Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Зависи до колко ти е равен пода на който искаш да слагаш XPS или OSB, защото и аз си мислех да лепна XPS на гребен и отгоре ламината, само че се оказа много по криво отколкото си мислех и идеята ми стана почти невъзможна затова пак си залепих xps-а на гребен със различна дебелина съответно в различните стаи просто като пълнеж, така че да ми остане 2 см място за замазка отгоре до нивото на паркета. Иначе за здравината на xps-a няма какво да се притесняваш както пишат и колеги по-горе са го правили същото упражнение и с мебели отгоре нямат никакъв проблем. Различните класове по натоварване са тези числа след него 300, 400 и т.н до 700, това е декларираната от производителя якост на натиск при 10% деформация в kPa, обикновено навсякъде продават от най ниския клас 300, но това са 300 kPa което са 300 kN/m2 или 3t/m2 :rolleyes: така че особено плътно залепен и нареден няма къде да мръдне, стига да долната основа да ти е равна и си минимална дебелина на лепилото да ти се получи хубава нивелирана повърхност с фибрана, за да нямаш проблеми с ламината отгоре. Успех !
Chefo77 - майстор
2 см замазка върху XPS :?
fox_vt - майстор
Здравейте бях питал нейде но гледам темата е актуална. Фибран 1 см залепен на гребен. Днес сутринта е лепен утре сутрин мислех да редя ламината. Но разбрах че влажността трябва да е три процента на пода. Колко време му трябва да съхне, нямам време да го чакам най много до неделя. Инак гранитогрес и майките на фибрана лепени вечерта на сутринта се стъпва по тях.
Здравейте!

Весели празници на всички.
Бих искал да подновя темата с въпрос - тези от Вас, които са слагали ламината директно върху XPS-а имат ли проблеми, как се държи?
Чака ме същото начинание. Нанасяме се в апартамент на първи етаж, на пода са плочки, а отдолу мази. Доста студено държи, но за сметка на това е равно. Обмислям вариант с 20-30 мм фибран лепнат на гребен върху плочките. След това почва дилемата да сложа ли ламината директно върху фибрана или да поставя ОСБ, Гипсофазер (2х11 мм или 1х18 мм). Става дума за спалнята и всекидневната, тоест ще има мебели в стаите.
Моля за съвет.

Благодаря предварително. :)
syller - специалист
Пукнаха ми се тръби и се наложи да къртя. Времето малко, с малко дете , нощни смени и т.н. и т.н. Та изрязох пода само където подменх тръбите. До плочата е 25см. Насипах с пясък след което с една силно циментова замаска около 5-7см реших , че е време да сложа фибрана(3години по ранно правихме ремонт в същата стая и върху теракота налепих 4см фибран.) . Та залепих фибрана с ЦМ11(майстора от банята каза, че с това лепили фибрана по обектите и а да не го смалям в мазето реших да го използвам. Следобяд приключих с лепенето на фибрана а на сутринта направих замазска отпо останалото лепило и цимент. Изсъхна и дойде времето да лепя корка върху него , но нещо потъвам. Стой ми меко и като стъпя отгоре кракът ми потъва мн мн леко, но все пак усезаемо. Та мисълта ми е сега трябва да къртя и как да процедирам? Лайк съм По темата
sian - специалист
Здравейте, искаш да изолирам тавана на стая-бетонна плоча. Няма начин за изолация отдолу. Ако върху плочата поставя фибран 50мм и отгоре ламинат. Ще има ли ефект (осезаем). Отгоре е таванска стая необитаема (за сега). Благодаря .
Whiskey - специалист
Здравейте колеги,
И на мен ми предстои упражнението фибран (20 или 30 мм) под ламината. Разбира се подът както обикновено не е перфектен, но неравностите са само на места и са не повече от 7-10 мм. Въпросът ми е дали да изравнявам предварително със саморазливна замазка, която ще стане 2-3 мм (10 мм само в най-дебелите си части) или да нивелирам пода в пропадналите места с малко повече от материала, с който ще лепя фибрана на пода. На някои места срещам препоръки фибранът изобщо да не се лепи, а да се нарежда върху замазката и след него направо ламината. Та какво бихте ме посъветвали?
Chefo77 - майстор
Ако можеш да нивелираш фибрана с лепилото, няма нужда от саморазливка. Върху фибрана направо нареди ламината. Може да сложиш тъъънка подложка да не скърца, но може и без нея.
Whiskey - специалист
Много благодаря за отговора. Ако наистина разликите в нивото са до 10 мм, ще нивелирам с лепилото и XPS-a. Ще потърся и някакъв по-здрав такъв, ориентирах се какво да гледам. Какво лепило ще ми препоръчате? И като стана въпрос за тъъънката подложка, говорим за онази гадната, която е на руло? Идеята е добра, но ще взема възможно най-тънката, за да не "потъва" като се стъпва.

Тема "фибран под ламината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: