Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Привет!

За пръв път пиша в този форум. Надявам се да открия полезни съвети.
Ремонтирам стара къща , която е достроявана с времето. Къщата е на склон построена, като задната страна е леко вкопана, предната част остава над гараж.
Стаите са четири и малък коридор. Под предните две стаи има други две сервизни помещения. Като между двата етажа е гредоред, отгоре дюшеме , отдолу каратаван. (Дюшемето е здраво, гредите са стабилни)
Задните две стаи бяха с дюшеме върху пръста, като темела под стените е по широк и гредите на дюшемето стъпваха там.
Дюшемето на задните две стаи е изкъртено и изнесено , отдолу позаравних и изпълних с тротоарни плочки, малко стиропор и дъсчици, постлах отгоре найлон, над найлона хидроизолационна мембрана, отгоре арматурна мрежа 20х20 ф4 два ката и в стените по 40 см ф10 арматурки през 15 см като в стената е вкопано за да влезе бетон. Бетона директно ще стъпи на каменния темел, там не съм изолирал. Двете стаи са по 12 квадрата (4х3 ) .

Предните две стаи съм вкопал по 10-15 см. в стените и пак арматурки през 10 см. (тук дюшемето ще е кофража), едната стая е 4х3 , на дългата страна съм сложил от край до край две тръби ф 60 вкопани в стените по 10 см. Тук стаята е с наклонено дюшеме което леко вкарах в ниво , понеже беше с денивелация 5см със изкъртеното от стените. Отново арматурна мрежа два ката 20х20 ф4 , която се застъпа и стана 4 ката точно в средата напречно на тръбите в средата. Другата стая е 5х3 и отново ще вкопая в стените за да стъпи бетона, и ще наредя желязо и мрежа и пак 2 тръби напряко за стабилизация.

Моля Ви за мнение и съвет. Цялата работа я правя сам! От неделя на неделя. Плочата в предните стаи ще е 7см. в задните повече, заради стъпката на темела, общо излиза 6 кубика бетон, с коридор и всичко.
gogitko - специалист
Подпри гредите от долу като ще ги ползваш за кофраж в предните стаи.Все пак е сериозна тежест.Прекарай и железа през стените така че всички стаи да са ти свързани.Плоча за плоча .
Отдолу е каратаван, над който са гредите. Няма как да разбера къде са , а и да ги подпра без да изкъртя. А там не-мога да къртя понеже и наематели имам точно в тези помещения, т.е. търговски площи са.... :?

От друга страна, един от хората които е присъствал на строежа на тази къща (85 годишен дядо, все още с всичкия си!) казва че гредите са през 40 см. и са подбирани хубави здрави греди и няма да има никакъв проблем, да си работя спокойно .... Наемателите работят и не може да става и дума да къртя при тях и да слагам подпори ... Скачах насам натам в средата на стаите (90 кила) и няма никакво пукане.... Естествено че ме гложди да не опръскаме кълките ....

Идеята с железа от стая в стая ми харесва много. Идната неделя ще добавя. Желязо имам и то точно подходящо (правоъгълен 5х2 плътен дължини по 1,8 - 4-5 парчета и разни тръби имам ф30 и тях ще сложа....
housedoktor - майстор
Теглото на кубик бетон е 2,4 тона т.е около 15 тона допълнителна тежест върху основите в този случай.Ама щом вече си го почнал..........
Малко повече от половината е стъпило на почвата (коридор и двете задни стаи - 33 крадрата от 60 , на които ще има повече бетон. На предните стаи, които са с гредореда и отдолу са наемателите са общо - по голямата стая с 1,05 кубика бетон, а по малката с 0,75 кубика .... Малко по малко от 2 кубика.... това са в едната стая 2,5 тона, в другата 1,9 тона .... Мисля че няма да е проблем?
VLADO66 - майстор
При положение че не си направил ревизия на гредореда ми се струва смело.Тази плоча от 7см. само на скара без усилители себе си ще носи,но не и нещо отгоре мисля,защото после ще намислиш да направиш 4-5см замазка.Предлагам ти предните помещения да ги направиш със сух под или да ги залееш с материала на gechev tivit.
Операцията успешна. Сложих тръби които свързват всички помещения ( Ф60). Плочата стана 10 см. и е почти готово да се нареди паркета отгоре, след една саморазливна замазка.

Получи се доста добре. В едното помещение има три ката мрежа армировъчна Ф4 (най-голямото) в останалите по 2 ката от същата мрежа.

Благодаря на всички за помощта!

Тема "Ремонт на стара къща, дюшеме, бетон." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: