Много интересна и все по-често дискутирана тема.
detronik - специалист
rulom - Благодаря :-D сега вече разбрах. Значи и аз точно за същото нещо съм си мислел.

А всички които предлагате силикона - това санитарния силикон за баня ли е или е друг тип?
Chefo77 - майстор
Санитарния е акрилен най-често :)
Къде живееш, да свърша едно добро дело :) :)
Дай един телефон.
detronik - специалист
Благодаря момчета!
Мисля да опитам с варианта с дюбел пироните че ми се вижда по-надежден. Ако и така не стане тогава вече вдигам ръце и се предавам.

Chefo77 - във Варна съм, ама и този път ще опитам сам да се преборя и ако не стане ще викам за помощ(дано не се налага де). Благодаря за отзивчивостта! :)
PLOCHKATABG - специалист
Chefo77 написа:
Санитарния е акрилен най-често :)
Къде живееш, да свърша едно добро дело :) :)
Дай един телефон.
Санитарен силикон няма нищо общо с акрилен !

Детроник, със санитарен силикон няма да мръдне грам, хваща много добре и държи на усукване . Намери си дъска с дължината на преходната лайстна, лепиш, слагаш дъската отгоре, товариш стежест, на другия ден си готов.
detronik - специалист
Всъщност сега като се замисля, дето съм слагал монтажно лепило улея на лайсната, в който влизат дюбелите е запушен и ако не мога да махна лепилото ще трябва да я лепя със силикон. Значи санитарен, безцветен...а той ще хване ли и за ламината? За плочката знам че ще държи, щото това му е работата, въпроса е за лайсната и за ламината ще държи ли? А, май пропуснах да кажа, че лайсната е метална...от нещо като алуминий, ама много твърд(сплав вероятно някаква). Уточнявам, понеже съм виждал едни като имитация на дърво...от друг материал са. Та на моята дали ще държи силикона е въпроса. Понеже монтажното лепило се отдели като формичка от лайсната, пък уж трябваше да се залепи за нея.
pavkatay - майстор
а при варианта с лепенето не трябва ли да се вземат предвид линейните разширения на ламината. да не се получи така, че залепената лайсна да се яви твърда връзка между неподвижния теракот и разширяващ или свиващ се ламинат :?
PLOCHKATABG - специалист
pavkatay написа:
а при варианта с лепенето не трябва ли да се вземат предвид линейните разширения на ламината. да не се получи така, че залепената лайсна да се яви твърда връзка между неподвижния теракот и разширяващ или свиващ се ламинат :?
Да, разширението при ламината е гадно нещо, но точно за това се прави със санитарен силикон, който може да поеме тези разширения на 80-90 см, все пак няма да има заклинване на целия паркет.
Chefo77 - майстор
Не, колега, не санитарен! Санитарният силикон няма почти никакви лепящи свойства - това не е фуга за запълване, това е елемент, който понася натоварване! Универсален, цена между 4 и 7-8 лева, мирише на оцет. Може би най-добър е на Ceresit, там мисля беше CS24 като модел. Прати един телефон и днес надвечер ще те навестя.
Павка, лепенето със силикон позволява много по-добре линейното разширение от набутания във фугата пирон-дюбел :) Освен това има и нещо друго - като го захванеш с пирон-дюбел, мястото между отделните дюбели трака, бие на кухо. Решението е да сложиш тънка ивица силикон в краищата на лайсната, да послужи като омекотител. И пак се връщаме на залепено със силикон :)
Цветните лайсни са или пластмасови с фолио или алуминиеви с фолио. Твоята вероятно е алуминиева.
PLOCHKATABG - специалист
Chefo77 написа:
Не, колега, не санитарен! Санитарният силикон няма почти никакви лепящи свойства
Нищо подобнооо. Много неподготвени изказвания. Някога да ти се е налагало да махаш залепен санитарен силикон от фаянс или теракот ?
И той не бил лепял, боже слезни и си прибери вересиите.
Приятел първо научи на какво се казва санитарен силикон, санитарния силикон е на ацетатна основа и няма нищо общо с акриалата на който ти викаш санитарен :
Chefo77 написа:
Санитарния е акрилен най-често :)
Акрилата е на водна основа и единственото предимство е, че е евтин и може да се боядисва.
Спри да се излагаш !

Ето това са "акрилни" силикони на водна основа(изключвам двата, които не са точно акрилни, но и те са на водна основа) и нямат нищо общо със санитарния, който в момента нямам в мен за да снимам, просто не всички куфари са в нас, но има снимки по нета колкото искаш .

Изображение

Санитарния силикон е уникален за лепене на лайстни и подобни .
Chefo77 - майстор
Да, колега, в случая греша!
Тъй като санитарните силикони, на които съм обръщал внимание, са основно бели, ги бъркам с белия акрил. Работил съм с един-единствен санитарен миризлив (сив, на Ceresit), но съм го ползвал за фугиране на первази с хромникелово покритие.
Не съм лепил със санитарен силикон - казах откъде ми идва заблуждението :ops:
Извинявам се за грешката, респективно грешното мнение.

Тема "Проблем с монтажа на преходна лайсна! ПОМОЩ!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: