Много интересна и все по-често дискутирана тема.
solo5 - майстор
Имам приятел, който е с ламинат за 6 лв, сложен преди 5 години и стои като нов :-D
MamaMy - майстор
И аз се наиграх с ламинат. Купих си от Практикер за спалнята на втория етаж Кроношпан, полски. Хубав, но скъп. На 24 лв. Търсих и на други места, но по-евтин такъв не намерих. Наредих го върху дюшемето само със звукоизолация. Нямаше никакъв проблем. Самите плоскости отдолу бяха кафяви на цвят и подобни на бакелит. Остана ми един цял пакет и половина. След няколко месеца като тръгнах да правя кухнята и реших да сложа същия. Така и така имам доста останал пък и като си оставя за смяна ще си оставя само един резерв. Отидох до Практикер и останах приятно изненадан с една промоция на 17 и нещо лв. Взех абсолютно същия номер и модел. Като се прибрах започнах да редя първо стария и то там където щяха да бъдат кухненските шкафове. Ако случайно има някаква разлика, да не си личи чак толкова. Оказа се, че разлика има и то доста голяма, но не толкова в цвета и шарката, а в материала. Новия пакет се оказа със зелена основа подобна на кадастрона от ученическите ми години. С други думи, пресована хартия. Още щом започнах да го редя и усетих разликата. Първите две плоскости им откъртих бердовете още докато ги оглеждах. Това както и да е. Понеже беше за кухня, пък и на първи етаж, се постарах и купих термо изолация(една специална за ламинат, тънка зелена). Изолацията се оказа супер в последствие. Купих и Кликгарда за да запазя фугите от влага. Всичко беше точно. Подредих го със съвсем малко забележки. Оставих си фугата към стените по същия начин както и в спалнята. След един месец всички кликове са се надигнали. Не е много, но е изключително дразнещо. За това време кухнята все още не се ползваше и не е мита въобще. Все още нямах и мивка. Само бях сглобил шкафовете. За влага въобще изключвам. И в момента след 2 години ползване нямам, но кликовете си останаха гадно набъбнали на целия нов ламинат. Старата партида плоскости не са мръднали. Дори тези под кухненските шкафове. Съдете сами как ни лъжат с тия промоции. А мисля, че вече ламината се прави във В. Търново. Там направиха завод. Не вярвайте на етикета. :|
Chefo77 - майстор
Кроношпан или Кронопол? Първото е немската фирма-майка, второто е полския сателит за ламинат (където изнесоха старите матрици от майката, преди да ги командироват в Русия). Всъщност, Кронопол не е лош ламинат от ... да го наречем ниския среден клас.
Едно уточнение за всички, които ги лъжат по Практикери, Бриколажи и т.н. Изкуствена термоизолационна подложка за ламинат НЯМА. Единствената подложка, която има някакъв топлоизолиращ ефект, е естествената на Кронотерм (мисля че беше само 5.5 мм), но там цената е без коментар. Всичко изкуствено на пластмасова основа е звукоизолиращо и за - като ходиш да не ти трака ламината върху замазката. Ааа, да - и за докарване на ниво :)
MamaMy - майстор
Термоизолацията е на правоъгълни листове. Има черни и зелени и са някъде там. Около 5 мм. Аз купих от зеления. Дори на допир се усеща топлина от него :lol: . Наистина не е евтина, но е добра. Дори много.
Chefo77 - майстор
MamaMy написа:
Термоизолацията е на правоъгълни листове. Има черни и зелени и са някъде там. Около 5 мм. Аз купих от зеления. Дори на допир се усеща топлина от него :lol: . Наистина не е евтина, но е добра. Дори много.
Колега, нали не бъркаш отразената от тялото топлина с изолацията? :)
Естествената изолация няма как да я сбъркаш, тя не е пореста и се реже много трудно с макета. И от нея остават влакна.
BLUEFEN - специалист
Той говори за VTM изолацията ( Братовчедка на фибрана ). А тя в никакъв случай не е естествена.
Chefo77 - майстор
BLUEFEN написа:
Той говори за VTM изолацията ( Братовчедка на фибрана ). А тя в никакъв случай не е естествена.
Тя му е толкова далечна братовчедка, че него го е срам да се споменава даже :)
MamaMy - майстор
Не съм твърдял никъде, че е естествена. Нали това да отразява топлината е едно от основните свойства на изолациите? То ако я провежда няма да е изолация :wink: Препоръчвам на който желае да сложи и да подържи ръка върху различните изолации. Така ще разбере как са. :? Въобще не съм специалист в строителството, но нали форума е за такива като мен. Да споделим опит и да предпазим другите от нашите грешки. Един приятел ми я препоръча и останах много доволен. Имам листове фибран колкото за цялата стая, но тази тънката ми хареса повече. Сега при ходене в спалнята и кухнята има голяма разлика в температурата на пода. При положение, че спалнята е на втори етаж, гредоред и ламината е реден върху дюшемето, пода е по-студен от кухнята. Тя пък е на първи етаж. Там пода беше направен само от фугирани с цимент тухли. Върху тях има много тънка замазка и тази нищожна изолацийка. При ходене се усеща значително по-топлия под.
BLUEFEN - специалист
MamaMy , слагай смело и не се притеснявай.

П.с Чефо , важното е , че на външен вид го докарва... :-D

Тема "Един неприятен ефект при ламината?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: