Много интересна и все по-често дискутирана тема.
hricava - специалист
Такаа колеги, не случайно питах тези дни в темата на leonardo_vd за цената на гипсофазера от 2 слепени 10мм плоскости. Оказва се, че цената е висока и на няколкото места , които звънях ми отговориха,че не ги доставят. Дори и с единични плоскости с дебелина 10мм цената e 6 лв на кв.м. При положение, че по технологията на Knauf са необходими 2 реда нещата стават за мен ценово непоносими.
Ето какво предстои всъщност:
Имам да правя хол 16 кв.м. с ламиниран паркет от 8мм.
Проблема е, че стаята в средата е ниска, а в двата края излиза на 0 и денивелацията е около 2-3 см, което е много.Реших да го правя по метода на Леонардо със суха посипка от перлит, но предвид цената на гипсофазера ми се очертава в главата идеята да го направя само с 1 слой гипсофазер от 10мм и отгоре да сложа ламинирания паркет, който е от най-дебелите на пазара. То ясно ,че това не го пише по книгите, но при мен се очертават 2 проблема, за което ще разчитам на вашите мнения:
:arrow: По какъв начин бих могъл да фиксирам гипсофазерните платна едно към друго, тъй като листите няма да се разминават на нут и федер а ще са просто правоъгълни платна?
:arrow: Дали един слой гипсофазер ще се окаже достатъчен дори да не са фиксирани платната, след като отгоре ще има ламинат и който предполагам ще спомогне за равномерното разпределение на товара, който се очертава в стаята да бъде голям?
Директното експлоатационното натоварване на плоча Vidifloor от 20 мм по спецификации е 2kN/m2, a точков товар печат 4х4см е 1,5kN.
boito - напреднал
Не съм професионалист,но според мен е най добре да си направиш една истинска замазка на пода и да си решиш всички проблеми.така или иначе ще вдигнеш нивото в стаята според мен най добрия вариант е обикновенна замазка
hricava - специалист
Да ако е само замазка бих и така постъпил въпреки мокрите процеси.Но ако трябва да съчетая с топлоизолация пред варианта да лепя по пода XPS и да правя замазки върху него с армиране бих предпочел суха посипка с гипсофазер. Като топлопроводимост XPS и гипсофазера са с идентични показатели..
boito - напреднал
Ако искаш и изолация най приемливия вариант е с "Дупрон".Не съм много убеден че ако сложиш гипскартон на пода в бъдеще няма да имаш проблеми..все пак това са материали които много от скоро са на нашия пазар и нямат достатъчна експлоатация..помисли си хубаво защото после може и двойна да излезе работата
EDI - майстор
А спомняш ли си стария метод на подово покритие - така нареченото дюшеме :-D редиш скара, слагаш стиропор, редиш отгоре дюшеме :-D Става супер, казвам го, защото съм го правил.
Аз ще ти предложа друг вариант - за да можеш едновременно да изравниш и да имаш топлоизолация, пробвай с ПДЧ плоскости. Няма нужда да са ламинирани - вземаш най-простото ПДЧ, може и 8 мм. На цена ще ти излезе долу-горе като гипсофазера. На местата, където е ниско, подлагаш летви, според денивелацията - хем ще служат и за захващане на плоскостите една към друга.
8180 - майстор
hricava написа:
......Като топлопроводимост XPS и гипсофазера са с идентични показатели..
Следя с интерес твоите "търсения", защото и мен ме интересува.
Тук обече внимавай - нещо бъркаш - гипсфазерът е ок. 4-5 ПЪТИ по- топлопроводим от XPS. А играе и дебелината.
hricava - специалист
8180 написа:
гипсфазерът е ок. 4-5 ПЪТИ по- топлопроводим от XPS. А играе и дебелината.
Да грешката е моя, но това за мен не е от такова голямо значение. Съчетанието гипсофазер 10 мм , посипка минимум 10 мм и ламинат 8мм ме устройват като топлоизолация на под при положение че помещението отдолу през зимата в повечето време го отопляват..
Явно никой не е пробвал по така да прави под, но от утре аз го почвам- навил съм си на ината да е по този начин. Очаквайте снимки в най-скоро време :)
jack71 - напреднал
абе това с ПДЧто нещо взе че ми допадна като идея. аз съм на гредоред. вдигнах оня ден балатума да скивам какво е отдолу и .... видях друг балатум. вдигнах и него и .... той е залепен за дъски. пък ми се ще да наредя паркет. паркета го имам останал от друга къща - нов 2ро к. буков. та се чудя дали не мога да накова ПДЧ или само фазерни плоскости за дъските и да пердаша паркета отгоре?
velsi - Почетен майстор
Можеш, но ще ти е трудно да ги нивелираш. Затова аз мисля да подходя така: Да направя скара от летви примерно 3х3 см и да я навинтя върху дъските като същевременно нивелирам с подложки тук-там. Скарата да е по-нагъсто, да речем 30х30 см. После върху наредената и нивелирана скара да навинтя плоскостите, но не цели, а нарязани на квадрати 60х60 см. Така ще се работи по-лесно, възможно е допълнителна проверка на нивелацията и допълнително подлагане между плоскостите и скарата, ако се наложи. После подложка и ламинат. В оставащата кухина би могло да се положи някава изолация.

Тема "Идея за сух под" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: