Вашето лично помещение
Emerald - модератор
Спалнята ни често не е толкова просторна, колкото би ни се искало. Леглото, гардероба, тоалетката...и не остава много място-понякога една пътечка около леглото и толкова...
Какво пък...-нали е място само за спане...
Понякога е толкова трудно да я направим интересна и удобна- не всяка спалня разполага с удобна ниша за вграден гардероб и не навсякъде бихме могли да си позволим да направим изкуствено такава, а гардеробното помещение често е мечта.
Скучно и типично правоъгълно помещение, което става още по-банално със скучен и типичен правоъгълен гардероб, който отнема повечето от полезната площ.

Едно интересно решение от дизайнерът Роман Нефедов, което не мога да се стърпя да не покажа. Две гипсокартонени ниши в горната част на леглото не само поемат функциите на гардероба без да отнемат от така необходимото пространство, но и създават много интимна "вградена" част на самото легло и обособяват категорично "мъжката" и "женската" част на гардероба.
Остава доста пространство пред спалнята, където дизайнерът разполага мека мебел с масичка и телевизор оформен като картина.

Проектът е "бюджетен", т.е. ограничен е в рамките на 1000 евро и няколко дни, затова ремонта може да се стори не достатъчно луксозен, но е по-важен принципа и организацията на помещението. Много оригинално и функционално за апартамент според мен- достойна идея за заимстване, а всеки според средствата би могъл многократно да я подобри.

Аз не съм много съгласна с неговата идея за "хол и спалня в едно", т.к. спалня в толкова "будуарен" стил не е най-подходящо място за прием на гости. Затова пък приемем идеята му като луксозен вариант на спалнята или особено подходящ за семейство живеещо с родители примерно заради възможността за уединение.

Така или иначе, никога не е излишна една идея в повече за "икономия" на така ценни метри. :wink:

Изображение

Изображение
Последна промяна от Emerald на ср сеп 06, 2006 4:25 am, променено общо 1 път.
katrin - напреднал
Много интересно и хубаво!
:)
valyo - напреднал
Хубаво е но ми се струва малко като място за мъжки, какво остава за женски гаредероб :) Поне от снимките не се вижда в стаята да има други шкафове.
Emerald - модератор
valyo написа:
Хубаво е но ми се струва малко като място за мъжки, какво остава за женски гаредероб :) Поне от снимките не се вижда в стаята да има други шкафове.
Мисля, че е доста лъжливо усещането колко всъщност е просторен вътре гардероба. :? Запитах самия дизайнер как е устроено вътре пространството- надявам се да отговори.
Но аз предполагам че е достатъчно обемно да побере целия мъжки и женски арсенал. Гардеробите са доста дълбоки както се вижда и според мен прекрасно влиза плъзгаща тръба за закачалки, че дори и две една над друга и пак остава място и за чекмеджета или рафтове. Има страхотни механизми за вградени гардероби и гардеробни помещения.
Но съм много любопитна да разбера и аз как точно го е организирал той лично с тази сума пари за всичко. Без специалните механизми, за 1000 евро тук бих могла да си позволя доста повече екстри (като минимум декорирани огледала за вратички на гардеробите, по-добри осветителни тела и много по-луксозен текстил за леглото), но Москва си е известна като един от най-скъпите градове... :?
valyo - напреднал
Аз се чудех дали да правя нещо подобно защото спалнята ми е малко тясна. Мислех си за 3 варианта :? :
1. Цялата ниша образувана от гредата (4м) да я направя вграден гардероб, спалнята да е по дължината на стаята, долепена за едната стена и за да не е точно под прозореца да има нещо като ракла между спалнята и прозореца (тъкмо да служи и за нощно шкавче). Така има място и за тоалетка до вратата. Недостатък е че няма достъп от 2те страни а и става малко несимитрично.
2. Спалнята да е напречно на стаята долепена до срещуположната на нишата стена, като вградения гардероб да е на половина а половината която е срещу спалнята да влиза навътре и да образува нещо като тоалетка. Така ще има пътечки от двете страни, но пък гардероба остава много малък а и май е по-сложно за изработване
3. Спалнята да влиза в нишата и от двете страни да има нещо като това което виждаме по-горе. Но нещо не ми харесва главата да ми е "завряна"
В крайна сметка май ще избера вариянт 1 защото 4м гардероб си е много голямо изкушение, мога да си го зонирам много добре и приятелката ми ще е много доволна :)

Прикачен файл

spalnia.gif
spalnia.gif (8.8 KиБ) Видяна 15778 пъти

Прикачен файл

spalnia.jpg
spalnia.jpg (76.83 KиБ) Видяна 15778 пъти
dildes - специалист
Не мисля, че приятелката ти, а пък и ти ще ви е гот да спите с/у вратата. Значи за мен вариантът на Емералд е доста добър за вашето разположение. Другото, което можеш да направиш е да си поръчаш легло на 1,40 широчина и да го сложиш до вратата, стига да сте навити да спите на тая широчина. Ако не сте пробвали, мога да ви уверя, че никак не е тясно, а и предразполага към повече гушкане, щото няма къде да избягаш :lol: .
А между другото с климатик ли ще се топлите, щото не виждам никъде предвиден радиатор :?
valyo - напреднал
Ами проблема е че разстоянието от вратата до стената е 1-1.20 ако не се лъжа и дори и тясно легло няма да се събере :? . А и на мен лично да спя срещу вратата не ми пречи :) Иначе отоплението мисля да е някакъв подвижен конвекторен радиатор, защото не мисля че ще мога да спя на климатик а и съм чувал че не е много здравословно ..
Днес ако ми остане време ще скицирам разположението с размерите както го мисля...
dildes - специалист
Ами като гледам чертежа ти, мен друга ми излиза сметката 2.80 - 0,6 за нишата, =2,2 -0,82 за вратата = 1,4, в момента спиме на 1,20 и никак не е тясно, освен ако и двамата не сте по 100 кила :lol: :lol: , както си решите де, просто предлагам. Освен това мисля, че е доста приятно да си гледаш през прозореца като си легнеш или като се събудиш, отколкото да гледаш вратата. Това го споделям от личен опит, защото ние кревата сме го разхождали как ли не из стаята :lol:
valyo - напреднал
Ами не сме по 100 кила по-скоро двамата общо сме малко над 100 :lol:
Иначе и аз си го мислех за вратата но като измерих разстоянието се отказах. Мисля че беше около 1.20. Вратата заедно с рамката е поне 90см така че от 2.20 максимум да остане 1.30 а матраците които съм мерил са към 1.60 и като сложиш поне 5см от двете страни за рамката... Но това е идея да погледна за някой по-малък а и за прозореца си прав :)
Довечера ще измеря пак разстоянието..

Прикачен файл

spalnia1.jpg
spalnia1.jpg (134.28 KиБ) Видяна 15749 пъти
dildes - специалист
Да, радвам се, че те накарх да се замислиш, можело е и друго да направите, ама като гледам вече сте измазали и изравнили, могло е да изместите вратата, ама е голяма разправия, направо ще падне блока :lol: . Успех, дано да измислите най-добрия вариант :wink:

Тема "Да увеличим полезната площ в спалнята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: