трудно щях да ги наредя в профила. Там съм ги поставил върху малки пластмасови фиксатори и лепило,което е и 1 пръст в самата тухла. Даже на другия ден разпробих отдолу профила да дишат ,че се бяха запотили :)

Прикачен файл:
135506074_864187461034020_5113333004458128470_n.jpg
Прикачен файл:
135503599_2764835353780918_2365924247619286444_n.jpg
Прикачен файл:
135718541_244843423692588_5421280742453566430_n.jpg
Направо си се изкъртих от работа, след работа, последно време :) :) До 23ч все нещо чоплих..(тихи работи) :) :)
:drinkers: :drinkers: :drinkers:

chapara написа:
viewtopic.php?f=4&t=9358


Благодаря за линка ! Темата за фугите щеше да е по-точна ,но те разбрах :) Това което много ме притеснява е ,че тухлите завършват с този изпъкнал "R" и челното фугиране през цяло ще остави адски много материял челно на тухлата.. Тези дни гледам в Лидъл разни фуго магии и се замислих дали тия "пликчета с накрайници" няма да са добра идея? Да напълня фугите с "шприца" и след това да оформям с гъба и т.н ? :)
chapara - майстор
Едва ли ще са ти от полза, но действай на принципа: проба - грешка. Аз не бих си взел тия простотии, а една гумена шпакла.

Тема "Стена от стъклени тухли. Идеи,съвети и др." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: