• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
новия12 - специалист
аз също чух за швеицарски препарат на фирмата ВАSF макар вече да бях пръскал с БОХЕМИТ - не се поколебах напръсках и с швейцарския... да чукна на дърво от тогава до сега ми остана само спомена за гадинките...ако някои има подобни проблеми мога да му кажа името на швейцарския лек... :)
reevil - специалист
новия12 написа:
аз също чух за швеицарски препарат на фирмата ВАSF макар вече да бях пръскал с БОХЕМИТ - не се поколебах напръсках и с швейцарския... да чукна на дърво от тогава до сега ми остана само спомена за гадинките...ако някои има подобни проблеми мога да му кажа името на швейцарския лек... :)
от полза ще е :)
благодаря
crez - майстор
Теоретично не ми е ясно как ще ги умориш дървоядите само с напръскване или намазване. Тези гадинки живеят и се плодят в абсолютно затворени проядени от тях проходи. Човъркат дървесината и запушват дупката след себе си, излишните трици ги избутват навън. Впръскването на отрова със спренцовка е най сигурния начин, но след това завължително трябва да запушиш дупката, боя, лак или пчелен восък.
vladaeca - напреднал
Много хора казват, че гадините живеят в дървото и няма как да бъдат унищожени.
Е все пак не трябва да се забравя факта, че дървото е с пореста структура.
Хубавите импрегнатори(на водна основа попиват най ефективно) навлизат в порите така дървесината става с лош дъх и отровен вкус за гадините.
От там идва и тяхната ефективност. За по дебели талпи, греди, трупи и т.н. се ползава техника за инжектиране в дълбочина или потапяне която не е чак толкова ефективна ако няма дупи с които препарата да достигне до сърцевинат. Като цяло ако няма гад не е проблем да се обработва само повърхностно.
Сетих се и за още нещо което са ми казвали старрейчините.
Пеперудата на дървояда снася яйцата си в кората на дървесината.
Поради тази причина е много важно кората да се отстрани при скоро отсечена дървесина.
Малките гадчета не можели аа ядът директно дървесината и затова докато пораснат си хапват от меката кора, а след това започват и дървесината.

Успех на всички и помнете, че най-важното е превенцията, защото след това става тръдно.
Привет на всички ! Регистрирах се само за да поместя моята история в борбата ми с дървоядите в подова настилка :-D Имам апартамент 74кв като в трите ми стаи съм с 11 годишен лепен дъбов паркет български и съм много доволна по принцип от него . През 2014г започнах да чувам гризането в една от стаите - рядко посещавана . През следващите две години угощението се сещате че нарастна но все не намирах време за мерки - до юни 2016г Съответно изчетох де що има в нета и взех решение ще пробвам да го спася с циклене и две ръце Бохемит Плюс според инструкциите съответно . Дори не зашеметих гадините :rolleyes: и 100 лева назад ! Махнах го естествено и 5 бр от семейството гризачи потънаха във WC-то :toimonster: . Борбата ми беше обречена - 1. Много закъснях с Бохемита вероятно 2. Дъба е много твърд като структура , изобщо препарата не стигна дори до 1/2 от настилката Извода ми задължителна обработка на материалите преди поставянето и ако сте закъснели с борбата изобщо не си губете времето и парите Успех !
lecki - специалист
Аз и тук ще напиша как се мори дървояд без химия.
На паркета е най-лесно поставяте една ютия където е дървояда
може и на вестник и включвате на най-слабо, след като се
загрее до над 50 градуса (около час) дървояда започва да се поти и от
дехидратация умира.
За греди може да стане с самоограничаващите се гъвкави нагреватели на различни
градуси 60,70 ... може да се навие около гредата и за няколко
часа ще я нагрее.

Успех! И не си махайте паркета!
  • 1
  • 2

Тема "проблем с дървояди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: