• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
unamar - напреднал
Здравейте,

Имам паркет от орех, който е лакиран с двукомпонентен полиуретанов лак на Sirca. Искам да сложа върху него нов лак, защото старият е много тънко нанесен и няма да издържи дълго. Досега паркетът не е използван. Въпросите ми са:
1. Съвместим ли е алкиден лак на Levis
2. Как трябва да се подготви паркетът - трябва ли да се шкури, с един вид шкурка достатъчно ли е? От магазина ми казват, че трябва да се шкури, а майстора ми казва, че не е необходимо.
3. Колко ръце трябва да се лакира?
kozl - майстор
Аз мисля, че към добре изсъхнаите двукомпонентните лакове, алкидните са съвместими. Лично мазах в една стая алкиден турски лак в-у реактивен български. Първо минах със шкурка към размер 200 и повече, за да се изчистят петната и да се награпи стария лак и отгоре две ръце. Обаче алкидния лак много бавно набира якост. След като изсъхна и не лепнеше, при натиск с нокът поддаваше. И така няколко месеца. Наложи се да го покрия с черга докато добие достатъчна твърдост.
Същата работа и с авто боите. Двукомпонентната след няколко часа (според зависи от марката) може да се шлайва. На авто емай лаковете са им необходими дни може би и седмици.
unamar - напреднал
Пробвах в една стая, но в лака има малки точици като леки грапавини. Дали това са боклучета? Как чистите паркета след шлайфането?

В този сайт: http://proparket.eu/index.php?option=co ... Itemid=154 открих това обяснение: "лакът реагира с паркета и той „настръхва“. Ако не се изшлайфа и се положи вторият слой лак, след като изсъхне, вашият паркет ще бъде грапав на пипане"

Как смятате - проблема е в лошото почистване или трябва междинно шлайфане да се прави?
Chefo77 - майстор
unamar написа:
Пробвах в една стая, но в лака има малки точици като леки грапавини. Дали това са боклучета? Как чистите паркета след шлайфането?

В този сайт: http://proparket.eu/index.php?option=co ... Itemid=154 открих това обяснение: "лакът реагира с паркета и той „настръхва“. Ако не се изшлайфа и се положи вторият слой лак, след като изсъхне, вашият паркет ще бъде грапав на пипане"

Как смятате - проблема е в лошото почистване или трябва междинно шлайфане да се прави?
Колегите в сайта са прави - паркетът реагира на лака, нанесен върху него с настръхване. Точно заради това се матира (шкури с фина шкурка) преди нанасяне на следващ слой. Втората причина да се матира е, че след надраскване с шкурката, спойката между двете ръце лак става по-добра.
И най-правилният начин за лакиране е точно такъв - минимум 3 ръце лак (без значение вида) с матиране преди всяка ръка. Всичко останало е оправдание - нежелание, мързел или каквото искате го наречете.
Няма как да определим от какво са точиците без снимка. Ако са само точици тук-там - не мисля, че е от матирането. Настръхването не се вижда, то се усеща. При "миризливите" лакове е силно изразено.
Конкретно по въпроса в първия пост - не съм запознат. Но аз лично не бих рискувал, а бих го матирал и нанесъл същия лак, какъвто е и първите две. Всъщност, бих предположил, че само втория слой лак е посочения лак. По пътя на логиката, никой, който би си позволил да остави и издаде обекта на 2 ръце лак, не би позволил първата ръка да бъде с доста скъп лак, вместо да използва 5 пъти по-евтиния нитроцелулозен, който нито ще бъде различЕн, нито ще повлияе по какъвто и да е начин върху устойчивостта. Но пък на цената ... :wink:
kozl - майстор
По спомени ползвах алкиден лак Маршал. В магазина обявиха произход - Турски. Обаче как да шлайфам след първата ръка, като лака няма твърдост :?
А относно настръхване, след като го полагах в-у стар лак - нямаше такова.
Почистване след шлайване първо с прахусмукачка и после няколко пъти с влажен парцал. А ако е имало цялостно шлайфане следва да се обезпрашат и тавани и стени.
И ползвал съм лак на водна основа след циклене. Няколко дни чаках след първата ръка, за да шлайфам и времето за чакане изтече и до трета ръка не стигнах. Едва дочакахме втората да добие някаква твърдост и наметкахме мебелите отгоре. Според мен при дефицит на време - двукомпонентни лакове с кратък период за набиране на якост.
Хубавото на лак на водна основа е че няма миризми и вретни летливи пари.
unamar - напреднал
В този линк съм направил снимки (по-големи са от 1MB и не мога да ги кача тук): http://ge.tt/4F5TJQ92?c . Може ли да прецените по тях - това боклучета в лака ли са или става въпрос за "настръхването" на лака?

Тъй като всички ми препоръчвате да се шкури паркета, може ли да ми кажете с какъв размер на шкурката трябва да стане това? Ръчното шкурене достатъчно ли е? Как правите преценката доколко трябва да се шкури?

При това положение как мога да поправя този паркет?
Последна промяна от unamar на ср яну 28, 2015 6:18 pm, променено общо 1 път.
EDI - майстор
От лака е, като гледам.Това ми изглежда на вътрешното покритие на кутиите с лак.Понякога, като се бърка лака с миксер или с нещо ръбесто, от вътрешността на кутиите пада покритието и после се разнася с лака и стои на малки жълти или сребристи люспички.Обикновено се получава при престоял или вече отварян лак.
Вземаш шкурка 60 и действаш или с ексцентър или с лентов или с вибро.Шлайфаш до чисто дърво.После преди лака може да минеш още веднъж със 120 или 150.Аз не съм спец, ама така действам, като ми се наложи.Занимаващите се с паркет сигурно ще ти кажат дали е правилно моето виждане.
Аз затова си пердаша с български еднокомпонентен пелиуретанов лак УР 2001 - съхне бързо, няма проблеми след няколко часа да обера настръхналото и да ударя още една-две ръце :-D .
Chefo77 - майстор
И на мен ми прилича на дефект от по-стар лак.
Тъй като е дебел обаче слоя, който е дефектен, имам съмнения, че ще успееш да го свалиш само с матиране. Категорично не бих рискувал по начина, посочен от ЕДИ, най-малкото заради това, че паркетът е тъмен - всяка драскотинка в последствие се вижда много добре. Според мен единственият правилен начин е да му се пусне дискова машна и да се прелакира. Но този път от хора, за които двукратното лакиране не е достатъчна база.
Ако не ти се занимава с циклене сега, остави го така. След време като се износи повечко лака, се върни на по-горните редове и така :)
unamar - напреднал
Междинното шлайфане на ръка ли се прави или се използва някакъв уред?
EDI - майстор
На ръчичка, само водиш шкурката, ще усетиш как изчезват мустаците и става гладко.
  • 1
  • 2

Тема "Лакиране на вече лакиран паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: