Вашето лично помещение
PPP - специалист
Става въпрос за спалнята ми. Освен, че е малка - 12 м2, стаята е дълга и тясна, в дъното с малък прозорец. На всичкото отгоре, единият ъгъл е отрязан и най-общо стаята изглежда подобно на правоъгълен трапец с чупка в дългото рамо. Прозорецът е в най-тясната част на стаята. Височината е 2,60 м, но някак ми стои схлупена и ме подтиска. Още нямам никакви мебели и се чудя как да премахна това чувство, че стаята е ниска. Мислех да направя 2 стени в гардероби, вкл и рафтове над леглото, но изпадам в колебания дали така няма да се схлупи още повече. Мислех да направя всичко в огледала, но от мебелната фирма, където смятам да си поръчам мебелите ми казаха, че не е добра идея, защото действало подтискащо на психиката... :(
Дайте някакви идеи, преди да съм убила архитекта...
Fortune - специалист
PPP написа:
Става въпрос за спалнята ми. Освен, че е малка - 12 м2, стаята е дълга и тясна, в дъното с малък прозорец. На всичкото отгоре, единият ъгъл е отрязан и най-общо стаята изглежда подобно на правоъгълен трапец с чупка в дългото рамо. Височината е 2,60 м, но някак ми стои схлупена и ме подтиска. Още нямам никакви мебели и се чудя как да премахна това чувство, че стаята е ниска. Мислех да направя 2 стени в гардероби, вкл и рафтове над леглото, но изпадам в колебания дали така няма да се схлупи още повече. Мислех да направя всичко в огледала, но от мебелната фирма, където смятам да си поръчам мебелите ми казаха, че не е добра идея, защото действало подтискащо на психиката... :(
Дайте някакви идеи, преди да съм убила архитекта. :evil:
2.60 не е ниско според мен, но дай и останалите размери. Виждала съм и по тежки ситуации :) Например "спалня" 9 кв.м. с форма на пандела. На въпроса ми към продавача, какво легло би могло да се сложи, след като най тясната част е 1.30, отговора беше: Е ясно, че ще е нестандартно обзавеждане, може два разтегателни фотьойла :)))))
mim - специалист
1. убиваш архитекта :-D и след това:
2. за визуално "повдигане" можеш да използваш тапети на вертикални раета
3. за увеличаване на страни огледалата също работят, ако можеш обаче ги сложи не съвсем срещу леглото, ако може срещу прозореца
4. светли цветове, студени - синьо, лилаво, зелено - "увеличават" пространството
5. никакви висящи полюлеи, че захлюпват
6. никакви окачени тавани
7. светли мебели и текстил

7. ако сложиш бели лайсни на тавана по ръбовете и на пода долу (американците много ги обичат) това ще "разшири" стаята, но ще "свали" от височината
8. ако си с дървена дограма, може да се сложи дървена рамка на огледалото и да "повтори" прозореца
9. италиянските фрески по таваните и стените, наистина вършат работа, ама не сме 16-18 век, но може да си поиграеш ако ти е в стила със стилизирани "колони", редуване на светло-тъмно с тапети
10. какво ти пука че е тясна спалнята, в нея се спи, важното е леглото да е широко :-D
PPP - специалист
Размерите са (следват в посока обратна на часовниковата стрелка):
- 2,70 м ( в началото 80 см врата),
- 3,10 м
- 1,40 м (тук е отрязаният ъгъл)
- 1,80 м (в долната част прозорец - 1,30 м)
- 4,10 м

Не знам как се правят схемите, които виждам, че се пускат от участниците...

Дограмата е кафява - златен дъб, подът и вратата са светъл дъб.
Fortune - специалист
Ама аз пак не разбрах, защо мислите, че 2.60 е ниско? Колко са вашите височини?
niki_sap - специалист
Спалнята ми е с почти същия размер и чупки. Всичко казано по-горе е верно - бледи цветове, като бягаш от контрасти. При мен просто направих всички стени чисто бели и си избрах доста бледи мебели. Височината да не те притеснява тя няма да е проблем (особено ако направиш стените бели защото така се губи разликата между стена и таван и не си личи височината). По-скоро е важно да изглежда възможно най-широка стаята, затова и идеята с белите первази ми харесва (стените бежаво-сивкав цвят). Тя обаче се връзва доста по-добре, ако и прозорците са ти бели и вратите и така стената контрастира на всички друге бели детайли. Тъй като и моята врата е цвят тъмно дърво, много ме дразни и ми се навира в очите. Отделно не се връзва по цвят с мебелите, които както казах са светло дърво. Затова съм намислил да я боядисам, дори и да е само от към спанлята. Но това е малко крайно решение, защото после връщане назад към дървото няма.
silllveto - Майсторица
260см. си е стандартна височина за масовите жилища (то по-високи са старите кооперации и отоплението се оскъпява) И ние имаме подобна спалня с чупка, но понеже е 3х6м, няма да ти казвам колко тясна изглежда. Но пък това позволява да се направи дрешник. :-D

Визуално можеш да разшириш стая като подредиш мебелите на късата стена (примерно секция, легло), ама в твоя случай... :? ше видим :) Паркета също, или по диагонал.
Ако ти се струва ниско тавана не слагай високи мебели.

Що не начертаеш, че не разбрах включила ли си вратата в размера да ги повъртим малко мебелите :wink:
PPP - специалист
silllveto написа:
Що не начертаеш, че не разбрах включила ли си вратата в размера да ги повъртим малко мебелите :wink:
Да, вратата е включена в размера на стената, прозорецът - също. Не знам как да го начертая тук, а нямам скенер...

Хм, аз пък мислех, че ако сложа примерно гардероб до тавана, стаята ще стане по-висока оптически... Ниските мебели не създават ли обратния ефект?
Последна промяна от PPP на ср ное 04, 2009 4:29 pm, променено общо 2 пъти.
PPP - специалист
Fortune написа:
Ама аз пак не разбрах, защо мислите, че 2.60 е ниско? Колко са вашите височини?
Не, реално не е ниско, но създава такова усещане.
PPP - специалист
mim написа:
1. убиваш архитекта :-D и след това:
2. за визуално "повдигане" можеш да използваш тапети на вертикални раета
3. за увеличаване на страни огледалата също работят, ако можеш обаче ги сложи не съвсем срещу леглото, ако може срещу прозореца
4. светли цветове, студени - синьо, лилаво, зелено - "увеличават" пространството
5. никакви висящи полюлеи, че захлюпват
6. никакви окачени тавани
7. светли мебели и текстил

7. ако сложиш бели лайсни на тавана по ръбовете и на пода долу (американците много ги обичат) това ще "разшири" стаята, но ще "свали" от височината
8. ако си с дървена дограма, може да се сложи дървена рамка на огледалото и да "повтори" прозореца
9. италиянските фрески по таваните и стените, наистина вършат работа, ама не сме 16-18 век, но може да си поиграеш ако ти е в стила със стилизирани "колони", редуване на светло-тъмно с тапети
10. какво ти пука че е тясна спалнята, в нея се спи, важното е леглото да е широко :-D
Многа добри идеи, благодаря! :)

Тема "Как да направя една стая оптически по-висока и по-широка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: