• 1
  • 2
Вашето лично помещение
  hyankov83 - напреднал
Здравейте,

Имам апартамент на етаж над партера, с 'гледка' към шумна улица. Предните собственици са сложили PVC (мисля) дограма Weiss Profil, но за съжаление само с двоен стъклопакет. Прави някаква звукоизолация, но на мен лично не ми е достатъчна и не спя добре. На самия профил не мога да открия обаче какъв е модела точно и дебелината (ако кажете какво да измеря, ще го измеря).

Въпроса ми е - може ли на Вайс Профил да се смени стъклопакета от двоен, към троен? Пак да кажа, интересува ме главно шумоизолацията и по-малко всичко останало. Горе-долу съм наясно какво прави шумоизолацията - различни по дебелина стъкла и разстояния между тях. По моето лаическо разбиране, ще остане много малко разстояние между самите стъкла, ако изобщо е възможно това да се направи.

Някакви съвети? Някой да е правил нещо такова? Какви са ми опциите? Не ми се иска да сменям и дограмата ...
Георги Иванов(алцек) - специалист
Става колега,вземи размерите или по-добре вземи джамджията да дойде да си вземе той размерите и вече ще знае какво да направи.
miliad - майстор
Ако пакета е 24мм дебел не вярвам да стане,по точно ефекта като шумоизолация ще е незадоволителен.
Може да направиш двоен стъклопакет със стъкла с различна дебелина/4мм+5мм/, /4мм +6мм/ или /Триплекс 3.3.1 + 4мм/.Последното е с най-добра шумоизолация.
Ако държиш на троен стъклопакет/минимум 32мм ширина/, вероятно ще трябва да се сменят стъклодържателите.
Не трябва да забравяш и топлоизолацията така и така ще сменяш.
В нета има калкулатори на стъклопакети изчисляващи свойствата при различни комбинации на стъкла. Потърси и се информирай.
hyankov83 - напреднал
Хм, не се бях замислял за този вариант, мерси. Предполагам че в момента двете стъкла от стъклопакета са с еднаква дебелина. Дали бих могъл да запазя едното (примерно вътрешното) и да сменя другото с триплекс? Това би ли се доближило по звукоизолация до тройния стъклопакет?

Нещо друго което не ми е ясно... подобна работа може ли да се извърши на място или известно време ще трябва да бъда без прозорци :mrgreen:
miliad - майстор
Това със замяната само на едното стъкло не вярвам да се навие някой. Иначе ТЕОРЕТИЧНО е възможно, но ПРАКТИЧЕСКИ- не вярвам.Ако е изцяло нов пакет: просто идват и сменят стария пакет с нов и "те така".
За другия вариант, ще трябва да стоиш без стъкла някое си време.
hyankov83 - напреднал
Ах разбрах. За това му се вика "пакет" :mrgreen:

Но пак да попитам, ей така по лаишки, според твоя опит - с конфигурацията триплекс + бяло 4мм стъкло, на каква шумоизолация мога да се надявам? Според тази таблица разликата е едва 6 dB, тогава въобще не си заслужава ...
miliad - майстор
35 db според друга таблица. Ефект има, дали си заслужава ти решаваш.
radius - майстор
6dB са 4 пъти по-тихо :) Така по-добре ли ти звучи :wink:
joroantonov - специалист
Направи си шумоизолация на стената и след това мисли за смяна на стъклопакета. Разликата поне при мен е огромна преди и след това. Стъклопакета още не съм го сменил, защото поне за момента няма нужда. Като подкарат моторите ще видим как е и евентуално чак тогава.
hyankov83 - напреднал
radius написа:
6dB са 4 пъти по-тихо :) Така по-добре ли ти звучи :wink:
Добре ми звучи, но не е вярно. 10 dB разлика е около 100% по-висок шум. Т.е. 40 dB се чува почти два пъти по-силно от 30 dB. Та 6 dB разлика = да намаля шума на половина. Така погледнато, може би си заслужава.
joroantonov написа:
Направи си шумоизолация на стената и след това мисли за смяна на стъклопакета. Разликата поне при мен е огромна преди и след това. Стъклопакета още не съм го сменил, защото поне за момента няма нужда. Като подкарат моторите ще видим как е и евентуално чак тогава.
Стената си е достатъчно шумоизолирана. Проблема с шума е от прозорците и вратите. Освен това има радиатори, обзавеждане и т.н. Самата стена е боядисана. Нищо не мога да слагам отвътре по нея.
  • 1
  • 2

Тема "Вайс Профил - смяна от двоен към троен стъклопакет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: