Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Не знам дали тук е мястото :? за такава тема, но става въпрос за апартамент старо строителство. Търся фирма/бригада/майстор който да ми направи сух под 55м2. Денивелацията е от 9,5 до 15см, което ако допуснем че паркета ще е 2см прави от 7,5 до 13см за пълнене. Ще се радвам да ми покажат какво са правили!!!
Spokoiniq - майстор
Не е препоръчително над 6см да се прави сух под с посипка наведнъж.Денивелиран под също не е много редно да се компенсира с посипка.Става с разделителен слой от един картон, но заради денивелацията гаранция за равномерността на слягането и господ не може да ти даде, който се пише майстор и бие в гърдите, че може, го положи зад вратЪ с лопатата :lol: Иначе не е сложно и сам, наскоро го правих на 22 квадрата, никаква философия не е и на двойно по толкова да се нагъзиш да си го направиш сам.Но ти препоръчвам да изядеш от височината малко със залепен подов фибран и после да правиш посипка, че да се разхождаш върху междинния картон правейки още един слой посипка ...ще те озори ако нямаш никакъв опит.
да си кажа честно нямам ни'къв опит, а идеи много. Един познат (къща) си направи на 1ет. филц (15лв на тон)отдолу, върху него фибран и върху него два слоя гипсфазер за под (има си име сега не се сещам). На 2ет понеже му свърши филца сложи най обикновен пясък и отгоре пак същото - втора година не е мръднало.

Друг пък омешал керамзит с посипката на кнауф, отгоре двете плоскости и пак луната спи, но дали...

Гледах филми - слагат майките, нивелират, махат майките, но честно казано не ми се експериментира и затова предпочитам да ми го направи някой. Проблема е (не искам да генерализирам, но... :!: ) че идват разни хора (най-интересно е с препоръчаните :!: ) обещават ти всичко и нямаш никаква гаранция че нещата ще се случат. Евентуално риска леко намалява ако те заведат на обект който са правили и говориш с ползвателите. Казвам леко, защото принципно в този бранш който работи по-дълго има "доверена" бригада (наречи я както искаш) и тези хора се пращат на обектите където се търси качество, всичко друго е :axe:...
kalin72 - майстор
Опит не ти е нужен, за да си направиш сухия под сам.
Послушай Спокойния, и действай.
Аз съм писал как направих моя под, някъде назад по темите е, запълних 15 см с керамзит, после гипсфазер на Кануф, отгоре ламинат. Вече 8 месеца няма никакви проблеми.
Тани - модератор
Тук е форум НАПРАВИ САМ ! Ако желаеш да си направиш сам пода ще ти помогнем , ако не си търси бригада някъде на друго място!
Прави сте момчета, принципно от работа не бягам и нямам против да си направя нещо сам (до сега съм свършил доста неща), но пода е твърде отговорен. До сега не съм вършил такова нещо и не ми се иска да правя експерименти, а нямам приятел който е правил такова нещо, че да ми покаже!? Гледах филми, какво ли не, но някак си има неща които не са ми ясни (какви майки се ползват, как се вадят майките след като нивелираш м/у тях - не потъва ли, т.н.)
kalin72 написа:
Опит не ти е нужен, за да си направиш сухия под сам.
Послушай Спокойния, и действай.
Аз съм писал как направих моя под, някъде назад по темите е, запълних 15 см с керамзит, после гипсфазер на Кануф, отгоре ламинат. Вече 8 месеца няма никакви проблеми.
Търсих, но не можах да го намеря. Освен ако ти не си пускал темата, а си писал в темата на друг!? Може ли да помоля за линк? Два въпроса:

- като казваш керамзит - доволен ли си от топло и шумо изолацията!?
- има ли смисъл да се меша керамзита с Аквафлор или нещо друго!?

Благодаря за отговорите!!!
ribnikolaevi - майстор
И аз минах по същия път, по който сега тръгваш. Огледах се първо някой друг да ми го направи. Едни момчета ме водиха ха техен обект. Изглеждаше добре, поне пода (беше с нареден паркет). Но на банята със много скъпи материали прецених като провал работата им. Това, отделно и парите които искаха ме отказаха. Търсих и други, коите не успяха да покажат обект. Затова се хванах сам. Точно тогава се и разболях, та го редих с температура. И мисля, че се получи. Старах се много, все ми се виждаше нещо криво, 10 пъти нивелирах началния участък (оказа се че нивела е сдал багажа), но се получи. Като посипка ползвах керамзитов пясък, фракция 0-5. Има едни листове, готови, залепени на зъб, но не се поддържат налични, а и цената им си е дръвце. Става и с обикновените листа за под.
Правех си елементарни приспособления, с които трамбовах керамзита за всеки случай. Струва ми се че при трамбоването имаше известно слягане, което се получаваше най-вече от по-доброто уплътняване.
Имах една грешка, до една от вратите, която успях да коригирм впоследствие, като отрязах парче ГФ, оправих я е псоле залепих ново парче. Не съм усетил проблеми някъде по пода, но сега ми е с паркет, а под него паркетаджиите искаха и сложиха и едно ОСБ, което допълнително разпредели товарите (но и поизкриви старанията ми). Ако можеш да разделиш работата на отделни помещения. опитай първо някъде дали ти се получава. И не забравяй, докато не залепиш, винаги мижеш да поправиш, ако нещо не ти харесва. Няма страшно.
Не забравяй найлона. Някои твърдят, че е за пароизолация. Не ми изглежда правдоподобно. Каква пароизалация само отдолу и то с отделни листове найлон. По-скоро е за да спре изтичането на посипката през знайни и незнайни дупчици.
И да излязат неочаквани проблеми, решение ще се намери - viewtopic.php?t=29145 .
Тия мастари, които показват на клипчетата могат да се заменят от всякакви други и малко изобретаталност.
Spokoiniq - майстор
Опитвам се да постна снимки-жокери за мастарите, но тъпия форум твърди, че са невалидни???Не се ли преоразмеряваха вече автоматично??
jekasus - майстор
Spokoiniq написа:
Опитвам се да постна снимки-жокери за мастарите, но тъпия форум твърди, че са невалидни???Не се ли преоразмеряваха вече автоматично??

Отвори ги с Paint -> Image -> Stretch/Skew...
Изображение
Смениш ги на 50 и си ти :-D

Тема "Майстор/Бригада за изработка на сух под" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: