Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Chefo77 - майстор
Ако ще помогне, и аз вкъщи в детската и антрето съм съответно с 6 (4+2) и 5 см фибран, над него - ламинат. Никакви забележки почти 2 години. Лепил съм го с пяна, но може и да не е лепен - няма къде да избяга :) :)
Kasap - специалист
И аз съм я правил тази гимнастика. Желателно е да се ползва фибран или аустротерм с по-голяма плътност (за основи).
Здравейте, бих искал да попитам колко струва - грубо - работа и материали на квадрат за направа на подова замазка с мрежа и отгоре фибран примерно 5см...

благодаря предварително
velinsl - специалист
Що не направиш подовата замаска малко по редичка и да я ливнеш на пода?
Сама ще запълни най-ниските местенца и ще се самонивелира. Само малко по-дълго ще трябва да се чака докато поизсъхне.
И аз бях решил да си залепя XPS или на гребен или със пяна и от горе директно да си наредя ламината, но като си сложих нивото и се оказа, че пода е доста по крив от колкото си мислех на места имам 1.8 см а на други по 3 см в едната стая. В другата стая е същото от 5см до 7.5 см. Затова мисля, че ще е най удачно да си сложа XPS както си е крив пода без да го изравнявам само като за пълнеж и да си оставя едни 2 см за замазка отгоре. После пак ще си сложа подложка 2мм и ламината. Това като вариант добре ли е колеги и дали има смисъл след като ще заливам отгоре със замазка да лепя XPS-а със лепило към пода?
Chefo77 - майстор
При теб май по-добър вариант е сух под или някаква лека обемна замазка...
Здравейте! Решили сме да слагаме фибран 2см за изолация и повдигане на ниво, но нещо не мога да намеря по-плътен фибран за под.
Насочиха ме към строителна борса Ангро в Люлин, но там ми казаха, че имат само до 30кг, нямало значение кой цвят, всички били еднакви. Дайте съвет, къде в София мога да намеря фибран за под. В краен случай ще използваме нормалният, но нямаме мн време за подсилване, ще се лепи на гребен и това е, а става въпрос за целият апартамент със всички възможни мебели отгоре му. Да уточня, че ще слагаме ламинат 8мм и трябва да реша този проблем за ден- два!!! :rolleyes:
8180 - майстор
Теоретично плътността на XPS е 30-100 kg/m3.
Мисля, че и леките варианти ще ти свършат работа.
Опитай да консултираш тук, макар на пръв поглед не видях да се дискутира плътността, но има типове за натоварени приложения (фундаменти):

ФИБРАН БЪЛГАРИЯ А Д
ул. Околовръстен път 33
София 1404, България
тел./факс : 00359 2 958 99 09
00359 2 850 40 90
00359 2 850 40 91
fibran@fibran.bg
www.fibran.bg

П.П. Прегледай и темата нагоре.
От всичко, което изчетох, стигнах до извода, че в/у фибрана е желателно да има мрежа и заливка и май отиваме към вариант гипсофазер и отгоре 3мм ХПС подложка. Просто всички мебели, които ще сложа няма как да не повлияят на ламината и с по-твърда основа, би трябвало да е по-добре. Фибран 20мм или Гипсофазер 18мм?
8180 - майстор
Ако не търсиш топлоизолиране, разгледай вариант с ОСБ.
Така лично съм правил за изравняване под ламинат.
Можеш да лепиш и коригираш с пистолетна пяна.
Както и при ламината, оставяш малки фуги край стените.
Успех,

Тема "фибран под ламината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: