• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
hricava - специалист
Преди 2 месеца писах в този форум за това, може ли да се направи сух под по системата Knauf, но да се избегне полагането на 2 слой гипсофазер, поради финансови причини.Така или иначе бях решил, че ще го правя и се заех да реша проблема с голямата денивелация на стаята ми които на места достигаше 3-4см. именно по този начин. Другата причина беше, че стените от гипсокартон вече бяха направени и съответно налепени тапети и с използване на мокри процеси неименуемо щеше да се стигне до измърсяване, а и имайки предвид денивелацията щеше да се наложи да чакам плочата да съхне.
И така за направата на сух под са ви необходими:

1.Гипсофазерни плоскости 1,5м/0,5м/10mm Widifloor. В краен случай особенно в малките градчета може да използате и Widiwall. Цената му е около 6.00 лв. за кв.метър.
2.Перлит за строителство подобие на стиропор с различна големина на зърната - цената му е около 8-9лв за чувал за 100литра. Изображение
3.Найлон /аз използвах покривен/ 20 м2 за 1лв.,
Изображение
но съветвам да ползвате малко по-дебел, тъй като покривния е доста тънък и се продупчва от перлита.
4.Конусни винтове/рапидки/ за гипософазер 19мм - 2 ст на брой.
5.Инструменти-електрическо зеге, рулетка, нивелир, мастар,винтоверт за завиване на винтовете


Това от което изходих е, че стаята ще бъде правена с гипсофазер в един слой, а не в два, както е по системата Кнауф.Тъй като крайното покритие е ламинат нареждането на фазера ще става успоредно на прозореца, а ламината ще се реди напречно и така се надявам да постигна по равномерно натоварване.
Ето самата процедура:
Нивелира се стаята.
Правят се майки от ленти гипсофазер за да се води мастара върху тях.Особенното е че всяка плоскост лежи по ширината си на две майки. Майките са с ширина 6-8см, тъй като самите плоскости ще се завиват с рапидки към майката и гледах да лежат на по голяма площ.
Майка се прави като се реже ивица от фазер посипва се по земята от перлита, слага се ивицата върху него и с почуквания, притискане за уплътняване се нивелира.
Изображение
По същият начин се постъпва с втората майка на 1м от предишната, там където ще лежи плоскостта.
Посипва се перлит между майките и с мастара бавно и внимателно се изтегля, като се внимава да не остават неравности.Това е много важно да се спазва, тъй като после при стъпване се появява нещо като ефект на дишане, вследствие на това, че остава въздух.
Изображение
След като се изравни перлит на разстояние за една плоскост се поставя найлона, като имайки предвид че е 20 м2 го разпределих така, че да стигне за цялата стая. Плоскостта се полага върху перлита от 2 души съвсем спокойно.
Изображение
Целта на поставянето на найлон е не хидроизолация, а да се избегне излишното разпиляване низ стаята и ако решите да пуснете плочата малко по от високо ще избяга половината перлит под нея.
Освен това тъй като се оставя отстояние от стената за разширение това пространство според спецификациите трябва да се запълни с минерална вата. Хубаво ще е дори да се натъпче тази вата под нея да бъде найлона, за да се избегне излизането на перлита.
И така завиват се видиите към майката през разстояние 30см. Общо за плоскост някъде къв 14-16 видии.
Изображение
Следва повтаряне на процедурата до края на стаята.Важно е да се отбележи, че преди полагане на фазера и найлона следва майките да бъдат изчистени от перлит.
Ето и крайния резултат :
Изображение

Това е в общи линии поставянето на гипсофазер на под без използването на 2-ри слой, както е по изискванията на Кнауф. Лично аз няма да тръгна да обяснявам защо съм го правил така, а не примерно както Кнауф. Това, което съм направил е базирано на направеното от колегата leonardo_vd, но тъй като той го е правил с много скъпи и трудно намиращи се плочи измених нещата по гореописания начин :)
leonardo_vd - модератор
Добре е станало, но защо поне не размина фугите на листовете така както се прави при таваните. Не мисля че ценово е изгодно да спестиш втория пласт, аз те съветвам да го сложиш, като го залепиш с лепило, може и хелметекс.
hricava - специалист
Фугите не ги разминах, понеже парчето извън двата цели листа е само 30 см и тях оставих за накрая, след като наредих целите листи, тъй като имах съмнение , че няма да ми стигне фазера. А 2 слой не наредих , понеже сметката вече се връзва на 13- 14лв на м2., което за мен поне е много. Цената, която си обявил в твойта тема за слепените плоскости би ме устроила, но за съжаление няма такива на такава цена..
leonardo_vd - модератор
hricava написа:
Фугите не ги разминах, понеже парчето извън двата цели листа е само 30 см и тях оставих за накрая, след като наредих целите листи, тъй като имах съмнение , че няма да ми стигне фазера. А 2 слой не наредих , понеже сметката вече се връзва на 13- 14лв на м2., което за мен поне е много. Цената, която си обявил в твойта тема за слепените плоскости би ме устроила, но за съжаление няма такива на такава цена..
Навремето се намираха тези материали на добри цени, но уви сега ги няма.

Похвалност от мен за добрата работа която си свършил.
Дано и други се престрашат да го направят.
myrchak - специалист
:-D
добре е напраено!
сега ме интерисува ? какво мога да сложа отгоре -балатом !
ламиниран паркет? или нещо друго :!:
hricava - специалист
Аз положих ламинат с дебелина 8 мм..
zip
съжалявм че пак повдигам въпроса, обаче поне за мен все още има неяснота относно това дали поддава пода
в инструкциите на knauf не се казва нищо за скара обаче на снимката от обучението което са провели фазера се поставя върху напречни "майки" (или както там се казват)
http://www.knauf.bg/knauf/home.nsf/0/A5 ... 390029C73D
освен това перлита който поставят е доста едър на вид (дали изобщо е перлит?)

моля, някой който има опит (освен леонардо), да сподели или да посочи други технически проспекти
Тани - модератор
Тези "майки" се ползват само за нивелиране и изравняване на посипката и след това се махат. Ако забелязваш са метални и са доста над нивото на посипката!
leonardo_vd - модератор
zip написа:
съжалявм че пак повдигам въпроса, обаче поне за мен все още има неяснота относно това дали поддава пода
в инструкциите на knauf не се казва нищо за скара обаче на снимката от обучението което са провели фазера се поставя върху напречни "майки" (или както там се казват)
http://www.knauf.bg/knauf/home.nsf/0/A5 ... 390029C73D
освен това перлита който поставят е доста едър на вид (дали изобщо е перлит?)

моля, някой който има опит (освен леонардо), да сподели или да посочи други технически проспекти
Това в сайта на Кнауф не е Перлит, а Силиперл - което е тяхна посипка само за тези подове, в съсътава и влиза най-често СГУР , за това е по-плътна и по-неподаваща. Перлита не подава когато е положен добре и не по-дебел от 5-6см.
trademark - напреднал
Тани написа:
Тези "майки" се ползват само за нивелиране и изравняване на посипката и след това се махат. Ако забелязваш са метални и са доста над нивото на посипката!
Извинявам се че се намесвам и без умисъл за обида ,но явно имаш предвид мастара а иначе майките остават отдолу и за тях се захващат плоскостите

Нищо лично!
  • 1
  • 2

Тема "Сух под система KNAUF икономичен вариант" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: