Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Chefo77 - майстор
Тази "розовата пяна" има ли име, или я продават като "розова пяна"?
Шегичка, да не се засегнеш :)
Пяната, която евентуално би могла да ти свърши работа, е специална за топлоизолации - не раздува. Когато монтирам ламинат на стена, използвам Титан 753, която не раздува. Всичко останало, с което съм пробвал, раздува. Със същата бих си залепил фибран-а на пода и затова ще очаквам коментари от колеги, дали няма да се разлепи с нея - защото едно е на стена, съвсем друго е ако ходиш по нея.
А, честно казано, недоумявам за какво са тези дюбели на пода ... там няма опасност да хвръкне листа...
radius - майстор
С радост ще те поканя да видиш за какво са дюбелите, хем ще те питам нещо по специалността :lol: .
Розовата пяна е известна в научните среди като Ceresit CT84 :wink: и макар за изолации, пак си раздува малко и иска прибиране. Пробвал съм с различно изчакване, но или вече не лепне добре повърхността и, или лепне , но след това дораздува малко. На Судал съм ползвал и тя раздува, на Титан не съм, но вече е късно.
Аз пък недоумявам защо е пяна на пода - ще се сплеска, според мен е по-рехава от XPS-a.
Primus - специалист
Primus написа:
А да лепя ли плочите XPS?

Изобщо технология на поставяне?
Последно? Трябва ли да се лепят? Към пода или една към друга?
Primus - специалист
Никой ли не знае? :cry:
N.Georgiev - специалист
Аз на пода в хола съм с 5 см XPS , шпакловал съм фугите с мрежа и отгоре положих от полиетиленовата подложка .
Когато махнах дюшемето се оказа ,че от долу е згур ,а нямаше време за замазка .Заравних колкото позволява сложих два пласта хидроизолация без да я лепя ,XPS-а ,постелката ,8мм ламинат и вече 2 г нямам никакви ядове , а и ламината излезе доста добър .

Прикачен файл

6.jpg
6.jpg (88.21 KиБ) Видяна 8173 пъти

Прикачен файл

5.jpg
5.jpg (58.51 KиБ) Видяна 8173 пъти

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

1.jpg
Primus - специалист
Твоят случай е по-друг.
При мен е стандартна бетонна плоча със саморазливна замазка. Купих си 5 мм XPS плочи със странен размер 59 х 79 см. Мисля си, че ако не ги лепя ще се разместват макар и леко при монтажа и ще се отварят фуги, дори и ако употребя хартиено тиксо.

Та какво лошо би имало да им капна по 4 точки Ц200, примерно? :?
Chefo77 - майстор
Няма смисъл от Ц200. Слагай хартиено тиксо между плоскостите, не ги застъпвай, оставяй 1 см до стените и това е. Няма къде да избягат.
Primus - специалист
Сега пък 1 см? И фибрана ли се разширява?
Тъкмо се канех да пусна една тема за разширенията.
prascho - майстор
5 мм не е ли много малко. Да не си купил Депрон или неговите разновидности. Ако нивото позволява сложи по-голяма дебелина. През тази година аз вмъкнах ХПС 2 см между посипката и гипсфазера на сухия под. Но тъй като ти имаш циментова основа и саморазливна замаска, аз бих ползвал лепило за топлоизолация. То е на циментова основа. Примерно /унифлекс, топфлекс/Баумит/, има такива и на Вебер, Церезит. В банята върху плочата залепих 3 см ХПС и нещата за момента са ок. Ако основата е сравнително хоризонтална, лепи на гребен. Например 5-6 мм. Аз нанасям лепило на плоскостта в една посока и в противоположна на основата. След това притискам :). "двоен гребен"

П.П. При 8-10 мм ще ти се увеличи разходната норма и слоя лепило между плоскостта и основата.

П.П.2 Предполагам с разстоятнието от 1 см до стените колегата е имал предвид да се отдели пода конструктивно от стените. Това е характерно за системата "сух под". Не става въпрос за линейни разширения, а за удърен шум. С две думи подът се отделя, с помощта на слой от 1 см каменна/минерална вата, от стената. Така вибрациите от пода не се предават на констукцията. Доста често се прилага и отделянето при поставяне на ХПС.

Поздрави.
Chefo77 - майстор
Primus написа:
Сега пък 1 см? И фибрана ли се разширява?
Тъкмо се канех да пусна една тема за разширенията.
Не се разширява. Просто по презумпция краищата на пода са или надолу, или нагоре от общото ниво. И в двата случая е по-добре да има разстояние - в първия за да не надига и ламината, във втория - за да не скърца като се търка при дори и минималното движение надолу когато стъпваш близо. Е, ако искаш, можеш и плътно да го пуснеш - аз споделям опит или както там се нарича :)
Прасчо, "фибран"ът мисля, че не предава ударен шум.

Тема "въпорс за подложките на ламината" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: