Вашето лично помещение
reingar-x - специалист
Здравейте предстои ми ремонт на спалнята,помещението е от панел и е на гипсова шпакловка и тапети.Решил съм да премахна тапетите,и да изправя стените и след това да се боядиса с латекс.В спалнята си има мухъл и влага която се появи при сменянето на старата дограма с ПВЦ.Въпроса е какви материали да използвам и въобще технологичния процес за изпълнение?Посъветваха ме да сваля тапетите да изкъртя до здраво гипсовата шпакловка където е напукана и хлопа,да измия с четка стените от лепилото и праха да грундирам(не разбрах с какъв грунд),след което да шпакловам с циментова шпакловка и да поставя мрежа за топло изолация за да не се пука.Какво вие мнението за този метод и ще държи ли въпросната циментова шпакловка върху гипсовата?
mitron - специалист
Здрасти ако си сигурен че мухълът се е появил след поставянето на новия прозорец защо не пробваш с клапите в дограмата http://www.bezvlaga.com/distributori/ според мен трябва да има ефект а относно за шпакловката трябва да я махнеш за да си сигурен че няма да имаш проблеми след полагането на каквато и да е друга шпакловка
tysonlkr - специалист
Аз правих подобен ремонт преди година.
1. Махнах тапетите и лепилото с което са лепени със шпакла и пръскалка за вода.
2. По големите неравности запълних с гипсово лепило.
3. След това нанесох колор кит. Ако има големи неравности може и две ръце да нанесеш.
4. Грунд от същата марка която е и боята (латекса) с който ще боядисваш.
5. Накрая латекса (боята).

Но да те предупредя, че с това което си замислил мухъла няма да изчезне.
За определено време няма да го има, но пак ще се появи. Ще трябва да откриеш причината за появата му и да я отстраниш. :wink:
reingar-x - специалист
В действителност след поставянето на пвц дограмата започна да има яко конденз и се появи и мухала,тия клапи за проветряне ги гледах и може би ще ги сложа.Днес мой приятел донесе циментовата шпакловка 3 торби и мрежата,понеже не давам пари за материали ще го правим с тях за крайната ръка може да ползвам сатен гипс или някаква гипсова шпакловка която лесно да се изглади.Четох,че можело да се направи крайна ръка и с самата циментова шпакловка но трябвало да се глади с някаква маламашка гумена гъба ли беше или дунапрен?Ремонта не го правя само заради мухала но и за това че ми писнаха тия тапети.
Marisan - специалист
Здравейте!
Не препоръчваме да поставяте циментова шпакловка върху гипсовата. Връзката между двата материала никога не е оптимална и след време се появяват отлепвания и напуквания. Вместо това бихме Ви препоръчали следните два варианта:
• Вариант 1: Премахнете гипсовата шпакловка, където е напукана и почистете основата. След това грундирайте с НАНОГРУНД® - дълбокопроникващ грунд с нано частици (или подобен грунд на друг производител). След това шпакловайте отново с гипсова шпакловка по ваш избор. От нашите продукти, за тази цел можем да ви препоръчаме ТЕРАФЛЕКС® ГИПСОВА ШПАКЛОВКА.
• Вариант 2: Изкъртете изцяло гипсовата шпакловка. Почистете основата и след това грундирайте с горепосочения продукт и след това шпакловайте с циментова шпакловка. Отново можете да изберете нашия артикул ТЕРАФЛЕКС® ЦИМЕНТОВА ШПАКЛОВКА или друг от друг производител.
По един или друг начин този ремонт няма да разреши проблема Ви с мухъла. След като сте поставили PVC дограма Вие сте преустановили естествената вентилация на въздуха в спалнята Ви. При старите дограми, този проблем не е съществувал, защото те не са уплътнявали толкова добре. Липсващият обмен и циркулация на въздуха покачва неимоверно влагата в помещенията и тя започва да кондензира – там където топлият и влажен въздух попада на по-студена повърхност (най-вероятно стената не е топлоизолирана отвън) и се охлажда до степен, в която вече не е в състояние да задържи намиращата се в него влага и тя кондензира. Решението на проблема е да намалите влагата съдържаща се във въздуха (чрез вентилация и намаляване на източниците на влага) и/или да помислите за по-добро отопление (или топлоизолиране) на спалнята.

Ако зимно време се отоплявате с климатик това допълнително усложнява нещата, понеже този уред затопля само и единствено въздуха, но не и стените Ви. Ето защо е наложително да извършвате често проветряване. Отваряйте прозорците широко за около 10 минути два пъти дневно. По този начин влажният въздух би могъл да напусне Вашата спалня. Вечер по възможност оставяйте вратата на спалнята отворена за да може влагата отделена във въздуха от спящите хора да се разпредели равномерно и в другите помещения. Ако в спалнята имате растения Ви препоръчваме да ги преместите в друга стая. По възможност преместете мебелите да не са на външните стени или поне ги отдръпнете от стената на минимум 5 см за да може да става циркулация на въздуха и зад тях. Ако нямате поставена външна топлоизолация обсъдете възможността да направете такава.
Повече информация за източниците на влага в жилището можете да почерпите от тази статия: Откъде идва влагата в жилището
reingar-x - специалист
Днес започнах ремонта,свалих тапетите и гипсовата шпакловка от две стени утре мисля да изкъртя и другите две.В интерес на истината са ми докарали точно от вашата шпакловка пише бяла шпакловка за EPS и XPS не видях дали е циментова,както и нано грунда за него ми споменаха да не го разреждам в по-малко вода от 10литра.Стените макар и с мъки ще ги изчистя до бетон но с тавана какво да правя?Не е гладък мислех си и него да шпакловам с нещо да се изправи и изглади после с шкурката,но пък той е мазан с латекс не знам дали ще хване нещо за него?
Marisan - специалист
Здравейте,
Продуктът, който сте получили (ТЕРМОФЛЕКС® БЯЛА ШПАКЛОВКА ЗА EPS/XPS) по принцип е предвиден за направа на тънкослойна циментова шпакловка върху топлоизолационна система. Правилният продукт във Вашия случай би бил ТЕРАФЛЕКС® ЦИМЕНТОВА ШПАКЛОВКА. Въпреки това ТЕРМОФЛЕКС® БЯЛА ШПАКЛОВКА ЗА EPS/XPS е циментова шпакловка и бихте могли да шпакловате на тънък слой стените безпроблемно с него (при условие, че вече сте изкъртили гипсовата шпакловка). НАНОГРУНД® дълбокопроникващ грунд с нано частици се разрежда с вода в зависимост от състоянието на основата, но не повече от съотношение 1:10. Тоест количеството вода във Вашия случай ще е в зависимост от разфасовката, която сте получили (1 или 5 килограма).
Що се отнася до латекса на тавана – ние бихме Ви препоръчали да го изстържете с телена четка и грундирате с НАНОГРУНД® дълбокопроникващ грунд с нано частици преди да шпакловате. Така можете да сте изцяло сигурни в здравината на шпакловката, която ще поставите впоследствие. Ако основата под боята е гипсова, както вече казахме шпакловката трябва да е гипсова. Ако основата е циментова (стара циментова шпакловка или замазка), то тогава трябва да шпакловате с циментова шпакловка. Както вече споменахме в предния ни отговор, връзката между продукти на гипсова и циментова основа никога не е оптимална и след време се появяват отлепвания и напуквания.
reingar-x - специалист
Днес минах стените втора и последна ръка с въпросната шпакловка за XPS стана много добре работи се лесно с нея,стените преди това са с изкъртена гипсова шпакловка и грундирани с нано грунда.Тавана съм го ожулил с шпакла нямах телена четка и също е грундирам,утре ще го минавам с някакъв турски сатен гипс такъв ми докараха казаха ми,бил добър с него ще минавам и стените след това шкурка и грундиране и латекс.

Тема "Ремонт на спалня?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: