Много интересна и все по-често дискутирана тема.
nasco2 - специалист
dito написа:
: разширяват се ламелите по дължина и когато температурата падне и започнат да се свиват, да останат малки фуги4ки по къстата им страна заради лошо залепване, тежест от мебели и т.н. Защото едно е да има 2 залепени ламелчета, друго е да са 4. Така предполагам :)?


Не е ли клик системата :? за лепене при ламината доста одавна не се говори, освен в случаите когато се слага нещо подобно на лепило което уж предпазва от влага.
dito - специалист
Досега си мислех, че по късата страна няма клик :lol: Преди да питам, трябваше да си припомня по-добре това, което гледах преди време из нета.
Добре, значи това ми притеснение за фугичките отпада. Благодаря отново за отговорите!
bisserk - помощник
Здравейте,

Ще редя ламинат в хола. Усвоил съм терасата и в резултат имам две колони, която леко отсичат помещението.
Имам 2 прозореца, както се вижда и от снимката. Единият е директно срещу вратата и гледа на изток, а вторият гледа на юг (този от усвоената тераса).

Как ще е най-добре да редя ламината?
Знам, че съветват да е перпендикулярно на прозореца, но в случая няма ли да е по-трудоемко предвид колоните?
Ако ги редя успоредно на големия прозорец ми се струва по-лесно.

И още един въпрос: От къде ще е най-добре да започна реденето?

Прикачен файл

apartment-hol-m.PNG
с червено е маркирано мястото за кухнята
apartment-hol-m.PNG (38.23 KиБ) Видяна 7104 пъти
dito - специалист
Реди успоредно на късата страна, така визуално ще разшириш помещението, а и ще ти е по-лесно. При мен ситуацията беше почти същата, едниствената разлика е, че го нямаше малкия ти прозорец (още един аргумент в твоя случай). Не смятам, че си личат фугите в момента. За разлика от шарката, която определено стои по-добре напречно.
Започнах да редя с цяло парче от вратата, защото уж е най-натоварено там, но дали е било правилно, все още не мога да дам отзив :)
nasco2 - специалист
Редиш го както искаш и както ти е удобно. Посоката на редене има значение при естественият паркет, тъй като е по износоустоичив в едната посока и тогава се съобразява с движението в помещението. А от къде да започнеш, няма значение, стига да ти е удобно. Тука има значение с лявата ли ръка работиш или с дясната, поне при професионалистите, при хоби редене без иаградени навици почти няма значение. С две думи действаи смело.
bisserk - помощник
Благодаря за отговора, dito!

Но при теб ламинатът е с фаска, и няма разлика особено казваш?
А това с фаската практично ли е? Имам предвид не събира ли боклучета?

nasco2, не знаех за естествения паркет. Благодаря за инфото. Но още един довод, който изтъкват е, че като е перпендикулярно на прозореца, не си личат толкова снадките...
А относно реденето, може би има също значение за донабиването при редене. Имам предвид, нали се чука с чукче?
dito - специалист
bisserk написа:
Но при теб ламинатът е с фаска, и няма разлика особено казваш?
А това с фаската практично ли е? Имам предвид не събира ли боклучета?
В крайна сметка купих друг ламинат, без фаска... за което май съжалявам. Вече има откъртени 2-3 мм на едната фугичка, защото аватарът ми :roll: си бута столчето за хранене по него и... не знам дали има настилка, която да се противопостави на двегодишна хала. Но в другата стая е с фаска и още не е успял да го нарани, а е слаган малко преди да се роди. Разбира се, това е само частен случай, не искам да изказвам категорично мнение. А относно боклучетата - не мисля, че е особен проблем.
Както и да е, послушай колегата - зависи от конкретната ситуация при теб. Лично аз съм доволен, че не робувах сляпо на правилото за редене перпендикулярно на светлината - фугите, макар и без фаска, не се набиват на очи. Ако успея да снимам на дневна светлина, ще пусна снимка сам да прецениш.
bisserk - помощник
ОК, ще съм ти благодарен, ако успееш да пуснеш снимка.
dito - специалист
Всички снимки са правени срещу прозореца (гледано в обратна не се виждат въобще). Струва ми се, че няма разлика между успоредните и перпендикулярните. Не зная след години дали няма да се отличат, но поне засега съм доволен, че редих в тази посока.

Прикачен файл

p2.JPG
p2.JPG (40.32 KиБ) Видяна 6967 пъти

Прикачен файл

p3.JPG
Помествам я така заради размера
p3.JPG (34.14 KиБ) Видяна 6967 пъти

Прикачен файл

p4.JPG
p4.JPG (39.61 KиБ) Видяна 6967 пъти

Прикачен файл

p5.jpg
p5.jpg (36.43 KиБ) Видяна 6967 пъти
Последна промяна от dito на пет фев 05, 2010 9:25 am, променено общо 1 път.
bisserk - помощник
Супер!

Даже мисля, че късите снадки, които идват перпендикулярно на прозореца в случая се виждат повече, отколкото другите.... т.е. ако го беше редил по общоприетото правило, щеше да е дразнещо.

П.П. И ти ли си усвоявал тераса? Виждам, че като мен имаш 2 колони при прозореца.

Тема "Съвет за редене на ламинат." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: