• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 50
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
единак - специалист
Един тъп въпрос, ако може да вметна. Какви инструменти са необходими за да си наредя паркета най-лесно и без ...майката?
Питам само за редене с лепене, без циклене, фугиране и лакиране.

1. Предполагам шпатулка за разнасяне на лепилото - плоска, с гребен или някаква специална?

2. Нещо с което да се режат паркетините бързо, равно и лесно.

3. Чук за да се причукват една към друга - тук трябва ли да се подлага нещо специално? Специален чук?

4. Някакви стяги?

5. Друго...?

На мен още ми е далеч, но искам да си изясня нещата за да реша какво да правя....
Chefo77 - майстор
Маламашка със зъби 5 мм (на някои места му казват шпатула). Лепилото се разнася на гребен на пода равномерно, като гледаш да не се наслоява и да не навлиза в нута. Чук за причукване - по избор. Не се чукат директно паркетините, а си режеш парче от паркета. Когато чукаш, внимавай парчето-дорник и посоката на удара да са хоризонтално, силен удар под ъгъл ще нарани ръба на паркетината. За рязане се използват настолен циркуляр и герунг (пендула), но за една стая може да използваш зегето, ако имаш. За издърпване на последните дъски можеш да използваш отвертка или длето. Стяги не ти трябват.
Предполагам, че искаш да си наредиш стаята в тип "дюшеме".
Най-трудно е да се "пусне" майката. Когато я пуснеш и изправиш добре, нататък няма да имаш проблеми. За дистанциране от стената използвай камички - триъгълни парченца дърво. Отстоянието от стените трябва да е съобразено с перваза, който ще монтираш - ако е PVC, первазът покрива 20 мм и фугата я остави около сантиметър.
Пускай парчетата максимално плътно до ъгъла, който се образува от вече монтираните паркетини. Целта е паркетината, която се монтира, да се движи максимално малко върху лепилото - по този начин няма да събере лепило между нута и перото и ще можеш да монтираш дъските без затруднения.
Като застъпки между дъските - както ти харесва, но имай предвид че колкото по-строга е застъпката (например на половин дъска), толкова повече материал ще изхвърлиш. Ако гониш половин дъска при 50 сантиметра дължина на дъските, и стаята ти е 4.10 да речем, на всеки ред ще изхвърляш приблизително 17 сантиметра от дъска. Минималната застъпка трябва да е равна на широчината на дъската.
Слагай камички в началото и края на всеки ред, за да не мърда като ходиш отгоре. Разнасяй лепило за толкова редове, че да можеш спокойно да работиш с ръцете си - 35-40 сантиметра са достатъчни. И не прекалявай и с "дължината" на разнесения слой - не е добре лепилото да засъхва докато наредиш дъските отгоре.
Другите видове редене са малко по-сложни, ако държиш и тях можем да ти обясним :)
единак - специалист
Супер си... Иска ми се да го редя на рибя кост, ама от онази, която има по повече от една паркетини в направление. Не знам дали става ясно... В тази тема има сниман такъв начин някъде из страниците, ама на тоя комп не ми показва снимките и не мога да дам по-точен линк...
Chefo77 - майстор
Вероятно имаш предвид двойна/тройна/четворна рибя кост. Избери си как искаш да бъде дължината на дъските - по дължината на стените на стаята или диагонално, както старата рибя кост. И за двата типа редене ти е необходим класически паркет, т.е. паркетините да са т.нар. леви и десни.
Spokoiniq - майстор
Eтo в едната ми спалня двойна рибена с широк ламел, за троен не ми хареса как изглежда.И малко заигравка по стената, паркетчията полудя от цикленето на ръка(всичките ми радиатори са така :lol: )

Прикачен файл

DSC02029.JPG
DSC02029.JPG (109.41 KиБ) Видяна 7303 пъти
единак - специалист
Вече съм с моя си компютър. Явно за тройна рибя кост говоря, с основни паркетини, успоредни на стената. Поясни за тия леви и десни, класически...

Прикачен файл

hpim8964.jpg
hpim8964.jpg (55.31 KиБ) Видяна 7059 пъти
Spokoiniq - майстор
В твоя случай хоризонталната спрямо монитора паркетина е с перо по горния дълъг и десния къс ръб, а вертикалната е с перо по горна къса и дясна дълга страна, демек ако ги допреш една до друга са огледални
Chefo77 - майстор
Spokoiniq написа:
В твоя случай хоризонталната спрямо монитора паркетина е с перо по горния дълъг и десния къс ръб, а вертикалната е с перо по горна къса и дясна дълга страна, демек ако ги допреш една до друга са огледални
Успях да схвана само последното, но то е защото е 7 сутринта и малко съм неадекватен :)
Аз бих обяснил така: като изправиш дъската вертикално с лице към теб, когато двете пера (на къса и дълга страна) се събират в горен ляв ъгъл, дъската е "лява", ако се събират в горен десен - "дясна".
Та - ако говорим за тройна рибя кост, събираш 3 еднакви дъски в един блок. Оттук нататък обяснявам само с него. Ще ти трябва и хубав прав ъгъл като инструмент, някои му казват "гьоня".
Избираш си най-видимия ъгъл на стаята, ако пък е прав, е супер :) Да речем, че започваш от горен ляв ъгъл на стаята на снимката. Вземаш един ляв блок и го поставяш с перата навън на отстояние около сантиметър от стените на въпросния ъгъл, като дължината на блока е по лявата стена. Принципно е по-добре да махнеш външните пера на блока, за да може това отстояние да е 1 см навсякъде и перата да не му влияят, добре е всички външни пера, които остават към стена да се махнат. След като поставиш този блок, идва ред на десния такъв - той се поставя перпендикулярно на първия, като трите пера на късата страна влизат в нута на дългата страна на левия блок, а перото на дългата страна е на 1 см от стената насреща ти. Т.е. двата горни десни ъгъла на блоковете се срещат в една точка (по обяснението ми кой блок е ляв и десен). Дотук вече си получил една Г-образна фигурка от двата блока. От нутовете на двата блока се е получил прав ъгъл, който измерваш с инструмента, не трябва да има никакво отклонение - ако е необходимо коригираш. По получения прав ъгъл действаш все едно е ъгъла на стаята - ляв блок, на който дългото перо влиза в нута на предишния ляв блок, а перото на късата - в нута на дългата страна на предишния десен блок. И така се движиш по диагонал на стаята. Когато монтираш втория ляв блок, ще видиш, че от страна на лявата стена се получава още един ъгъл. Там се монтира десен блок, който е скъсен откъм перата на късата страна толкова, че да остане 1 см до стената
По принцип е добре когато пуснеш 2-3 блока по диагонала, да запълваш квадратите. Прави се с цел стабилизиране - като ги запълниш ще закамиш паркета откъм стената и ще ограничиш движението му и риска да отвори фуга не където трябва или да избяга основния прав ъгъл.
Дано обяснението ми да не те е объркало още повече :) Мисля, че като гледаш снимката и следваш логиката, и като спазваш основното правило - левите по дължината, десните по ширината (на стаята на снимката), ще успееш да наредиш паркета. Ако пък си от Варна, свиркай като наближи момента да почнеш, ще дойда да ти покажа как става :)
И да знаеш, че при тези начини на редене (не тип дюшеме) е много важна геометрията на паркета. Колкото и да е изгоден един паркет, ако геометрията му бяга (паркетините не са правоъгълници, а четириъгълници), ще се озориш с реденето. Не че няма да стане, но ще се озориш :) Ако си от София, пиши на parketimilanov, той ще ти предложи хубав паркет после да не псуваш ... много :-D
karasko - помощник
Здравейте,

Имам следният въпрос. В едно от помещенията в къщи имам дюшеме от иглолистен материал, което искам да изциклия и да оцветя в бяло. Бихте ли ми казали какво мога да ползвам за оцветяването? Байц става ли или не е много подходящо?

Благодаря предварително!
parketmilanov - специалист
всички по-добри фирми които произвеждат лакове имат и байцове, независимо дали ще са на водна основа или маслени , или спиртни , просто си харесай цвят обиколи магазините и стреляй смело
:)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 50

Тема "Всичко свързано с паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: