• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Вашето лично помещение
mavryt4o - майстор
georgi471 написа:
ribnikolaevi написа:
georgi471 написа:
Случайно попаднах на темата и за първи път чувам някой да си прави матрак.
Какви са резултатите реално? Заслужава ли си труда това начинание? :) Стана ми интересно... :wink:
Зависи какво целиш. Ако е просто да имаш матрак и нямаш спешност, пускат на промоции на добри цени. Но тия с добрите цени са обикновена пяна ("Дунапрен"), често с плътност 25 или по-малко, дебелините също не са големи - примерно 12, 14 см. Дамаската е някакъв изкуственяк, който при това бързо се протрива, прокъсва.
Минусите на Направи-сам са:
1. Дамаската. Обикновено там отиват доста парички, ако искаш да е качествена. Самото ушиване се търси специализирана фирма, не всеки може да я ушие;
2. Разните му там по-луксозни изпълнения, с дупки по пяната, многослойни, повърхност кора за яйце и подобни стават скъпи и трудоемки при Направи-сам варианта.

Но пък минуса на луксозен матрак от магазина е цената му.
Мерси за изчерпателното мнение :)
@mavryt4o не, не работя принц, но обикновено хората си взимат готови от магазина и наистина не бях чувал досега за handmade матрак :)
Може да направя ресърч по темата, то това може да си стане направо мода ако се разпространи качествено идеята :)
Какво ще рече да се разпострани качествено не правим реклама.Доста сме изписали който се интересува да чете и да пита ако няма инфо за точно според нуждите му да пита.Не излиза много по евтино но си напасваш според нуждите и вкарваш икономията в качесвени материали.
Здрвейте! На мен ми предстои направа и избор на матрак. До тук в темата не рабрах - Мемори пяната естествен или изкуствен материал ли е? Имам лош опи с предходните - пенолатексовият мухляса, а от дунапреновите ми се изкриви гръбнакът и повече не мога да спя на такива. В момента спя върху дъска, поставена върху пенолатесковия матрак, покрита с вълнени одеала, които да омекотят твърдостта й. Мисля да си направя постелка - подложка само от кокосови влакна, облеченив калъф сменяем от дюшекллък, и върху нея да сложа дъската с одеалата или с още 1 слой кокосови влакна върху дъската - за омекотяване. Мислех, че кокосовите влакна са най-чист вид, естествен материал, но ми казаха, че все пак са слепени с лепило, а на мен не ми се иска директно да го вдишвам, докато спя... Също така - мъжът ми ще спи до мен на купен "Нормален матрак" и е важно колко слоя кокосови влакна да предвидя и наредя, защото ще има слягане, набиване и колко см ще е максимум това сбиване, за да не станем на много различни нива с мъжа ми на едно легло.. Някой от вас имал ки е опитност само с кокосови влакна? ...
Lisko - майстор
Изчетох темата на един дъх и само една мисъл ми се въртеше - леле какви филми.
:)

Някъде 92-ра с благоверната си купихме 2 броя, аз бих ги нарекъл дюшеци, които представляваха следното - най-обикновен дунапрен без никакво "мемори", без никакви кокоси. Прословутата важна "дамаска" нямаше вид на нещо специално. Според мен си беше най-обикновено хасе. На бели и червени линии. Значи дунапрен дебел около 12 см в обвивка от хасе (с цип по края за да може да се сваля и пере. Сложихме ги върху твърда дъсчена основа и си ги ползвахме 8 години без никакви оплаквания - нито миризми, нито запарвания, нито са се разпадали. Нито са имали някакви специални канали. Предполагам са били български, най-много турски защото тогава нямаше специални магазини - взехме ги от мебелен магазин.
И докрая си бяха в добра форма, просто ние се изнесохме от апартамента и леглата собствено производство както и тези доста сполучливи дюшеци станаха излишни. Едната "дамаска" беше поотъняла в средата в участък с диаметър около една педя и може би беше пред скъсване, но дунапрена под нея не даваше никакви признаци да се е слегнал или изронил.
hakama - специалист
hakama написа:
Мемори пяната винаги ли така смърди? :shock:
Взех и възглавница с мемори пух и тя е такава смрад...

А тези от зоната, така са нарязали парчето мемори, че все едно аз с триона съм го рязал... на 2 ракии :axe:

Идеи как да обезмирися... и от двете страни рязанато как да спра да се рони?

Още не съм намерил спалня... тоя размер как си го вкарах 144х200 - само поръчкова и то цената става двойна.300лв вече си мисля за чамова направо - поне няма да дишам и лепила :partyman:
Миризмата на меморито изчезна след няколко седмици, но все още стои на руло...
Идеи с какво да залепя на няколко места трите пласта:
дунапрен_25, 4см + HR-35_дун-н 14см + мемори пяна 5см

Имам едната половина на калъфа от стария ми латексов матрак (Екон), мисля него да го сложа към меморито, понеже е по-дебел.
За другата половина не съм го доизмислил, имам плат американ, но все пак трябва да се сложи нещо между него и дунапрена, за да не спарва?! :? Някакво кече, филц или не знам. Мислех си за вълна, но така си остава само за зимна страна (или трябва изваждам и обръщам калъфа), това е идея, но не знам къде ще намеря и колко ще струва такава вълна и няма ли да грее много.
Купил съм 7м цип, който ще се дели, за по-лесно пране на калъфа. Шивач също намерих.

Добре ще е да облека с някаква "бельо" - "скрепения матрак", тип чохъл преди да сложа калъфа, купешките са в нещо много фино, като було, нетъкано е, което не пропуска прах (от него правят престилки еднодневки) - продава ли се такова (то е и дишащо, щом латексовия са го увили с него). :roll: Другия вариант е да скалъпя от чаршаф или подобен на него памучен плат и да не се занимавам.
  Kalya
Здравейте! Преди около 3-4 години си купих матрак от пенолатекс (български) и съм много доволна. Проблемът е, че искам да махна спалнята и да сложа единично легло в стаята, но не ми се купува нов матрак. Та чудейки се дали мога да го разделя на 2 части, попаднах на тази тема. Първоначално си мислех, че като се разреже ще се развали. Ако някой е рязал матрак, може ли да сподели? :)
prascho - майстор
Гледах клипчета в сайта на 'Екон' как режат латекс. Защо не се обадиш на производителя и по-точно на техническото лице за връзка. Предполагам, че може да ги навиеш да ти го отрежат в завода, ако си поемеш транспортните разходи и сряза :).

П.П. Може да погледнеш къде е производствената база и на останалите български производители и да се насочиш към най-близо разположените до София /ако си от София/. 'Нани' матраците мисля се правят в Севлиево. Определено трябва да го среже машина /поне така си мисля аз/. Най-вероятно ще ти отпадне гаранцията.
Благодаря за съвета prascho! Така и ще направя. :yawinkle:
Здравейте. Дойде време да си подменя матрака. Самата задача по изпълнението не е особено трудна, при условие, че имаш необходимите материали и инструменти. Смятам да използвам старата подматрачна рамка, но се затруднявам в избора на пълнеж. Изчетох темата от началото и стигнах до мнението, че един не лош вариант за мен ще бъде ядро от пенолатекс с дебелина 8см и горен слой от Мемори фоам с дебелина 4см. Трудността идва от намиране на тези материали. Прочетох, че българския производител на пенолатекс е Екон - Бяла, но в сайта им, освен снимки на въпросните ядра, друга информация не открих. Не е ясно от там ли могат да бъдат закупени, могат ли да бъдат нарязани по размер и др. прочее подробности. Същият проблем възниква и за мемори пяната... Ще бъда благодарен, ако някой ми посочи близки места, от където бих могъл да ги закупя директно. Живея в Стара Загора. Благодаря предварително, ако има отзовали се!
Чираче - майстор
Lisko написа:

Някъде 92-ра с благоверната си купихме 2 броя, аз бих ги нарекъл дюшеци, които представляваха следното - най-обикновен дунапрен без никакво "мемори", без никакви кокоси. .
И аз така, но май беше 94г. Купих ги от Плевен. Тогава бях млад, и ако можеха да говорят...... Още са здрави, поне единия. За съжаление след време излязоха от употреба, и ги захвърлих. Но не ги изхвърлих. Тоя, който е бил на слънце, започна да се рони.

Вече няма такъв материал. Всичко е менте, и за пари.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Направи сам матрак" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: