Много интересна и все по-често дискутирана тема.
detronik - специалист
Здравейте,
Надявам се да не съм пуснал темата на грешно място! Та...
Имам проблем с една преходна лайсна, която не знам вече какво да я правя.
Лайсната изглежда така: (дано се разбира както съм я скицирал)

Прехода е между теракот и ламинат(разлика в нивата не повече от 1мм).
Предлагат си я с пластмасови дюбели, които се нанизват на нея и после се зачукват в дупката, обаче това ако имаме нормална замазка.
Моята е една ронлива, дето с пръст като мина по нея и се рони, та дюбела не държи изобщо. На втория ден след поставянето беше изкочила. Пробвах с рядък гипс в дупката, не става. Изронва се около гипса и пак се повдига.
Залепих я с лепико(монтажно)-разлепи се от метала на лайсната(иначе долу дъжи към ламината и плочките). и сега съм я махнал и се чудя какво да я правя.

Моля дайте идея как да я закрепя!

Има ли такива пластмасови дюбели като оригиналните обаче двойно или тройно по-дълги, че да ги набия направо в бетона на плочата?
Или нещо да приспособявам? Мислех дюбел-пирони, но не съм много
сигурен...??? (не ми се иска да я дупча, понеже я взех такава точно заради това, че не се виждат винтове отгоре й)

Поля помагайте!!!

Прикачен файл

Lajsna.jpg
Lajsna.jpg (7.03 KиБ) Видяна 19815 пъти
BAlexandrov - специалист
Едни дебели дюбели с монтажно лепило за по-сигурно в плочата и тези от лайсната да влязат в тях?
rulom - модератор
При 1 мм разлика и добре легнал ламинат можеш да си сложиш самозалепваща лайсна, ама все пак имай предвид, че ламината ще се "движи" , другия вариант е да вземеш обикновени винтове и дюбели с по-голяма дължина и да запилиш главата на винтовете така, че да влезнат в канала за скрития монтаж. Става и това, ама всичко е относително и зависи ламината дали е положен на идеално равна основа и дали е под някакво напрежение или е свободен...пробай ....
detronik - специалист
BAlexandrov - оригиналния дюбел е 7мм дебел. Значи ми трябва дюбел с отвор 7 мм. А външно не зная колко трябва да е дебел...има ли такива огромни дюбели?? То май и разстоянието м/у ламината и плочките няма да ми стигне...не знам :?

rulom - мислил съм по този въпрос за обикновени винтове-дълги и дълги дюбели, но трябва да разпробия лайсната отгоре, за да мога да завинтя винтовете. Ще стане грозно. Или... аз май не разбрах какво точно ми предлагаш...може ли без да дупча лайсната?
Аз си мислех да изшлайфам пирона от комплекта дюбел-пирон. Нали той не се завинтва ами се начуква, тогава няма нужда да се дупчи лайсната. Може би това имаш предвид.
А за ламината - той си мърда понеже има подложка. Като стъпя си потъва по мъничко заради смачкването на подложката(тя е 3 мм).
Повърхността под ламината беше много зле, но и направих лека замазкаи се изтавни, та ламината не подскача на едно място като стъпиш на друго.
А варианта със самозалепването не ми допада...несигурно ми се струва.
rulom - модератор
Не си ме разбрал или аз не се изразих правилно.
Взимаш по-дълъг винт и дюбел и запилваш главата на винта така, че да влезе в канала и ще стане по-здрава връзка и пак ще е скрита....
detronik - специалист
rulom - май пак не разбирам :?
Значи на скицата сивия детайл е едно цяло. Няма отделен дюбел, който да влезе в пода и в него да се набие нещо друго.
Слагам още една снимка намерена в нета. Дюбела ми е такъв като на снимката. Т образен пластмасов с ребра, които след набиване в дупката в пода се законтрят(или поне би трябвало)
За дългия винт и дюбел добре ама ако има винт, трябва да го навия, а лайсната е без дупка. Мога единствено да удрям в/у нея и да набивам. Затова и си мисля за дюбел пирон, ама не знам ще държи ли.

Прикачен файл

pvc-d-p0200.jpg
pvc-d-p0200.jpg (5.63 KиБ) Видяна 19781 пъти
rulom - модератор
Май не бях много ясен :wink:
Значи зимаш по-дълъг дюбел-пирон и оформяш главата на "пирона" с ъглошлайф като главата на пластмасовия, вкарваш в канала на лайсната и после с натиск забиваш в дюбела ....и са ако не си разбрал....утре продължавам :wink:
Пак повтарям, че за 1 мм разлика в нивата, даже и самозалепващо би трябвало да държи, така че и с пластмасовия може да пробаш, ако изпусне винаги можеш да го поправиш с упражнението с дюбел-пирона :wink:
begemot1 - специалист
Лепи със силикон и не се занимавай с глупости.
JOUO - специалист
Залепи я със силикон моите са така хванати и вече трета година не са мръднали. Имам три такива преходни лайсни и са залепени със силикон. Не се занимавай с дупчене да си усложняваш излишно живота :)
Chefo77 - майстор
Още един глас за силикона. Според мен много малко са случаите при домашна употреба, когато е оправдано монтирането на лайсна с какъвто и да е вид винтове - например когато трябва да се преодолее голямо напрежение на ламинат. Иначе си мажеш със силикон двата края на лайсната, 3-5 мм дебели "фитили", после на 5-6 места на земята слагаш топки и обръщаш. Зачистваш излезлия силикон, затискаш с нещо тежко за да я фиксира и си готов. Използвай универсален, ацетатен силикон - акрилният не е за тази цел, колкото и да ме убеждават "запознатите" в някои магазини :)
И ако случайно решиш да я махаш, с макетния нож изрязваш силикона под лайсната - става за повторна употреба, по-лесно се маха и т.н. С винт почти забравяш за втори опит.

Тема "Проблем с монтажа на преходна лайсна! ПОМОЩ!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: