Вашето лично помещение
Здравейте!

Моля за компетентно мнение около моите болежки на начинаещ дърводелец самодеец. :)

След като вчера се разхождах в Икеа и откраднах идея, имам нещо като проект за повдигане на моето вече налично легло.

Оригиналът е тук:
http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/10247987/

Концепцията е "loft bed" (не знам как се превежда на български) и адски много ми харесва поради обещаните икономия на жилищното пространство и практичност, които в моя случай са необходимост.

Това е набързо спретнатият ми "чертеж" (вижте прикачения файл).

Леглото ми е най-обикновена конструкция от (некачествено) дърво с матрак в него. Както човек може да се досети от казаното дотук, за да се оползотвори максимално пространството в стаята искам да повдигна леглото на около метър и половина (да, доста е) с помощта на конструкция, която ще изработя сам с помощта на дървени дъски, винтове (приемам съвети за най-подходящите за целта винтове) и моя верен винтоверт (а защо не и чук). :)

След кратко обсъждане на идеята ми с математик (с една построена къща зад гърба му) ми бяха предложени няколко неща:

1) Първоначално замислените като кухи паралелепипедни конструкции LMNOPQRS и L'M'N'O'P'Q'R'S' да не бъдат кухи паралелепипеди, а просто да бъдат по-широки (т.е. страните LM и ON и L'M' и O'N' да бъдат по-дълги) — около 35 сантиметра — и да не бъдат затворени (т.е. да няма дървена вертикална плоскост QMNR и Q'M'N'R').

2) Предвид 1) и желаната от мен не малка височина (т.е. дължината на страните PL, QM, P'L' и Q'M' - около метър и половина), могат да се монтират една или две хоризонтални плоскости, които да заздравят конструкцията и да увеличат функциите на двете подпиращи "колони", превръщайки ги в етажерки за, да речем, книги. Изключително практична идея, с която не искам да се разделям!

3) За да се осигури стабилност, посъветван бях да заздравя още повече двете подпиращи конструкции с помощта на една дълга и широка дъска, съединяваща или страните RN и S'O', или страните MN и L'O', или страните QR и P'S' (последният вариант сякаш е най-малко приемлив, поради изискването за "проветряване" на долната страна на матрака, което срещах тук-таме в този форум).

Това, за което моля съфорумниците, е съвет как според тях бих могъл да го направя така, че, по думите на мой приятел, да не застрашава здравето и живота ми. :) Също така приемам съвети за материалите (дървените дъски, например от къде във Варна мога да си поръчам такива (не държа да са лакирани, нито да са с определен цвят)) и за начина на съединяване (дали да е направо с винтове и/или метални пластини или с Г-образни метални плоскости (панти?) или с друго нещо).

Благодаря ви предварително за съветите!

Прикачен файл

loft bed.png
loft bed.png (14.6 KиБ) Видяна 5129 пъти
Lisko - майстор
Имах нещо аналогично (спалня около 1.80 широка) , само че "подпорките" бяха шкафчета за да се ползва по-пълноценно мястото отдолу. Височината не беше чак като тази на ИКЕА, така по спомени и без да имам метър под ръка, мисля че беше около 1.10-1.20м.
На леглото се качвахме откъм страната EH. Стените на стаята опираха в KJ и Q'R'
Левият паралелепипед ми беше ракла за одеала и юргани с вратичка в плоскостта PSOL и хоризонтална ос, а десният паралелепипед беше шкафчета с вратички в равнината P'S'O'L'
Пред левия паралелепипед имаше сандъче с плосък капак, високо около 30см върху което се стъпваше за да се качиш на леглото.
Благодаря, Lisko!

Казаха ми също, че при такава значителна височина и напрежение (легло + 60-те ми килограма) дървеният материал има свойството да се огъва (близко до ума, при положение, че знам за металните тръс родове (truss rods) в китарите). Затова, ако е дърво, трябвало да е дебело — поне 3,5 или 4 см.

Получих и съвет напълно да заменя дървото с метал (стомана) — нещо като скеле (като оригиналния дизайн на Икеа).

Спомена се и това, че след повдигането (ако последното стане с двете дървени конструкции, подпиращи двата края (AD и BC) на леглото) напрежението в средата на леглото (т.е. средата на AB и DC) ще е голямо и трябва да помисля за противодействие (вероятно по една дъска/летва под AB и DC).

Приемам още коментари и съвети. Благодаря!
Bradley - специалист
като напишеш Bunk bed в google ти излизат милион и едно предложения

за мен удачен вариант е под леглото да има гардероб и малко бюро/лавици,

Изображение

колега от университета си беше направил такова в студентски град и долу беше пъхнал малко диванче, така че опции - бол

Изображение

само че дървено - гредички 5х5 сантима конструкцията по спомен

а подобно нещо ми предстои да правя април месец за позната, че живее в малка квартира с 4 метра високи тавани и иска да оползотвори мястото във вертикала
Изображение
Щях да отговоря саркастично на Bradley, но изтрих това, което написах.
Както казах, приемам още предложения за направата на повдигащата конструкция, която ме интересува. Благодаря предварително за отговорите на прочелите и отчелите цялата информация в постовете ми (та дори и само в първия)!
Lisko - майстор
Темата ми е присърце, тъй като, както казах доста години съм спал нависоко.
Ето какво мога да добавя към това което вече казах, следвайки въпросите ти:
Ще им викам "основите" че "паралелепипед" е много дълго.

[quote]1) Първоначално замислените като кухи паралелепипедни конструкции LMNOPQRS и L'M'N'O'P'Q'R'S' да не бъдат кухи паралелепипеди, а просто да бъдат по-широки (т.е. страните LM и ON и L'M' и O'N' да бъдат по-дълги) — около 35 сантиметра — и да не бъдат затворени (т.е. да няма дървена вертикална плоскост QMNR и Q'M'N'R').[/quote]

-- Задължително основите трябва да се ползват за нещо - безмислено ще е да са едни затворени кутии.
Може да се достигат откъм външната страна, може откъм вътрешната, взависимост къде имаш/нямаш стена. При мен лявата основа се ползваше с достъп от ляво и отдясно тоест изотвън и "изпод" леглото, а дясната само отляво, тоест изпод леглото.
-- След като нямаш нищо полезно в средата под леглото (примерно за по-големи височини хората слагат бюра) значи колкото по-широки са ти основите, толкова по-пълноценно ползваш мястото под леглото. Друга опция би било отдолу да държиш кашони които се вадят не по-често от веднъж годишно. При мен беше смесена система - тоест имаше малко кашони които частично пречеха на достъпа до основите-шкафчета изпод леглото. В идеалния случай в средата има просвет колкото да влезеш и да отваряш вратичките на шкафчетата.
-- Вратички отвътре са полезни тъй като ако имаш само рафтчета, ше събират бая прах.
-- Тъй като много дълбок шкаф трудно се ползва, в идеалния случай имаш достъп към шкафчето от две страни - отвън и също изпод леглото. Най-просто това се реализира като ползваш две шкафчета обърнати с гръб едно към друго за всяка основа.

2) Предвид 1) и желаната от мен не малка височина (т.е. дължината на страните PL, QM, P'L' и Q'M' - около метър и половина), могат да се монтират една или две хоризонтални плоскости, които да заздравят конструкцията и да увеличат функциите на двете подпиращи "колони", превръщайки ги в етажерки за, да речем, книги. Изключително практична идея, с която не искам да се разделям!
За функцията на самите основи говорих вече. При мен си бяха съществуващи отпреди готови шкафчета и ракла. Малко бонус полезно място се получава и върху шкафчетата, тъй като матрака не опира в горния им край - взависимост колко е висока рамката на леглото.
3) За да се осигури стабилност, посъветван бях да заздравя още повече двете подпиращи конструкции с помощта на една дълга и широка дъска, съединяваща или страните RN и S'O', или страните MN и L'O', или страните QR и P'S' (последният вариант сякаш е най-малко приемлив, поради изискването за "проветряване" на долната страна на матрака, което срещах тук-таме в този форум).
За здравината на цялата конструкция - аз не съм имал никакъв детайл които да свързва твърдо двете основи. Освен самата рамка на леглото - бях я фиксирал така че да не може да се хлъзга спрямо никое от шкафчетата чрез захващания в четирите й ъгли.

За здравината на самото легло мисля че дъската ти ABFE и аналогичната отзад са достатъчно здрави.

Би могло да сложиш етажерка със задна стена в плоскостта NRO'S' тоест като погледнеш под леглото в просветa между двете основи да виждаш насреща си етажерката. Тя съответно ще пречи да имаш вратичка на основата в мястото където етажерката се снажда с всяка основа. Тоест няма пълно щастие. Но ако етажерката не е много дълбока, може да се постигне някакъв компромис.

И последно си спомних перденцата. Значи от общо 4 страни които има това легло, две опираха в стените на стаята, а на третата се виждаше раклата, а на четвъртата страна (в твоя чертеж EFM'L) имахме перденца закрепени за рамката на леглото и стигащи до земята, така че нормално да не се вижда какво има под леглото.

Тема "Съвети за перманентно повдигане на легло (bed -> loft bed)." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: