Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Здравейте,
правя ремонт в къщи и сме решили върху стария ламинат да поставим нов с подложка. Старият ще го ползваме вместо OSB. Навремето ламината сме го поставяли върху замазката с 5 мм сива подложка. Не сме правили саморазливна, не сме мазали с грунд или друго. Има някои мноого леки неравности, но нито е хлопал, нито скърцал. Проблемът е с праха който отнякъде излизаше. Ламелите са клик система и помня, че купихме препарат за водонепропускливост с който майсторите мажеха ламелите. Та предполагам оттам прах не излиза. Остават заподозрени фугите между ламината и стената. И сме решили да ги запълним с еластичен уплътнител. Купих полиуретанов уплътнител Wurth K+D, полиуретанов уплътнител Судафлекс и универсален силикон на Момент. Идеята е да изолираме всичко което е под стария ламинат и на новия да оставим необходимото отстояние от стената. Въпросите ми са:
1. Това ли е начинът за изолиране на праха и съответно с какво да запълня фугите?
2. Трябва ли да обработя целия стар ламинат и с какво? С грунд ли да го намажа или нещо друго?

Благодаря!
infomar
Не разбирам за какъв прах говорите? Аз имам ламинат и вече години не усещам прах и то без никакви специални мерки. Прахът идва от вънка инак трябва да извира из под ламината. :?
infomar написа:
Не разбирам за какъв прах говорите? Аз имам ламинат и вече години не усещам прах и то без никакви специални мерки. Прахът идва от вънка инак трябва да извира из под ламината. :?
Чудесно е че нямате прах :yawinkle: , но аз имам. И точно "извира из под ламината" в краищата. Грешката която сме направили преди години е, че не сме обработили пода преди поставянето на ламината. Да забравим за причината /прах/ за запълване на фугите, това което купих- полиуретанов уплътнител и универсален силикон подходящо ли е? И преди поставянето на нов ламинат, трябва ли да "запечатам" с нещо стария?
Chefo77 - майстор
Здраво изсмуквате каквото можете по краищата с прахосмукачката. След което с монтажна пяна запълвате фугите между ламината и стената. Когато изсъхне, изрязвате надстърчащата част от пяната. Редите новия напреки на стария, или поне започвате от другата страна, за да не съвпадат редовете. Използвате 2 мм подложка на руло. И да не забравите первазите. Това е.
Chefo77 написа:
Здраво изсмуквате каквото можете по краищата с прахосмукачката. След което с монтажна пяна запълвате фугите между ламината и стената. Когато изсъхне, изрязвате надстърчащата част от пяната. Редите новия напреки на стария, или поне започвате от другата страна, за да не съвпадат редовете. Използвате 2 мм подложка на руло. И да не забравите первазите. Това е.
Така и направих. Смених стратегията защото много силикон и уплътнител отиваше. Фугите са около 1 см. широки, височината им е 1.5 см.-5мм подложка +ламината. Като видях колко бързо свърши първия флакон взех монтажната пяна. След изрязването остава пореста структура, смятам да мина върху нея със силикон или с уплътнител. Което докъдето стигне.
А да мина ли ламината/стария/ с грунд, да не би и между ламелите да излиза прах? Апартаментът е панелен и подовата замазка е каквато е правена преди години.
Chefo77 - майстор
Не мисля, че има грунд, който да хване върху пластмасата, още по-малко считам, че има нужда от него :)
EDI - майстор
И аз не виждам смисъл.Все пак ще имаш слой подлложка и отгоре нов паркет.Ако ти се играе, при монтажа може да слагаш гел на новия ламинат.Преди много години се слагаше гел, сега не знам дали се произвежда и ползва, Чефо може да каже.
Chefo77 - майстор
Произвежда се, но много малко се предлага. Според мен е ненужен към вреден. Допуските в сглобките са много малки вече и в повечето случаи добавянето на един филм влошава нещата.
jgt - специалист
Питам се: толкоз ли е сложно да махнеш стария ламинат, да почистиш добре основата, да я изравниш и нивелираш (за да изхвърля прах, значи хлопа на бая "балони") и ако е толкова ронлива, да я запечаташ нея? После, ако е нужно само за ниво, сложи пак стария, ако ли не - редиш новия, радваш се на изгледа, черпиш и години след това се кефиш???
Chefo77 - майстор
Ако ламинатът е много стар, може и да не подлежи на повторен монтаж. Другото е, че може да има някакви мебели.
Иначе си много прав! Дори и не е задължително да "го връща", изчиства хубаво, грундира с някакъв евтин грунд, слага по-дебела подложка (8 мм XPS например) и си реди направо новия.

Тема "Поставяне на ламинат върху стар ламинат и проблем с прах" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: