• 1
  • 2
Вашето лично помещение
gardenER-- - специалист
Здравейте, скоро не съм се явявал във форума, пък и самата тематика този път е различна. Предстои ми освежаване на една от спалните и всекидневната. Въпросната спалня е доста студена през зимния сезон - над нея има открита тераса и на практика, топлината от стаята отива в нищото, няма абсолютно никаква изолация къщата, като искам да сложа на тавана каменна вата и гипсокартон, с цел топлината да се задържи, както и се чудя дали ще се спася от влага и мухъла (влагата е там, където водата се застоява над плочата), също така обмислям и над плочките да сложа ламинат с 5мм изолация, възможен ли в кондензът да се появи, тъй като на трудно-проветливите места се вижда влага
пет юни 19, 2020 1:06 amgardenER-- написа:
Здравейте, скоро не съм се явявал във форума, пък и самата тематика този път е различна. Предстои ми освежаване на една от спалните и всекидневната. Въпросната спалня е доста студена през зимния сезон - над нея има открита тераса и на практика, топлината от стаята отива в нищото, няма абсолютно никаква изолация къщата, като искам да сложа на тавана каменна вата и гипсокартон, с цел топлината да се задържи, както и се чудя дали ще се спася от влага и мухъла (влагата е там, където водата се застоява над плочата), също така обмислям и над плочките да сложа ламинат с 5мм изолация, възможен ли в кондензът да се появи, тъй като на трудно-проветливите места се вижда влага
Според мен ако сложиш изолация без да решиш проблема с проветряването на стаите и конденза - просто ще ви падне изолацията на главите, както си спите.
Реши проблема с конденза и тогава прави изолация, според мен.
gruio - специалист
Той конденза му според мен се появява заради студената плоча - до колкото разбрах плочата/терасата е и тавана на спалнята.
Може би ще е по-добре първо външна изолация на терасата/плочата за да се реши проблема с конденза.
Lutchezar - майстор
Задължителна хидроизолация ако няма отгоре, а по възможност и дебела топло изолация. 30-50 см. Тогава няма да има влияние температурата на покрива, няма да му виси нещо над главата, а влагата ще се регулира с проветряване/влагоабсорбатор/рекуператор.
шоп - майстор
чет яну 20, 2022 1:31 amLutchezar написа:
а по възможност и дебела топло изолация. 30-50 см.
+1 към мнението
аз имам точно над една от спалните открита тераса. Изолирах я отгоре над плочата с 45-50 см фибран, 2 слоя фипсфазер 10мм, хидроизолация и декинг.
Пускал съм снимки във форума из темите.
preslav - майстор
Сериозно ли половин метър фибран е нужен за изолацията или е някаква грешка на езика?
шоп - майстор
Всеки има глава на раменете си. Някои изолират и с 2 см:-)))

Няма грешка, а аз гонех и ниво.

Прикачен файл

IMG_20210827_120604_resized_20220120_061951417.jpg

Прикачен файл

IMG_20210827_120618_resized_20220120_061951040.jpg
schuldiner - майстор
Шоп, декинга към хидроизолацията как?
Аз го завинтвам към "свободнолежащи" импрегнирани летви върху битумна подложка, но не срещам разбиране от проектантите. За отбиване на номера лепя летвите за хидрото с монтажна пяна, ама така на мен не ми харесва...
При 10-20 см фибран върху плочата решението е замазка плюс хидро и после някаква настилка. За повече - струва си да се мине на дървена конструкция и пълнеж от лека /евтина/ вата. Повечето топлоизолация на покрива се съобразява с изолацията на стените - при 20+ см в стените на покрива ще е 40-50. През вата много по-лесно се извеждат пароотдушници, т.е. за влажни помещения е за предпочитане.
шоп - майстор
чет яну 20, 2022 8:22 amschuldiner написа:
Шоп, декинга към хидроизолацията как?
Ето в тази кратка тема съм показал със снимка как.
viewtopic.php?f=81&t=67249&p=1082518&hi ... 3#p1082518

Ако искаме 100% хидроизолация минаваме на крачета.
schuldiner - майстор
Питам как би го направил на открита тераса. При теб помня какво е - хем закрито, хем малка площ, та може човек да се заиграе да силиконира пробивите от винтовете.

Проблемът на gardenER сигурно може да се реши и само отвътре с топлоизолация и добра вентилация на спалнята, но не ни се гадае има ли теч или е само конденз от брутален термомост.
А и вече проникналата в плочата и замазката влага все някак ще трябва да се изведе, обаче с топлоизолация отвътре само ще пречим на естественото осушаване...
  • 1
  • 2

Тема "Освежаване на спално помещение - изолация?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: