Много интересна и все по-често дискутирана тема.
andrian.ivanov - специалист
Лайсните, който ще поставям са за паркет 2.5 м Не съм сигурен на какво разтояние да поставям дюбелите на всяка една за гипсокартона. Бихте ли ми казали - не искам да ги дупча напразно 20 см подходящо ли е
maptod - специалист
През 40-50см. На кутията, в която са щипките пише така.
Chefo77 - майстор
Не се казват лайсни, а первази. Лайсни са тези (най-често алуминиеви) лентички, които се хващат към подовата настилка хоризонтално или почти хоризонтално :)
Первазите се захващат към стената на каквото разстояние е необходимо. Какво ще рече - започваш да притискаш от единия край перваза към стената и наблюдаваш разстоянието между тях - където го има, стената "влиза" навътре, т.е. има нужда от закрепване. Ако си на гипсокартон и первазите са с директен монтаж (без клипс), ги хващай честичко - на 20-25 см. Аз използвам рапидни винтове 3.5х25 мм с едра стъпка. Не ги оставяй да превъртат. Няма смисъл от охлюви, пеперуди и т.н. - това е перваз, не дърпа ремарке :) В интерес на истината, аз използвам такива винтове на огромна част от стените, но това е друга тема :)
А иначе первазите се стремя да ги захващам през 30-ина сантиметра. Тези 50 см, които препоръчват в разни големи магазини (Практикер да речем) никаква работа не вършат. maptod, да не вземеш да се разсърдиш - ако ти закрепя первазите точно на всеки 50 см, ще ме изгониш от вас :) Принципно се предвиждат 8 дюбела (с или без клипси) на всеки цял перваз.
Ivo_Dinkov - специалист
Малко да се намеся, въпреки, че точно на теб едва ли ще кажа нещо ново :prost: - при мен като монтираха превазите (МДФ, ако има значение), първо ги разхвърля през 50 см монтажника, след което наложи перваза и където прецени, че не е идеално права стената, сложи също, за да прибере перваза и да няма 'зеещ' ефект.
Има тук- там около 0,5 мм неприлепване, но там стената просто е 'изтумбена'- уж изправихме стените, но на детската двете са със 'сандвич-панел' от вътрешната страна на тухлите, за изолация и си бяха на дребни 'вълнички' :-D
Chefo77 - майстор
Аз съм убеден, че на Боби момчетата са се справили както трябва :)
Има случаи, в които и през 50 сантиметра е достатъчно, но те са толкова рядко, че не си заслужава да се споменават. Просто в 99% от случаите стените не са толкова прави. Дори и с гипсокартон!
В интерес на истината, нито една от стените, на които съм се удивявал колко са прави, не е била с картон...
andrian.ivanov - специалист
Благодаря за коментарите и имам още 1 въпрос преди да започна с поставянето. Первазите се 2.5 м В края на него от началото на врата да осъм ли друг и да режа до ъгъла или да поставя парчетата в началото на всяка страна от стаята и с друг праг да запълвам остатъка от стената която не е стигнал предишния?
Chefo77 - майстор
Малко трудно разбрах въпроса, колега :)
Зависи къде какви мебели ще има. Аз съблюдавам снадките да са зад тях, ако има възможност. Ако не те интересува къде ще са снадките, можеш да започваш с цял перваз и после - парче. Не е закон де, просто на мен ми е по-удобно така :)

Тема "Поставяне на лайсни" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: