• 1
  • 2
Вашето лично помещение
  sensi - специалист
Здравейте, имам няколко орехови талпи и реших да си направя спалня от тях. Единственото условие на жена ми е да е на крачета, за да може да си бърше под спалнята :) . Мисля да бъде от дъски с дебелина 4х22 см и крака 8х8 см. Кажете как да се захванат краката, като не искам да се виждат глави на болтове. Мислех си с манификс, но до сега съм го виждал само на ПДЧ да се слага. Ако има някакъв друг свързващ елемент споделете.
inspo - майстор
Примерно с метална планка. Може цяла или само ъглови.

Прикачен файл

Untitledpl.JPG
Untitledpl.JPG (10.15 KиБ) Видяна 7034 пъти
torbalan - Дървен философ
При 4 см. дебелина на дъската - спокойно от вътрешната страна можеш да сложиш ъглови планки и с винтове за дърво... На 22 см. като се хванат през 5 см. примерно - няма да мръдне...

Другия вариант е с едни сглобки. Не ги знам как се казват.

С винтове за дърво се хващат на страничната и челната дъска на леглото, а сглабянето става все едно ги закачаш едно в друго...

Изображение
mavryt4o - майстор
gandonov написа:
Сглобка
Изображение
Изображение
Естетически е супер и аз я заглеждам но дали няма да се разхлопа все пак има доста хоризонтални движения :проба: без никакъв крепеж?
gandonov - специалист
Очаква се движенията да бъдат разнопосочни и разнообразни по интензитет и амплитуда. :razz:

Тази сглобка е тип "interlocking joint" - демек самозаключваща се. Очаквам да се "заздравява" като усети напън. :wink:
Пък и винаги може да се набие малък клин от вътрешната страна, ако сглобката е направена твърде хлабаво.
mavryt4o - майстор
Демек само с гледане не става иска и практика. Поръчителят ми е добър приятел и не ми се иска като му я направя да се чудя кога ще ми звънне да ми каже че се клати.Мисля че тънкостта тук е всичко да пасне супер плътно.Има и нещо друго нормално е спалнята да има висока табла с тази сглобка не ми идва на ум как ще стане :?или да е по тесничка...
gandonov - специалист
Дааа ... теорията е едно, а личния опит съвсем друго. :)
Може би е добре да направиш една проба от три парчета и да видиш как се получава.
Със сигурност сглобката трябва да е плътно изработена. Е, винаги може да се сложи и лепило.

И аз мислех да се пробвам с тази сглобка, та бях рисувал нещо подобно:
- Нарисувал съм сглобките с хоризонтални греди (вместо с дъски) но идеята е ясна.
- Относно закрепването на таблата - виж долната сглобка.
Прикачен файл:
Joints.jpg
Не съм го нарисувал, но идеята ми е да има клин над светлата хоризонтална дъска.
Нещо такова:
Изображение
mavryt4o - майстор
Прекланям се на старите майстори без лепило без крепежи кара сто години .Вярно врътня е но изработен с толкова ръчен труд и старание продукта му вливаш душа не е милионната бройка на китайския концерн.
gandonov - специалист
Мисля, че е добре спалнята да има табла само от едната страна.
Набързо скицирах двете сглобки откъм таблата.

В долната сглобка трябва да има клин за застопоряване, който не е нарисуван.
Горната не ми изглежда много стабилна, но в момента не се сещам за по-добър вариант.
Прикачен файл:
Bed-1.jpg
Bed-1.jpg (64.92 KиБ) Видяна 6924 пъти
Прикачен файл:
Bed-2.jpg
Exploded view
Bed-2.jpg (75.62 KиБ) Видяна 6924 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Идея за конструкция на спалня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: