• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Стелко - специалист
това че плочката е залепена 100 % към замазката не е гаранция срещу проблема, просто се пука и двете парчета си стоят залепени- това е факт от практиката ми- лепило боро флекс,шприцвани плочки,фуга 2мм. сам прецени без фуга какъв ще е резултата рано или късно
Тани - модератор
Когато в замазката има големи напрежения, лепилото не може да ги поеме колкото и да е гъвкаво. Дори фугата да е 3 см! Ако са спазени условията за които писах по-горе риска е нищожен. При положение , че подовото се реди през около 10 см си помисли какви напрежения ще има от температурните разлики ако на студен под 10°С се пусне гореща вода от камината 80°С ?Както и да ги налепиш плочките преди това резултата ще е плачевен!
muki - напреднал
ми ясно е че не само лепилото,или само температурата на водата или само фугата е определяща,всеки пише за това какво още трябва да се има впредвид,а не да повтаряме едно и също.При такива случаи ползвам CM17
nanna_77 - напреднал
Налепих около 3-4 кв.м без фуга ,плътно,там където ще монтират камината .Другите после.Помещението е 42-43 кв.м ,замазката е дебела около 8 см
walko - специалист
А пък аз няма да разсъждавам а ще говоря от опит:
Минаха вече 4 отоплително сезона и никакви проблеми, къщата е обитава постоянно имам и дете което и скеитборда си кара по плочките , а го направих така:

1.Бетонен под (в новопостроена къща)
2.Следва 5 см. Стиропор висока плътност 30-35 кг/m3. Плътен е като фибран, но по-евтин.
3. Арматурна мрежа 4mm на нея лесно се връзва (фиксира)тръбата на нужното разтояние 10-12см.
4. Тръба (ама не тая от 3-4 лева червената, дето уж специално за подово била) а обикновена с AL вложка 16 мм, същата с която съм свързал радиаторите.
5. Подова замазка къде 7см. къде 3см. как дошло според нивелацията.
6. Гранитогрес български на КАИ, лепен с Ceresit!

Водната риза на камината работи основно в диапазона 40-50 градуса max. 60! Така е редно така се први, не на 80 градуса (дори горещата вода в боилерите е 60гр, а тя не може да се пипне, ми то релето изклчва на 65!) Радиаторите трябва да са топли не горещи и не детето ви да пищи когато се докосне до тях и да получава изгаряния!!!
Подовете не са горещи и без регулиращи вентили (кранове), не ходиме като нестинарки, а напротив приятно топли са........котката спи на плочките!
Но при мен мисля темперетурното разширение се поема от стиропора под тръбата (или поне с такава идея го правих, освен изолация) той е гъвкавия елемент в системата!
И друго но ВАЖНО!: :wink: Подовото топли добре но загрявя бавно, в стаите има радиатори и след паленето на камината са топли на 20-30 минута, но подовото в коридора и кухнятя е топло чак след 2 (два) часа! За това комбинираи с радиатори (в другите стаи) като мен, иначе може да ти се наложи да чакаш 3-4 часа след като се прибереш от работа зада се изкъпеш в топла къща, сиреч посреднощ!
А с жената тогава кога ше си обръщате внимание! :-D
  • 1
  • 2

Тема "Гранитогрес върху водно подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: