Вашето лично помещение
emosms - специалист
Здравейте,

Имам една спалня, широка 2.70, преходна към дрешник и баня
Поради тази причина дъълго време псувах и мислих какви ли не варианти, включително падащо легло.

Накрая се спрях на вариант, да направя двойно легло на колелца, за да може да се мести напречно и надлъжно спрямо стената,
според това дали ще се спи, кой и как иска да спи там, или пък ще има повече движение из/през стаята към преходните помещения.

В общи линии мога да измисля конструкцията, но се чудя, ако колелцата са Ф 50 mm, дали ще е достатъчно за да се движи добре.


Ето скица, вариант с 8 колелца, дадени с кръгчета.
http://s22.postimg.org/w0q7vypo1/leglo_01.jpg

Дали да има още 2 по средата, Ф50?
http://s22.postimg.org/5ttmdqws1/leglo_01_Copy_2.jpg

Или да е с колела Ф75, по малко на брой?

Сивите неща са бленди (50 или 65 мм), те ще са под царгите и делителите на леглото, върху тях ще лежи дъното от фазер.
Посилване в ъглите и над точките на захващане на колелата.
Леглото ще е с вдигащ матрак, настрани, като ракла

Ето и примерен разрез, отдолу се виждат блендите, върху тях фазер - 3 мм
http://s24.postimg.org/dx4r2vzv9/leglo_ ... 1_Copy.jpg
ZEDYCUS - майстор
Втория вариант е добре, но вземи голо ПДЧ и направи цяло дъно от него. Фазера дори да има бленди, като го натовариш ще провисне много. Предвиди и отвори за вентилация, ако дъното е цяло. Фи 50 стигат, но сложи и по средата. А също намери и много здрав приятел за вдигане, това легло ще е доста тежко, но пък ще е стабилно. :) :partyman:
emosms - специалист
Да, тежко :D.
На Ф 50 колелца дали ще се търкаля добре?
Определено искам така да го направя за по нисък профил, и да не бият толкова на очи.

В идеалния случай, бих искал сам да мога да завъртя леглото. Ако отдолу има килим (частично), качване и слизане на колелото от клима, Ф 50 колелца... как ви се струва ?

Допълнително, в царгите мисля да сложа вкопани дръжки, по-големки, къде за удобство, къде за дизайн....
Само да не ми останат в ръцете :D

Колела:
http://www.meritbg.com/mebelen+obkov/ko ... +spirachka

Тези са по-груби, по-евтини, и ми се струват от леко по-дебела ламарина
http://balkanyug.bg/bg/Wheels-and-castors/Castor-334
prascho - майстор
Повечето матраци /латексови/ искат пространство за да се проветряват /"дишат"/. Гардероб нали направи. Какво толкова искаш да слагаш под този матрак. Искаш да е мобилен, лесно преносим, но същевременно като го напълниш с купчина дрехи ще стане тежък. Може да запари матрака. Трябват отвори и отстрани.

П.П. За мен легла с пространства под матрака са малко демоде и леко непрактични. Единствено турските модели в зона гледах в този вариант. Остави това, кое е демоде и кое не. Всеки с вкуса си. Но гардероб е много по функционално, отколкото във вакумни найлони под матрака. Трябва понякога да се изхвърлят дрехите или да се дават за благотворителност. Плюшкините навици не трябва да се практикуват.
ZEDYCUS - майстор
Няма смисъл от спирачка, вземи от другия модел, те са и по евтини.(може и да има ако жената бяга с леглото :razz: ) Изображение
Качил съм холната масичка на 4 такива колелца, върху килима се мести лесно(персийски), но ако излезе отстрани запрята килима.
Фитилчо - майстор
ZEDYCUS написа:
(може и да има ако жената бяга с леглото :razz: )
Ванкаааа :lol: :lol: :lol:
emosms - специалист
Ако само се спи на леглото, няма нужда от спирачки.
Иначе, слагам на 4 колела спирачки, за всеки случай ..

Матрака ще е вдигащ, защото там ще стои спалното бельо.
Не предвиждам да купувам или да правя скрин.
В стаята остава място за малък гардероб, ако е необходимо.
Та на въпросното място може да стои скрин или малък гардероб, но или едното или другото.

В целия апартамент засега има гардероб и един шкаф над пералня.
(въобще всички мебели в апартамента към момента, в един дрешник)
Въпросния съществуващ гардероб, половината на мен ми е предостатъчен, но на мен :D.
Шкафа като отделения не е подходящ за спално бельо, завивки и възглавници.
А ако НЕ запълня част от съществуващия гардероб с такива, нуждата от втори по-малък гардероб се отлага безпроблемно.

Матрака със сигурност няма да е латексов, а ще е доста прост еднолицев с дървена рамка.
Ако някой недоволства от твърдостта (мен със сигурност ме урежда перфектно) - има топ матраци.

Та в отделението отдолу ще има чаршафи, олекотени завивки, някоя възглавница.
Със сигурност ще има възражения относно гимнастиката по отваряне и затваряне, но на този етап мога да решавам авторитарно и еднолично :D.

Най-удобно ще е да е с чекмеджета отдолу... Но това допълнително усложнява конструкцията и предполагам, че ще трябва на дъното да се направи рамка от бичмета масив, облечени с царги и страници(ПДЧ), делителите (ПДЧ) между чекмеджетата да предават тежестта от матрака на бичметата и отдолу под тях - колелца.
Отпада дъното от пдч, но едни по-големи чекмеджета - пак ще е добре да са с дъно ПДЧ, а не фазер, и става същата работа + подсилваща рамка отдолу....

Никъде не намирам данни относно товароносимостта на едно колелце.
Не съм сметнал oще тежестта на леглото, не е проблем, но отгоре тежестта на спящите може да е 160 - 170 кг СТАТИЧНО натоварване, динамичното не мога да го сметна :D

Тема "легло на колелца" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: