• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
luul - специалист
Здравейте, имам следният казус :-D :
става въпрос за стара къща на гредоред в която трябва да направя баня на втория етаж.
Въпросът ми е как е по-удачно да се направи подът, като сух под с гипсокартон и плочки и в него да е вградена канализацията или да повдигна нивото с ОSB, между него и гредореда канализацията, а отгоре гипсокартон с хидроизолация и плочки?

Та това е, ще се радвам на вашите компетентни мнения.
EDI - майстор
Плоскости ВИДИФЛООР и отгоре плочки.
Стефко - специалист
luul написа:
....баня на втория етаж.
Въпросът ми е как е по-удачно да се направи подът, като сух под с гипсокартон и плочки и в него да е вградена канализацията или да повдигна нивото с ОSB, между него и гредореда канализацията, а отгоре гипсокартон с хидроизолация и плочки?

....

Аз не бих го направил нито с гипскартон, нито с ОСБ. Бих отлял плоча поне 10 см дебела, и след това теракот. Иначе, ако пропусне и най-малката влага, след време може да слезеш на първия етаж насапунисан :?
luul - специалист
Стефко написа:
luul написа:
....баня на втория етаж.
Въпросът ми е как е по-удачно да се направи подът, като сух под с гипсокартон и плочки и в него да е вградена канализацията или да повдигна нивото с ОSB, между него и гредореда канализацията, а отгоре гипсокартон с хидроизолация и плочки?

....

Аз не бих го направил нито с гипскартон, нито с ОСБ. Бих отлял плоча поне 10 см дебела, и след това теракот. Иначе, ако пропусне и най-малката влага, след време може да слезеш на първия етаж насапунисан :?


А няма ли да утежня излишно конструкцията с този бетон, те и без това дъските на гредореда са 100 годишни, а си мисля и че ако е с някой от вариантите с гипсокартон ще е по-лесно за отремонтиране на евентуални течове.
kalin72 - майстор
luul написа:
А няма ли да утежня излишно конструкцията с този бетон, те и без това дъските на гредореда са 100 годишни, а си мисля и че ако е с някой от вариантите с гипсокартон ще е по-лесно за отремонтиране на евентуални течове.
Именно, затова се прави само с леки материали, правилно си се насочил към гипсокартон. Хидроизолацията, разбира се, трябва да е безкомпромисна :)
luul - специалист
В такъв случай кое е по лесното и разумно решение за изпълнение от лаик като мен?
Това ще ми е първи досег с гипсокартонни подове и ще се радвам да получа съвети или линкове към статии с
технология на работа и избор на материали.

П.С. Благодаря за съвета с Видафлор, но цялостното решение излиза маи малко скъпичко.
kalin72 - майстор
да повдигна нивото с ОSB, между него и гредореда канализацията, а отгоре гипсокартон с хидроизолация и плочки?
Според мен ей това е по-удачния вариант. И вместо гипсокартон се слага гипсофазер. Също така ОСБ-то нека бъде ОСБ3, влагоустойчиво.
Тани - модератор
На под НИКОГА не се слага гипскартон!!! Както ти писаха по-горе дали ще го направиш с гипсфазер или ОСБ е без значение - трябва да е здрава основа върху която да сложиш много добра хидроизолация - някаква мембрана, която да захваща и част от стените за да направи нещо като корито, което е водоплътно.Върху тази мембрана вече се лепят плочките. Сифона също е много важен трябва и той де е с мембрана нещо подобно на този
Изображение

Та според мен е по-важно да се консултираш каква да е мембраната!
luul - специалист
Познат ми препоръча вариант с течна гума или незнам как точно се казва хидроизолацията, която се маже директно върху OSB-то и въху нея гипсофазер с някакви хидроизолиращи ленти, и върху него плочките.
А за сифона гледах нещо подобно със самозалепваща мембрана, но се чудех дали ще върши работа, или е по добре обикновен и хидроизолираща лента.
leonardo_vd - модератор
Гипсфазер във Видин колкото щеш. С Видифлор е най-добре и всичко друго както каза Тани.
  • 1
  • 2

Тема "Сух под или ОSB и гипсокартон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: