• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
BayDragoy - помощник
Налага ми се да направя някакъв вид подопо покритие на една от стаите в призцемно помещение на къща. Смъкнато е на около 1,5 м. под кота нула и е доста влажно. Няма плоча на пода - само пръст и после сгур (или сгурия - кой както го знае) около 15 см. Влагата, естествено е невероятна та затова въпроса ми е може ли някой да даде идея как да направя пода на помещението така че да спазя три условия: 1 спиране на влагата; 2 придаване на приятен за окото вид; 3 придържане към минимален бюджет. Снимки сега нямам - но като направя ще пратя :?
Стефан - майстор
Ще си позволя да дам една идея, за която очаквам светилата на форума да ме оплюят тотално. Без да имам нуната ми предварителна информация. Просто идея.
1. Изхвърли навън цялото количесво сгур/сгурия/, и опитай да изравниш грубо почвата на дъното/най-долната част на помещението/. След това засипи с пресят пясък.
2. Не знам колко е площта, но опитай да намериш някакви пластмасови плоскости/с дебелина поне 5-6 мм/, и покрий цялото дъно с презастъпване.
3. Не знам от какъв материал са стените, но вероятно са или от камък, или бетон. Но и в двата случая и необходимо измазване с цел равна повърхност. За предпочитане е с по-силен циментов разтвор.
4. Армирайте пода с арматурно желязо Ф6мм с "око" поне 15/15 см и отлейте бетон с дебелина поне 7 см. Изчакайте да изсъхне добре поне 30 дни, като оставите прозорците винаги отворени. Желателно е това да се извърши през лятото.
5. След изравняване на стените, и изсъхване, залепете с горелка хидроизолационно покритие/с посипката/ с дебелина поне 4 мм минимум/, като застъпите пода поне 10 см.
6. Залепете същото покритие и на пода. Задължително е платната да се залепят плътно, без пропуски!
7. Необходимо е на височина 2 м от пода да се пробият отвори Ф8мм, на разстояние поне 50 см един от друг, през които да премине арматурно желязо Ф6 мм. Ако стените са от бетон, то тогава трябва да се сложат "хилти-болтове М10 мм"
8. Цялата вътрешна повърхност от пода и стените да се армира с арматурно желязо Ф6 мм с "око"15/15 см, с цел отливане на бетон с дебелина 5 см. Не трябва в никакъв случай да се пробива хидроизолацията!!!
9. Отлива се, и се изравнява пода с 5 см бетон.
10. На следващия ден се изгражда скелето за отливане на стените. Полага се първия ред кофражни платна/сложени с височина 50 см/ и се залива с по-силен бетон. След това се слага втория ред платна, и отново се отлива бетон. И така, до четвъртия ред/височина 2 м/.

По този начин се постига здрава основа, хидроизолация, и здрава подпорна канструкция от бетон/с дебелина 5 см/. След това се измазва с хоросан и сте готови. Гарантирам, че влага няма да има. Само не се опитвайте да слагате гипскартон, защото при пробиването може да пробиете хидроизолацията!!!
Успех!
Тани - модератор
BayDragoy написа:
Налага ми се да направя някакъв вид подово покритие ............. 3 придържане към минимален бюджет.
Стефан - майстор
Тани, извинявай, но не може едновременно "Душата в рая" и ......... не искам да продължавам, че Емералд ще се разсърди с нейните уши, които не са чували такива неща :lol:
Тани - модератор
Аз не мога да изкажа мнение по темата , защото все още не съм толкова в час с хидроизолациите , колкото ми се иска! Струва ми се обаче , че малко е прекален твоя вариант! И другото , което си мислих- не трябва ли хидроизолацията да е от външната страна?

Нещо обаче в което съм компетентен - няма проблеми с гипскартона- не е задължително използването на дюбели , които да пробият хидроизолацията!
leonardo_vd - модератор
Тани написа:
И другото , което си мислих- не трябва ли хидроизолацията да е от външната страна?
Абсолютно си прав.
Доколкото помня във форума има човек доста компетентен по тази тема. Нека изчакаме да се изкаже.
Стефан - майстор
А ще може ли да прочетете и двамата умници малко по-внимателно какво съм писал! Хидроизолацията в моя случай се явява нещо междинно, тъй като няма причина да е външна. Просто няма основа, за която да се захване.
leonardo_vd - модератор
Стефан написа:
А ще може ли да прочетете и двамата умници малко по-внимателно какво съм писал! Хидроизолацията в моя случай се явява нещо междинно, тъй като няма причина да е външна. Просто няма основа, за която да се захване.
Я по спокойно. В твоя случай си е нов строеж. Сигурен съм че има къде по-рационално решение.
Стефан - майстор
leonardo_vd написа:
... Сигурен съм че има къде по-рационално решение.
Сигурен съм, че даже и да има, без пари няма да го кажеш. Това са професионелистите в аматьорски форум. Само си правят рекламата, и си търсят клиентите :lol:
leonardo_vd - модератор
Стефан написа:
leonardo_vd написа:
... Сигурен съм че има къде по-рационално решение.
Сигурен съм, че даже и да има, без пари няма да го кажеш. Това са професионелистите в аматьорски форум. Само си правят рекламата, и си търсят клиентите :lol:
Много хора могат да потвъдрят, че тук не си търся работа, а помагам. Пари за нищо не съм искал от тук. Има даже един потребител от форума с който се срешнах в Димитровград и поразговаряхме по негов проблем. Без да му искам пари, е почерпи кафето де, ама ако и едно кафе не моге да си позволя..... ти как мислиш. Струва ми се че долавям нишка на заяждане от твоя страна. Спри се неоснователен си в упреците.
  • 1
  • 2

Тема "Търся съвет за под" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: