• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Svetoslavoff1 - майстор
Здравейте,
Позволявам си да питам , защото май няма смисъл от нещо повече от бюджетно решение. Става дума за следното - затворен, закрит навес на вилата, който се ползва като лятна кухня. Попадна ми чист, втора ръка паркет, запазен. Идеята е да го оползотворя, като застеля с него част от навеса, която най-много обитаваме.
До сега съм подготвил основата - върху бетонния под(равен, проверен с дълъг мастар) застлах армиран найлон, над него дюбелирах дебел шперплат(това имах), който предварително обработих. Получи се равна и непружинираща основа.
Ако я застеля с подложка за ламинат и наредя паркета, мисля като дюшеме, без лепене :? :? :? Рискът от проскръцване тук-там не е от значение.
Колко дебела подложка бихте препоръчали и каква? Не се гони шумо и топло изолация.
Предложения с какво да запълня фугите - до 10мм, между листите шперплат? Мислех да топя някакъв останал в мазето асфалт, но си е смрад.
След нареждането ще има импровизирано циклене с подръчния инструментариум и нещо лак или боя...
Градивна критика за този вариант?
Поздрави! :partyman:
Chefo77 - майстор
Нареди си го. После да не се оплакваш обаче, че всеки път фугите са на различно място, че лакът се пука между паркетините и т.н. :wink:
Използвай XPS, поне да не се размества и подложката, като листите закрепяй един за друг с хартиено тиксо да не мърдат. 5 мм са ОК.
Има лепила по 4 лева килограма. А и хората години лепяха с Ц200. Помисли и за тези варианти.
parketmilanov - специалист
Или поне като е за непретенциозно ползУване , може и с ц-200-300 лепене в нута и федера ако ще е бюджетно :)не че съм огромен фен на този тип лепене но върху подложка това е може би най-евтиното решение .
а отстрани можеш да го заклиниш с пяна /но внимателно по колко ще слагаш .Би трябвало да ти стигне 1 флакон голям./
Svetoslavoff1 - майстор
Днес отметнах почти половината. То пипкава работа, докато проиграя техниката на нареждане. Щото максимално използване с минимален отпадък... Ако някой ви каже, че е голямо удоволствие да нареждаш втора ръка че и трето качество паркет, не му вярвайте :). Заглавието на темата подсказва как го редя, тук-там ковна да вържем попа.
Интересно(за мене де, профитата сигурно ще се смеят) само крайните паркетини на първите два реда се надигаха леко дъговидно нагоре. Не е от основата, пробвах и с други паркетини - същото. Накрая ги ковнах и мирясаха.
Нещо бюджетно за фугирането? Акрил дали ще свърши работа :?
:partyman:
Chefo77 - майстор
Нормално е да се надигнат, затова се "закамяват" докато изсъхне лепилото :) Просто не могат да влязат толкова плътно, колкото следващите или предишните редове.
Фугира се със специална смес за фугиране + прах от финото циклене. В твоя случай ако добиеш прах, можеш да го смесиш с лак на водна основа, но после задължително трябва да се изшлайфа отново!!! Друг вариант са готовите китове - не зная откъде си. Потърси в Гугъл "А.Н.Н. 2" - БГ фирма, вносител на химия, основно от Италия. Ако имат склад в твоя град, можеш да вземеш кит от тях. Можеш да го нанесеш директно върху наредения паркет и после да шлайфаш ... ще си спестиш едно шлайфане.
И други фирми предлагат такива китове, разбира се. В Алати съм срещал на Quilosa например.
С акрил недей. Не можеш да го махнеш после. С акрил - само върху готов изциклен и лакиран паркет, само ограничени пространства.
Svetoslavoff1 - майстор
"...С акрил недей. Не можеш да го махнеш после. С акрил - само върху готов изциклен и лакиран паркет, само ограничени пространства..."
Чефо, това за цветния акрил ли се отнася? А какъв ще е проблема, ако преди лакирането фугирам с него и като засъхне пак изшкуря и след това лакирам?
Замислям се и ако има някакви бюджетни серии масла или вакси да го минавам по един път годишно :? :? :?
EDI - майстор
Според мен не го фугирай изобщо.Ще си спестиш доста дертове после си мисля.Като ми се наложи да си правя дюшеме или оправям старо, само шлайфам, не обичам да фугирам.
Svetoslavoff1 - майстор
Е такива съвети обичам най-много, че нещо може и да не се прави :) Еди, доста полезни неща споделяш, които си извлякъм от практиката, за което благодаря.
Както вече споменах, паркета е трето качество и втора ръка и като така фугите между паркетините не са рядкост:(
Мисля си, че от вида на помещението - летен възел, следва и извършване на дейности като обработка на продукция, приготвяне на зимнина, отворените фуги не увеличават ли риска от попадане на влага?
Не писа като шлайфаш дюшемето полагаш ли някакво покритие?
Поздрави!
EDI - майстор
:lol: Е, сигурно ще влиза влага, при такива дейности.Не харесвам фугирането, защото винаги си личи.Пък и при теб при всяко положение ще се отварят фугите поради промяна на влажност и температура и така или иначе ще цъфне някой ден.След шлайфане карам с еднокомпонентен полиуретанов лак, ей този - http://www.lackprom.com/produkti/detail ... D1%82.html .Не е от скъпите, вероятно има и по-добри, но от този съм съм доволен.Провя първа ръка обилно, да влезе и във фугите, после удрям една нежна шкурка да обера мустаците и после още 2 ръце лак.Колегите занимаващи се с подове сигурно ще ти кажат по-добрите лакове, не съм запознат кой знае колко в това отношение.Скоро на едно малко подче/към 2 квадрата/ карах с този лак - http://www.megahome.bg/lak-vodoraztvori ... eflon-35-l .Доволен съм от него, добре покрива, много бързо съхне/трябва малко по-бързо да се работи/.Не знам как е покритието като здравина, износване и други такива, още не се ползва интензивно подчето.Вероятно няма и да се ползва много интензивно, понеже е на вилата, на едно помощно помещение, което зидах миналата година и ще е нещо като складче.АКВИС-а стои по-тънък от полиуретановия и не гланц, стои леко матов.Ако си решил да фугираш, това с опилките от шлайфането според мен е добро решение.Може да ги разбъркаш с лака, с който ще лакираш.
Chefo77 - майстор
Svetoslavoff1 написа:
"...С акрил недей. Не можеш да го махнеш после. С акрил - само върху готов изциклен и лакиран паркет, само ограничени пространства..."
Чефо, това за цветния акрил ли се отнася? А какъв ще е проблема, ако преди лакирането фугирам с него и като засъхне пак изшкуря и след това лакирам?
Проблемът е, че акрила не може да се шкури, Той или се изстъргва след нанасяне, или се забърсва с влажен парцал като поизсъхне .
  • 1
  • 2

Тема "паркет без лепене" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: